• Search form

09.01.2012 | 10:34

Iste kiše, isti vetar

Iste kiše, isti vetar

Više od 60 umetnika iz Srbije, Hrvatske, Slovenije, Bosne i Herecegovine, kao i iz Singapura, Novog Zelanda, Japana, Indije i SAD, učestvovaće u inerkontinentalnom multimedijalnom likovnom projektu “Iste kiše, isti vetar” u Kraljevini Tajland, na poziv Fakulteta lepih umetnosti u gradu Čang Mai, kulturnom centru i drugom po veličini gradu te azijske zemlje.

Kustosi tog projekta, čiji je cilj da pokrene širi, planetrani kontekst svrhe i uticaja likovnog i multimedijalnog stvaralaštva, su Eugen Borkovsky (Hrvatska) i Milenko Prvački (Singapur).

Inicijatori zajedničkog rada umetnika s različitih kontinenata su Burhan Hadžialjević, umetnik iz Grožnjana (Hrvatska) i Udom Chimpukdee (Chimpukdee) iz Čang Maija.

U muzejski opremljenom prostoru univerzitetskog Art centra, koji se prostire na reprezentativnih 2.000 kvadratnih metara, 1. februara biće otvorena zajednička izložba učesnika tog projekta, koja će potom biti preseljena u Singapur, a prema najavama organizatora, 2013. godine će stići i u Istru.

Među 17 pozvanih umetnika iz Srbije su slikari i multimedijalni umetnici Marija Kauzlarić i Marko Tirnanić, kao i vajar Goran Denić.

Organizator putovanja je Zemunski mali umetnički centar - ZMUC, a učešće umetnika iz Srbije omogućili su Ministarstvo kulture, informisanja i informacionog društva Srbije i Banka Intesa Beograd.

Među umetnicima sa prostora bivše SFRJ, koji će učestvovati u projektu, su i Jusuf Hadžifejzović, Nela Hasanbegović i Amela Hadžimejlić iz Bosne i Hercegovine, Ivo Ćorković, Bojan Šumonja i Robert Pauletta iz Hrvatske, kao i Andraž Šalamun, Damjan Komel i Boštjan Potokar iz Slovenije.

Kustos projekta Eugen Borkovsky naveo je u obrazloženju koncepcije da se već decenijama lični proboj, uspeh i čuvenost nekog umetnika vrednuje prema nastupima ili zastupljenosti u zapadnoevropskim ili američkim likovnim situacijama, a tom paradigmom umetnički čin donekle gubi, jer je takvom ciljanošću izgubio univerzalnost.

Projekat “Iste kiše, isti vetar” želi stoga pokrenuti širi, planetarni kontekst svrhe i uticaja likovnog i multimedijalnog stvaralaštva.

“Na zajedničkoj, kolektivnoj, tematskoj izložbi u Tajlandu, želeo bih da umetnici domaćini iz Tajlanda i Singapura, s jedne strane, i umetnici sa ostalih kontinenata, s druge, razmišljaju o ekologiji, temi koju obe strane razumeju i osećaju. Na zajedničkoj izložbi našle bi se dve grupe umetnika suočene likovnim i multimedijalnim radovima u obliku dijaloga, paralelnog slaloma. Radove želimo podastrti posmatračima koji drugačije od nas doživljavaju svet oko sebe. Takođe, želimo videti radove umetnika iz Tajlanda koji problematizuju istu temu”, kaže Borkovsky.

Koncept projekta Borkovsky je zasnovao na opštoj svesti o tome da prirodne resurse danas agresivno koristimo, kao i da smo električnom energijom, bežičnim telefonima, internetom i sličnim civilizacijskim rešenjima snažno posegnuli u energetska područja atmosfere.

“Svesni smo da upotreba benzina, veštačkog djubriva za biljke, ostaci izgaranja avionskog motora i njegova putanja kao smetnja pticama, različita sredstva za pranje i mnoge slične situacije deluju na okolinu. Svesni smo da neretko čudne bolesti beže iz laboratorija. Takođe, pretpostavljam da smo svesni da manjinske političke interesne grupacije pokušavaju podrediti obične ljude: nude im se najmanje moguće protivvrednosti za uloženi rad”, naveo je Borkovsky.

Prema njegovim rečima, jasno je i da likovno oblikovanje umetnika koji žive na drugom kraju zemaljske kugle karakterišu različite estetske, filozofske, religijske, vrednosne i životne polaznice. Zato on, kao kustos, ne bi želeo da nameće evropsku situaciju i ovdašnje načine likovne interpretacije, iako će deo radova ovdašnjih autora neminovno nositi takve karakteristike.

“Evro-američki način razmišljanja je agresivan i merila postavlja prema svojim standardima. Želeo bih konfrontirati različite tehnološke i smislene pristupe likovnom oblikovanju na istu okvirnu temu, temu ekologije”, naveo je Borkovsky.

Prema njegovim rečima, koliko god doživljavamo našu planetu velikom, ona je jedina kojom raspolažemo, na njoj smo svi zajedno vrlo bliski i zavisimo jedni od drugih.

“Iste kiše padaju i isti vetar duva i ovde i tamo. Jer: politička globalizacija je postala maska za eksploataciju i monetarno ugnjetavanje delova zemaljske kugle koji imaju drugačiji pristup, stav, verovanja i uverenja od evro-američkih”, naveo je Borkovsky, dodajući da bi umetnička globalizacijska smotra “Iste kiše, isti vetar” trebalo da iznedri bolje međusobno razumevanje bez nametanja stavova, ideja, oblika života.

Sajt Fakulteta lepih umetnosti u Čang Maiju je www.finearts.cmu.ac.th

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r