14. Pančevački džez festival
Bend čuvenog gitariste Majka Sterna (Mike Stern) sa bubnjarem Dejvom Veklom (Dave Weckl) otvoriće 11. novembra u Kulturnom centru Pančeva 14. Pančevački džez festival, na kojem će nastupiti i Tripl ejs (Triple Ace), kvartet Lin Erial (Lynne Arriale) i Vladimir Konstantinović Njujork kvartet, a biće priređen i gala koncert posvećen kompozitoru i aranžeru Robertu Hauberu.
Bend čuvenog gitariste Majka Sterna (Mike Stern) sa bubnjarem Dejvom Veklom (Dave Weckl) otvoriće 11. novembra u Kulturnom centru Pančeva 14. Pančevački džez festival, na kojem će nastupiti i Tripl ejs (Triple Ace), kvartet Lin Erial (Lynne Arriale) i Vladimir Konstantinović Njujork kvartet, a biće priređen i gala koncert posvećen kompozitoru i aranžeru Robertu Hauberu.
Majk Stern, rođen 1963. godine u Bostonu, posle studija na Berkliju, sa 22 godine počeo je karijeru gitariste u grupi Blood, Sweat & Tears. U Njujork se preselio 1980, a naredne godine učestvovao je u povratku na scenu Majlsa Dejvisa, sa kojim je nekoliko godina kasnije svirao na turneji.
Prvi snimak “Neesh” uradio je 1985. godine, a godinu dana kasnije objavio je album “Upside Downside“ za Atlantic sa poznatim kolegama, među kojima su David Sanborn, Jaco Pastorius, saksofonista Bob Berg, basista Mark Egan i Jeff Andrews, klavijaturista Mitch Forman i bubnjari Dave Weckl i Steve Jordan.
Naredne dve godine bio je član kvinteta Michaela Breckera, a potom je izdao albume “Time In Place” (Atlantic, 1988), “Jigsaw” (1989) i “Odds and Evens” (1991). Album iz 1993. godine “Standards (and other songs)” doneo mu je titulu gitariste godine, po ocenama čitalaca i kritičara “Guitar Player” magazina.
Album “Play” izdao je za Atlantic s kolegama Billom Frisellom i Johnom Scofieldom, a izdanje “Voices” (2001), kojim se prvi put okušao u vokalnoj muzici, bilo je nominovano za Gremi nagradu.
Za ESC je 2004. izdao “These Times”, eklektični skup kompozicija u kojima su se pojavljivali poznati muzičari kao basista Richard Bona, saksofonista Kenny Garrett i bendžo svirač Bela Fleck.
Na džez festival u Montrealu 2009. godine dobio je nagradu “Majls Dejvis” koja se dodeljuje međunarodno priznatim džez umetnicima, čiji je rad značajno doprineo obnavljanju ovog žanra.
2009. objavio je “Big Neighborhood”, na kojem su učestvovali brojni poznati muzičari, među kojima i Dejv Vikl.
Dejv Vikl (Dave Weckl), rođen u Sent Luisu u Misuriju, jedan je od najboljih džez bubnjara današnjice. Počeo je da svira sa osam godina, tokom srednje škole dobio je više nagrada od Nacionalne asocijacije džez edukatora za nastupe na školskim takmičenjima, dok je profesionalno počeo da se bavi muzikom sa 16 godina. Studirao je na Univerzitetu Bridžport, a sa 19 godina je već bio priznat muzičar.
Svirao je u njujorškim klubovima s bendom “Nite Sprite”, 1983. godine učestvovao je na turneji Saajmona i Garfankla, a među muzičarima s kojima je sarađivao su George Benson, Peabo Bryson, Diana Ross i Robert Plant. Od 1985. svirao je u “Elektrik bendu” Čika Koree (Chick Corea) i “Akustik bendu”, koji je dobio Grammy za prvi album. Kao solo umetnik, snimio je i producirao devet albuma, a 1985. oformio je i svoj bend za svetsku turneju.
Poslednjih godina uglavnom nastupa kao prateći muzičar, bavi se produkcijom u kućnom studiju u Los Anđelesu i podučavanjem u kampu “Drum Fantasy”.
U Sternovom bendu su i saksofonista Bob Malak (Malach) i basista Min Doki (Minh Doky).
Pančevački džez festival nudi 12. novembra koncerte sastava Triple Ace i kvarteta pijanistkinje Lin Erial (Lynne Arriale Convergence Quartet), u kojem su i tenor saksofonista Rik Peri (Rich Perry), basista Martin Gjakonovski i bubnjar Entoni Pinćoti (Anthony Pinciotti).
