• Search form

07.11.2011 | 14:57

Dijalog Nikolić-Trtovac

Dijalog Nikolić-Trtovac

Umetnici Branislav Nikolić i Selman Trtovac predstavljaju se 9. novembra u Kulturnom centru Grad zajedničkom izložbom "...tvoji crteži su kao one Tesline energetske linije pored mog pejzaža!". Izložba ima formu svojevrsnog vizuelnog dijaloga u kojem se, prema rečima Trtovca, postavljaju pitanja odnosa dve različite umetničke pozicije i razumevanja umetničkog rada drugoga umetnika.

“Svaki umetnik ima svoje granice, bez obzira na to koliko daleko je otišao u procesu mišljenja. Mi se svi krećemo u jednom ograničenom prostoru i vremenu. Čovek je sklon oportunizmu, intelektualnoj lenjosti, liniji manjeg otpora, pa tako i umetnik u sferi vizuelnog mišljenja teži već isprobanim prostorima, prostorima za koje misli da su sigurni i u kojima se oseća suvereno”, naveo je Trtovac povodom izložbe.

Prema njegovim rečima, može se reći da se svaki umetnik kreće po određenoj energetskoj orbitali, a da bi se izmestio iz takvog kretanja, u prenesenom smislu reči, neophodan je uticaj spolja, potrebna je nekakva sila, neko iskustvo koje će mu dati energiju da pređe na neku drugu energetsku orbitalu.

“Dijalog je jedan od načina kako da se umetnik podstakne da razmisli o sopstvenim predrasudama, odnosno kako da dođe do kvalitativno novog mišljenja. Dijalog je u tom smislu jedna dobra metoda unutrašnje strategije kojom svaki učesnik u dijalogu može da proveri sopstvenu misaonu poziciju”, istakao je Trtovac koji će predstaviti na izložbi “Hribridni crtež”.

Važan segment umetničke pozicije Trtovca i unutrašnje strategije, odnosno strategije umetničkog mišljenja, zasniva se na tezi da je umetnost crtanja osovina oko koje se artikulišu sve druge likovne forme i vizuelni iskazi u drugim medijima.

Logika crteža i vizuelni elementi crteža se prenose u sve druge medije: video, fotografija, performans, skulptura, slika, hepening...

Na osnovu te premise, Trtovac je tokom 2011. godine započeo eksperiment sa hibridizacijom crteža sa relativno malog formata, na velike, mega-formate (u konkretnom slučaju 10m x 1.2m), sa željom da ustanovi mogućnost da se intenzitet energije koji je moguće postići na malom formatu prenese na jako veliku površinu (taj format može da varira) bez gubitka energije.

U žiži njegovog interesovanja su, dakle, medij crtež i tematizacija energije i nematrijalnog u umetnosti.

Nikolić predstavlja na izložbi instalaciju od tri skulpture pod zajedničkim nazivom “Polje, kuća, jezero”, koja je pokušaj stvaranja pejzaža u skulpturi.

Prema rečima Nikolića, zanimljiva mu je bila ideja da temu koja je izrazito slikarska prevede u trodimenzionalni svet.

“Paradoksalno, stvarni pejzaž je trodimenzionalan, ali njegova predstava u ljudskom umu potpuno je slikarska. Kada kažemo pejzaž pomislimo na sliku, a ne na stvarnu prirodu po kojoj je slika nastala. Tako i ova instalacija ima više veze sa umetničkim doživljajem pejzaža nego sa stvarnim prizorom”, naveo je Nikolić, podsećajući da se pejzaž kao poseban subjekt umetnosti može pronaći u vrlo starim umetničkim tradicijama, kao što su grčka i kineska, te da su najraniji ”čisti” pejzaž bez ljudske figure bile freske iz minojske Grčke iz oko 1500. godine pre nove ere.

Tradicija negovanja pejzaža nastavljena je i u rimskoj umetnosti, što se najbolje vidi na očuvanim freskama iz Pompeje i Herkulanuma, kao i u kasnijem periodu evropske umetnosti, u renesansi, baroku, romantizmu, impresionizmu.

Izložba Nikolića i Trtovca u Gradu biće otvorena do 16. novembra.

Sajt Nikolića je www.branislavnikolic.net, a Trtovca www.selmantrtovac.com

Sajt KC Grad je www.gradbeograd.eu, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r