• Search form

20.11.2011 | 21:43

Socijalizam i modernost

Zagrebački Muzej savremene umetnosti predstavlja od 2. decembra izložbu “Socijalizam i modernost” koja se bavi umetnošću, kulturom i politikom u razdoblju od početka 50-ih do sredine 70-ih godina 20. veka u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji.

Socijalizam i modernost

Zagrebački Muzej savremene umetnosti predstavlja od 2. decembra izložbu “Socijalizam i modernost” koja se bavi umetnošću, kulturom i politikom u razdoblju od početka 50-ih do sredine 70-ih godina 20. veka u Hrvatskoj i bivšoj Jugoslaviji.

Tražeći odgovore na pitanje kako su globalni politički okvir hladnoga rata i jugoslovenska verzija socijalizma, koja je u značajnoj meri i sama bila proizvod hladnoratovskog stanja, uticali na oblikovanje pojma modernosti, moderne umetnosti, arhitekture, dizajna i popularne kulture u Hrvatskoj i Jugoslaviji, autori izložbe propituju šta je u tome razdoblju, u kulturnom i geo-političkom prostoru jugoistočne Europe, značila sintagma "biti moderan".

Na koji se način njeno značenje(a) ugrađivalo u vlastitu sliku sveta? Koliko se ta slika sveta razlikovala ili bila bliska vizijama moderniteta u ostalim evropskim zemljama, te u kojoj je meri specifičnost jugoslovenskog društvenoga poretka odredila putanje procesa modernizacije i njegov suodnos sa zbivanjima u umetnosti, kulturi i politici?, pitanja su na koja odgovara izložba “Socijalizam i modernost” koju je pripremio autorski i kustoski tim koji čine Dean Duda, Tvrtko Jakovina, Sandra Križić Roban i Dejan Kršić, prema koncepciji Ljiljane Kolešnik.

Izborom od oko 300 eksponata - od umetničkih đela do poni bicikla, od prve, vrhunski uređene i ilustrovane dečje enciklopedije do dokumentarne građe o zaboravljenim i ugroženim biserima moderne arhitekture - gradi se muzejska pripovest o važnom razdoblju nedavne prošlosti, naveo je MSU u najavi izložbe.

U nameri da domaću situaciju uklope u širi okvir globalne kulture modernizma, u prikazu istorijskih događaja, kulturnih i umetničkih fenomena obuhvaćenih tom izložbom, autori ističu njihovu regionalnu ili internacionalnu dimenziju.

Koristeći gotovo isključivo građu iz tridesetak muzejskih i privatnih zbirki u Hrvatskoj, autori izložbe, kako je navedeno, podsećaju na kosmopolitsku tradiciju domaće sredine, koja je, posebno 60-ih godina, učinila Zagreb i Hrvatsku najzanimljivijim središtem moderne umetnosti i kulture u srednjoj i jugoistočnoj Evropi.

Uz bogato ilustrovani katalog i deplijan, izložbu prate javne tribine, razgovori, predavanja i radionice.

Izložba je organizovana u saradnji MSU Zagreb i Instituta za povijest umjetnosti, uz finansijsku podršku Gradskog ureda za kulturu, obrazovanje i šport Zagreba i Ministarstva kulture Hrvatske.

Koordinatori projekta u MSU-u su kustos Vladimir Čajkovac i kustoskinja-pripravnica Petra Srbljinović, a arhitektonsko oblikovanje postavke potpisuje Studio Dva plus (Ana Dana Beroš, Judita Ljutić i Damir Ljutić).

Autorka dizajna vizuelnog identiteta izložbe je Rafaela Dražić.

Izložba će biti otvorena do 5. februara 2012. godine.

Sajt MSU Zagreb je www.msu.hr

(SEEcult.org)

digitalizacija, ubsm
Video
21.06.2024 | 21:54

VOĐENJE: Luka Marjanović – Nevolje u raju

Luka Marjanović: Nevolje u raju, Galerija Doma omladine Beograda, 11-23. jun 2024.