180 godina NBS
Narodna biblioteka Srbije (NBS) obeležava 27. i 28. februara 180 godina od osnivanja, a tim povodom pripremila je izložbe, prezentacije, koncerte, radionice i predavanja, kao i promotivni spot i film za emitovanje na televiziji.
Proslava 180-godišnjice NBS, mesec dana nakon smene dugogodišnjeg upravnika Sretena Ugričića zbog potpisivanja proglasa Foruma pisaca, počinje svečanim potpisivanjem sporazuma o saradnji sa Arhivom Srbije i Filološkim fakultetom Univerziteta u Beogradu i prezentacijom “Tempus” programa, odnosno predavanjem prof. dr Ana Marie Tamaro sa Univerziteta u Parmi “Novi ili inovirani bibliotečki servisi u digitalnom okruženju i Uspostavljanje institucionalnih repozitorija u biblioteci”.
Uz prezentaciju “Virtuelne biblioteka Srbije”, NBS nudi posetiocima i stručno vođenje kroz izložbu “Srbija na karti Evrope i sveta” autorki dr Olivere Stefanović i Maše Miloradović, kao i radionicu “Oživljeni rukopisi” Odeljenja za konzervaciju i restauraciju, te veče sa književnicom Svetlanom Velmar-Janković o Beogradu i Srbiji u vreme osnivanja NBS.
Program prvog dana obeležavanja jubileja obuhvata i “Čajanku” u okviru koje će posetioci upoznati sadržaj jedne od najstarijih srpskih ploča, te koncert koncert Pevačkog društva “Mokranjac'' pri hramu Svetog Save u Beogradu, pod vođstvom dirigentkinje Jelene Jež.
Centralna manifestacija obeležavanja jubileja biće održana 28. februara u 11 sati u amfiteatru, kada će biti dodeljena nagrada NBS za najbolju među najčitanijim knjigama u prethodnoj godini.
Prethodno će biti održana prva aktivnost u okviru novog programa “Dečja Narodna biblioteka Srbije”, uz učešće dece, Ljubivoja Ršumovića i Uroša Petrovića, a najavljen je i “Susret sa knjigom” (Beogradski parimejnik - prva četvrtina XIV veka) i radionica “Oživljeni rukopisi'' Odeljenja za konzervaciju i restauraciju, te predavanje prof. dr Aleksandre Vraneš sa Filološkog fakulteta na temu “Putevi i raskršća Narodne biblioteke Srbije”.
Programi NBS povodom jubileja, na koje je ulaz besplatan, završavaju se svečanim koncertom orkestra Metamorfozis u velikom predvorju centralne čitaonice.
NBS je nedavno bila u centru pažnje javnosti povodom vladine odluke da na telefonskoj sednici smeni Sretena Ugričića, zbog potpisivanja proglasa Foruma pisaca povodom teksta crngoorskog pisca i novinara Andreja Nikolaidisa o proslavi 20 godina Republike Srpske.
Vlada Srbije imenovala je 26. januara za v.d. direktora NBS istoričara Dejana Ristića, a Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva zahvalilo je u saopštenju Ugričiću za “postignute rezultate u prethodnom desetogodišnjem periodu”.
Nakon smene Ugričića, Forum pisaca zatražio je od vlade da ukine tu odluku, a Ustavnom sudu je predložio da pokrene postupak ocene njene ustavnosti. Taj zahtev Foruma pisaca potpisalo je više od hiljadu umetnika, kulturnih radnika, intelektualaca i građana iz zemlje, regiona i sveta.
NBS je, inače, u septembru 2011. godine ponovo otvorila vrata za korisnike, nakon četvorogodišnje rekonstrukcije enterijera, kojom je dobila povećanje čitalačkih mesta za 50 odsto.
Rekonstrukcija enterijera NBS sa pratećim instalacijama, koja je koštala oko 430 miliona dinara, započeta je u oktobru 2007. godine, a simbolično je završena 24. maja 2011. godine, na Dan slovenske pismenosti i kulture.
To je prvo ozbiljnije ulaganje u održavanje zdanja NBS na Vračaru od otvaranja 1973.
Za taj poduhvat izdvojeno je iz sredstava Nacionalnog investicionog plana (NIP), Evropske investicione banke (EIB), Ministarstva kulture i sopstvenih sredstava NBS ukupno 429.966.563,19 dinara (iz NIP-a 203.378.461,59 dinara, EIB 160.000.000 dinara, Ministarstvo kulture 63.217.158 dinara, a NBS je uložila sopstvena sredstva u iznosu od 3.370.942 dinara).
Iako se projekat rekonstrukcije odnosio isključivo na instalacije i građevinsko-arhitektonske elemente enterijera, NBS je obezbedila i potrebnu opremu za funkcionisanje čitaonica (iz donacije britanske firme Energy Finansing Team vredne 250.000 evra).
NBS je osnovana 28. februara 1832. godine, a već 1941. raspolagala je fondom od oko 300.000 knjiga, 1.390 rukopisnih knjiga, povelja i drugih spisa (više od 100 na pergamentu) iz 12, 13. i 14. veka i kasnije.
Raspolagala je i zbirkama turskih rukopisa, starih štampanih knjiga (više od 200) od 15. do 17. veka, starih karata, gravira, slika, novina. Takođe, tu su bile sabrane sve knjige štampane u Srbiji od 1832. godine, kao i one koje su štampane u susednim zemljama, zatim kompletne biblioteke Vuka Karadžića, Lukijana Mušickog, Đure Daničića, P.M. Šafarika i dr.
U očekivanju početka Drugog svetskog rata, 1. aprila 1941. godine, sve je bilo spremno za evakuaciju.
Biblioteka je bila spakovana u 150 sanduka, rukopisi posebno u 38 (svaki je bio težak oko 80 kg), a stari časopisi u 22 sanduka. Međutim, ministar prosvete M. Trifunović zabranio je 3. aprila evakuaciju prosvetno-kulturnih ustanova Beograda, pa i Narodne biblioteke, ali je naredio da se sve dragocenosti sklone u podrum, što je i učinjeno.
Zgrada je pogođena zapaljivim bombama 6. aprila u 16 časova i izgorela je do temelja.
Nova zgrada NBS na Vračaru svečano je otvorena 6. aprila 1973. godine.
Sajt NBS je www.nb.rs, a program obeležavanja jubileja sa satnicom nalazi se i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU
(SEEcult.org)