• Search form

18.07.2011 | 14:08

Mermer i zvuci na BELEF-u

BELEF predstavlja publici u centru Beograda četiri rada nastala 60-ih i 70-ih godina u okviru umetničke smotre “Mermer i zvuci” u Aranđelovcu, koja će 6. avgusta ući u svojevrsni dijalog sa radovima grupe umetnika mlađe generacije.

Mermer i zvuci na BELEF-u

BELEF predstavlja publici u centru Beograda četiri rada nastala 60-ih i 70-ih godina u okviru umetničke smotre “Mermer i zvuci” u Aranđelovcu, koja će 6. avgusta ući u svojevrsni dijalog sa radovima grupe umetnika mlađe generacije.

U selekciji vajara Mrđana Bajića, profesora Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, u Knez Mihailovoj ulici predstavljeni su radovi "Par" britanskog vajara Lina Čedvika (Lynn Chadwick) iz 1978. godine, "Jezgro oblika VI" srpske vajarke Olge Jančić iz 1972. godine, "Homoment" austrijskog skulptora Josefa Šagerla (Josef Schagerl) iz 1968. godine i "Njegoš" sprskog vajara Matije Vukovića iz 1966. godine.

Prema izboru Bajića, ti radovi predstavljaju presek najboljeg iz 50-godišnje tradicije smotre “Mermer i zvuci”.

Izložbu je ispred Kuturnog centra Beograda, pored Čedvikove skulpture “Par”, otvorio direktor smotre “Mermer i zvuci” Miodrag Fišeković.

Na zatvaranju izložbe, 6. avgusta, biće izvedene umetničke intervencije Lane Vasiljević, Marka Markovića, Lukatoyboy-a, Miloša Jaćimovića i Saše Tkačenka.

Ta grupa umetnika izvešće site-specific intervencije koje se referisu na mermerne skulpture Čedvika, Šagerla, Olge Jančić i Vukovića, te će tako njihovi radovi ući u svojevrsni dijalog.

Simpozijum “Beli Venčac”, odnosno Smotra umetnosti “Mermer i zvuci”, od 1966. godine okuplja domaće i strane umetnike koji su do sada realizovali više od 220 mermernih skulptura.

Stoletni park Bukovičke banje u Aranđelovcu tako je postao jedan od najvećih i najatraktivnijih parkova slobodne skulpture u Evropi.

Simpozijum “Beli Venčac” je od početka imao podršku najistaknutijih istoričara umetnosti i likovnih kritičara, kako iz bivše Jugoslavije, tako i kasnije iz čitavog sveta.

Zbirka skulptura u Bukovičkom parku predstavlja više fizičku nego stilsku celinu, što nije posledica neke stihijnosti u produkciji Simpozijuma, već se radi o tome da je stilska heterogenost znak odsustva uske i isključive idejne i problemske orijentacije.

Savet Simpozijuma je koncepciju zasnovao na širokom retrospekcijskom uvidu u svetsku i domaću produkciju. Upravo je ta stilska heterogenost, oslobođena trendovskih i fenomenoloških isključivosti, i očuvala Simpozijum od getoizacije pripadnosti određenoj katedri, stilskoj školi, generacijskoj i ideološkoj dogmi.

Smisao koegzistencije stilova i skulptorskih principa leži u ambicioznoj i smeloj ideji zasnivanja autentičnog, skupnog, spomenika epohe, velikog i pouzdanog svedoka vremena, stilskih formacija, definicija i redefinicija kroz koje prolazi umetnost od tradicije do visoke moderne i postmoderne, od figuracije i fantastike do apstrakcije i minimalizma. Koncept Simpozijuma opstajao je stoga upravo na polimorfnosti, neortodoksiji, davanju šanse, eksperimentu i šarmantnoj razlici tehnologija, kompozicija, odnosa i sruktura rešavanja delaIdeja spomenika, zbirke i muzeja jednog vremena svakako zaslužuje pažnju i pretenduje na trajanje u svetu umetnosti.

Sajt BELEF-a je www.belef.org, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r