• Search form

27.02.2012 | 22:21

Susret Raškolovanog znanja

Susret Raškolovanog znanja

Projekat kolektivnog samoobrazovanja u umetnosti i kulturi “Raškolovano znanje”, koji su protekle tri godine realizovali teorijsko-umetnička platforma TkH (Teorija koja hoda) iz Beograda i Kontrapunkt iz Skoplja, završava se regionalnim susretom aktera nezavisnih kulturno-umetničkih scena od 1. do 3. marta u Magacinu u Kraljevića Marka u Beogradu.

Namera regionalnog susreta je da se akterima nezavisnih kulturno-umetničkih scena u regiji predstavi refleksija i ponudi platforma za diskusiju i dalje promišljanje širih pitanja koje je projekat “Raškolovano znanje” pokrenuo ili testirao. U to spadaju pitanja: kolektivizma, samoorganizacije, samoupravljanja, savremene umetnosti i obrazovanja kao javnog dobra, kao i mogućnosti stvaranja novih organizacionih modela i infrastruktura za nezavistan i kritički rad na scenama u regionu.

Polazna refleksija te vrste urađena je kroz knjigu “Priručnik Raškolovanog znanja”, koju je uredio radni tim projekta, i kroz dokumentarni film “Kulturni radnik/ca 3 u 1” o društvenoj ulozi aktuelne nezavisne scene i kulturnih radnika, kao i o odnosu teorije, umetničke prakse i aktivizma na prostoru Jugoslavije, u režiji Marte Popivode.

“Priručnik Raškolovanog znanja” detaljno opisuje zanimljiva i korisna iskustva učesnika projekta i radnog tima tokom eksperimenta koji su sproveli u “Raškolovanoj učionici”. Takođe, knjiga sadrži i niz intervjua i relevantnih teorijskih tekstova koji promišljalju polje delovanja nezavisne kulturno-umetničke scene, kao i principe samoobrazovanja kao kolektivne prakse.

Dokumentarni film Marte Popivode “Kulturni radnik/ca 3 u 1” posvechen je ulozi levo orijentisane nezavisne scene i kulturnih radnika, kao i odnosu teorije, umetničke prakse i aktivizma na prostoru bivše Jugoslavije. Kroz lične stavove i svakodnevne prakse junaka otkriva šta danas znači biti kulturni radnik/ca u post-socijalističkim kontekstima Skoplja, Beograda, Zagreba i Ljubljane.

Osim predstavljanja “Priručnika Raškolovanog znanja” i projekcije filma “Kulturni radnik/ca 3 u 1” (work in progress verzija filma), regionalni susret u Beogradu obuhvata i diskusije o temama: Samoobrazovanje - kako ga vidi obrazovanje?, Zašto kažeš kolektivizam, a misliš kolaboracija?, Da li nezavisnoj sceni trebaju strategije ili taktike? i Teorija - umetnička praksa - aktivizam, kako napraviti jedinstven kulturni front?

U diskusiji o samoobrazovanju učestvovaće 1. marta Marina Gržinić, Jasna Koteska, Milena Dragićević-Šešić i Miško Šuvaković, a moderatorka je Ana Vujanović.

U diskusiji o kolektivizmu učestvovaće 2. marta Tomislav Medak i Slavčo Dimitrov, a u razgovoru o strategijama i taktikama nezavisne scene učestvovaće Marijana Cvetković i Jelena Vesić, dok će o aktivizmu i mogućnostima stvaranja jedinstvenog kulturnog fronta govoriti Teodor Celakoski, Vida Knežević, Marko Miletić i Ana Vujanović, uz moderaciju Vladimira Jerića.

U okviru susreta, 3. marta biće održan sastanak aktera nezavisnih scena radi međusobnog informisanja o aktuelnim dešavanjima u regiji, kao i artikulacije okolnosti, problema i rešenja koje pojedinačne scene još uvek dele. Razgovor će moderirati Iskra Gešoska iz Kontrapunkta i Marta Popivoda i Ana Vujanović iz TkH-a, urednice susreta.

Projekat “Raškolovano znanje” (o^o) okupio je od 2009. godine više od 70 učesnika iz Srbije i Makedonije i oko 30 saradnika iz ex-YU regije i šire, a bavio se savremenim nezavisnim kulturno-umetničkim scenama, istražujući, ispitujući i praktikujući alternative hijerarhijskim modelima tradicionalnog obrazovanja s jedne strane i komodifikaciji znanja kroz zvaničan obrazovani sistem u neoliberalnom “kognitivnom kapitalizmu”, s druge strane.

Osmišljen je kao obrazovni program bez unapred zadatog kurikuluma, u kojem privremene radne grupe samoorganizuju istraživačke i obrazovne procese i odlučuju o njegovom sadržaju, obezbeđujući time horizontalnu produkciju, razmenu i distribuciju znanja.

Prema navodima radnog tima, razlog da se projekat postavi kontekstualno i da se ne završi samočestitanjem, već diskusijama sa kolegama iz regije, leži u uverenju da taj projekat nije ni jedinstven, niti naročito originalan. Umesto toga, radni tim ga smatra delom ogromnih i dugoročnih napora koje u novije vreme nezavisni kulturni radnici u društvima u regionu ulažu u promišljanje uloge savremene umetnosti i kulture u nacionalističkim i/ili neoliberalnim javnim sferama, u negovanje saradnje među onima koji bi intervenisali u postojeće kulturne sisteme, u izazivanje konceptualnih i infrastrukturnih postavki kulturnih institucija i u stvaranje novih struktura za podršku nezavisnim i kritičkim kulturnim praksama.

“Raškolovano znanje” je, stoga, laboratorija za kondenzaciju i kristalizaciju potencijala, prednosti, prepreka i problema katakterističnih za regionalne nezavisne kulturno-umetničke scene tokom prve decenije 21. veka, kojima projekt i njegov radni tim pripadaju i sa kojima deli težnje i načela kolektivizma, samoorganizacije i samoobrazovanja.

Radni jezici susreta su engleski i svi regionalni jezici na kojima se prisutni mogu sporazumeti.

U PRILOGU: spisak učesnika; satnica programa

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r