Triple Ace čine trubač Daniel Nosig, pijanista Oliver Kent, basista Uli Langthaler i bubnjar Dušan Novakov, koji je rođeni Pančevac.
Novakov je od 1986-1988. godine pohađao međunarodni džez seminar u Grožnjanu (pod upravom Reggija Workmana), dok je od 1989-1998 studirao na Univerzitetu za muziku i izvođačke umetnosti u Gracu. Diplomirao je na džez odseku i od 1996-1997 studirao na Akademiji umetnosti u Roterdamu. Sarađivao je sa brojnim muzičarima, a od 1991. nastupa sa različitim međunarodnim ansamblima u džez klubovima i na festivalima širom sveta.
Pijanistkinja Lin Erial, jedna od zvezda pančevačkog festivala, diplomirala je na odseku za klasičan klavir na Wisconsin Conservtory of Music, a za džez se zainteresovala tek u 25. godini. Posle pobede na renomiranom takmičenju “Great American Piano”, oformila je džez trio, koji je kasnije prerastao u kvartet. Svirala je s brojnim poznatim muzičarima i nastupala na svim značajnim džez festivalima.
Profesorka je na džez odseku fakulteta The University of North Florida u Džeksonvilu i učestvuje u više edukativnih i takmičarskih programa poznatih festivala (Montreux Jazz Competition, American Pianists Association Fellowship Awards, The Kennedy Center’s Mary Lou Williams Competition, Jacksonville Piano Competition).
Poslednje večeri festivala sastav Tribute to Bill Evans izvešće gala koncert posvećen kompozitoru i aranžeru Robertu Hauberu, pod dirigentskim vođstvom Stanka Jovanovića, sa pijanistom Ivanom Aleksijevićem kao solistom i uz pratnju beogradskih simfoničara i istaknutih pančevačkih džez muzičara - Dušana Ivaniševića, Ognjena Popovića, Kristijana Mlačka, Dragana Ćaline i Dušana Novakova.
Tribute to Bill Evans okupio je izuzetne soliste za interpretaciju aranžerskog dostignuća Roberta Haubera, koji je radio neke od najtežih i najlepših kompozicija slavnog pijaniste i džez revolucionara Bila Evansa.
Program benda je jedan od retkih pokušaja u svetu da se klavirska trija Bila Evansa aranžiraju za gudački ansambl, a organizatori najavljuju izuzetno muzičko ostvarenje koje na najlepši način predstavlja domaći džez i aranžersko majstorstvo Roberta Haubera.
Robert Hauber, davne 1952. godine u Radio Beogradu pisao je za Oktet Mihajla Živanovića, a kasnije za gudački ansambl Ilije Genića i džez orkestar Radio Beograda.
Od 1959. privatno je usavršavao aranžiranje, kompoziciju i klavir u Švedskoj, SAD, Švajcarskoj i Nemačkoj. Sarađivao je sa mnogim poznatim muzičarima i pisao za ansamble i big bendove u Evropi i Americi, a njegovi aranžmani uvek su pratili nove pravce u savremenoj muzici.
Nastup njujorškog kvarteta bubnjara Vladimira Kontantinovića, u kojem su i pijanista Deni Griset (Danny Grissett), basista Vinsent Arčer (Vincente Archer) i alt saksofonista Jaka Kopac, završni je koncert festivala, posle kojeg će, kao i 12. novembra, u foajeu Kulturnog centra biti priređen džem sešn.
Vladimir Konstantinović, bubnjar, kompozitor i aranžer rođen u Kovinu 1980, počeo je da svira bubnjeve sa jedanaest godina. Osnovnu i srednju muzičku školu završio je u Beogradu, a muzičku akademiju u Gracu sa najvišim ocenama, u klasi Hauarda Tomasa Kertisa.
Pridružio se 2009. sastavu Tonija Monaka, a potom formirao kvartet sa Džimijem Grinom (Jimmy Greene), Denijem Grisetom (Danny Grissett) i Metom Breverom (Matt Brewer). Po odlasku u Njujork, iste godine snima prvi album “Course of events”.
Svirao je sa brojnim poznatim džez muzičarima, među kojima su Kiyoshi Kitagawa, Rob Bargad, Duško Gojković, Renato Chicco, Fritz Pauer, Harry Sokal, Herwig Gradischig, Chris Jefferson, Eddi Palermo, Flavio Boltro i Stjepko Gut.
Sajt festivala, odnosno Kulturnog centra Pančevo je www.kulturnicentarpanceva.rs, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org, kao i U PRILOGU
(SEEcult.org)