• Search form

22.07.2011 | 23:18

Svečano otvoren 17. SFF

Sarajevo film festival (SFF) svečano je počeo 22. jula u Narodnom pozorištu dodelom počasnih nagrada Srce Sarajeva čelniku Atlantik grupe Emilu Tedešiju (Tedeschi) i iranskom reditelju Džafaru Panahiju (Jafar), a do 30. jula prikazaće 220 filmova iz 44 zemlje, uključujući takmičarske programe fokusirane na ostvarenja iz regiona Jugoistočne Evrope.

Među gostima 17. SFF-a su Vim Venders (Wim Wenders), Suzan Bir (Susanne Bier), Bela Tar (Tarr), Mihael Fasbender (Michael Fassbender), Šarlota Rempling (Charlote Rampling), Džon Majkl Mekdonah (John Michael McDonagh)...

Svečano otvoren 17. SFF

Sarajevo film festival (SFF) svečano je počeo 22. jula u Narodnom pozorištu dodelom počasnih nagrada Srce Sarajeva čelniku Atlantik grupe Emilu Tedešiju (Tedeschi) i iranskom reditelju Džafaru Panahiju (Jafar), a do 30. jula prikazaće 220 filmova iz 44 zemlje, uključujući takmičarske programe fokusirane na ostvarenja iz regiona Jugoistočne Evrope.

Među gostima 17. SFF-a su Vim Venders (Wim Wenders), Suzan Bir (Susanne Bier), Bela Tar (Tarr), Mihael Fasbender (Michael Fassbender), Šarlota Rempling (Charlote Rampling), Džon Majkl Mekdonah (John Michael McDonagh)...

Program SFF-a počeo je filmom “La Havre” Akija Kaurismakija, koji je dobio nagradu međunarodnog žirija kritike u maju u Kanu, a sarajevskoj publici predstavio ga je glumac Andre Vilms (Wilms).

Ceremoniji otvaranja 17. SFF-a, koju je po uzoru na najveće svetske festivale vodio mladi glumac Boris Ler iz BiH, prethodilo je tradicionalno okupljanje na festivalskom trgu, uz dobrodošlice direktora SFF-a Mirsada Purivatre i predstavnika HT Eroneta, kao glavnog sponzora.

Svečano otvaranje obeleženo je dodelom počasnih nagrada Srce Sarajeva, uz čitanje Panahijevog pisma organizatorima SFF-a, u kojem se prisetio i gostovanja na SFF-u od pre deset godina.

SFF je Panahiju dodelio Srce Sarajeva u znak podrške povodom šestogodišnje kazne zatvora i dvodecenijske zabrane rada i napuštanja zemlje, na koje je osuđen sudskom odlukom u Teheranu. Dok čeka ishod žalbe, Panahi su mu protekli meseci gori nego što bi bili da je u samom zatvoru, dodajući da se nada da će moći ponovo da dođe u Sarajevo, predstavi novi film i lično zahvali svima koji su mu pružili podršku.

Specijalno Srce Sarajeva dodeljeno je i većinskom vlasniku i predsedniku uprave Atlantik grupe Emilu Tedešiju za izuzetan doprinos afirmaciji i razvoju filmske umetnosti u Jugoistočnoj Evropi.

Prema navodima SFF, dugoročno ulaganje u nove nade regionalne kinematografije jedna je od misija tog festivala, što je Tedeši prepoznao i svojim primerom pokazao kako društveno odgovorna kompanija može da ulaže u budućnost regionalne kinematografije.

Zahvaljujući dugoročnoj podršci Atlantik grupe, mladi filmski stvaraoci u protekle četiri godine dobili su priliku da snime svoje prve kratke igrane filmove u okviru projekta “Sarajevo grad filma”.

Takmičarski programi igranog, kratkog i dokumentarnog filma 17. SFF-a u znaku su debitanata.

U trci za Srce Sarajeva je devet igranih filmova iz regiona, od kojih je čak osam debitantskih, a biće prikazan i Tar “Torinski konj”, koji je van konkurencije.

Prema navodima selektorke Elme Tataragić, filmovi koje je izabrala ne nude neke nove teme, već i dalje govore o savremenom, svakodnevnom i često surovom životu, ali njihovi reditelji to čine iz novog ugla.

U konkurenciji dokumentaraca je 24 ostvarenja, koje je selektorka Rada Šešić izabrala među gotovo 150 prijavljenih iz regiona, a za nagrade se takmiči i 11 kratkih naslova, uključujući tri animirana, u izboru Elme Tataragić.

Za razliku od prethodne dve godine, kada su nagradu Srce Sarajeva za najbolji igrani film osvajali srpski “Tilva Roš” Nikole Ležaića (2010) i “Ordinary People” Vladimira Perišića (2009), ove godine u konkurenciji nema ostvarenja iz Srbije, ali ih ima u drugim programima.

Takmičarski program igranog filma ima dve svetske, dve međunarodne i šest regionalnih premijera, a osim gala projekcije “Torinskog konja”, van konkurencije biće prikazan i film “Poslednje poglavlje” debitanta Nemanje Bečanovića iz Crne Gore, koji će imati svetsku premijeru, a razvijen je kroz CineLink SFF-a.

Svetsku premijeru imaće i slovenački niskobudžetni film “Piknik” Nejca Gazvode o troje prijatelja koji se sreću prvi put posle srednje škole.

U trci za nagrade su albanski film “Amnestija” Bujura Alimanija, koprodukcija sa Grčkom, iz koje dolazi prvi dugometražni film “Protraćena mladost” reditelja Jana Vogela i Argirisa Papadinitropoulosa. Bugarsku predstavlja film Konstatina Bojanova “Ave”, a iz Turske dolazi film “Polomljene školjke” Seyfettina Tokmaka.

U konkurenciji je i hrvatski film “Fleke” Alda Tardožija, zatim prvi dugometražni film poznatog austrijskog glumca Karla Markovicsa “Disati”, te “Loverboy”, jedini u konkurenciji koji nije debitantski, a delo je rumunskog reditelja Katalina Miteleskua (Catalin Mitulescu), takođe izašao iz CineLink-a.

Kratki filmovi u konkurenciji, izabrani među više od 250 prijavljenih, dolaze iz Mađarske, Bugarske, Rumunije, Hrvatske, Turske, Slovenije i Bosne i Hercegovine, a svetske premijere imaće “Kiyamet” Ivana Ramadana iz Bosne i Hercegovine, rumunski “Manuelni brojač” Daniela Sandua i slovenački “Stvari koje zajedno nikad nismo radili” Martina Turka i “Toplo za ovo doba godine” Blaža Kutine.

Dokumentarni program 17. SFF-a predstavlja 24 ostvarenja, od kojih je sedam iz BiH, četiri su iz Hrvatske, tri iz Srbije, po dva iz Austrije i Turske, a po jedan iz Crne Gore, Slovenije, Mađarske, Bugarske i Rumunije.

I u trci za nagrade u dokumentarnoj kategoriji je mnogo mladih reditelja, debitanata i studenata filma, koji su, prema rečima selektorke Rade Šešić, shvatili koliko je važno uhvatiti se u koštac sa temom iz autentičnog filmskog ugla, koristeći se, dakle, ne samo naracijom, već višeslojnim kreativnim filmskim jezikom.

Program počinje intrigantnim austrijskim filmom “Schwartzkopf”, pričom o dve generacije “Neoaustrijanaca”, a obuhvata i filmove “Trči za život” Mladena Matičevića i “Cinema Komunisto” Mile Turajlić iz Srbije, bugarski film “Moj prijatelj, Manchester Unated” Stefana Valdobreva, “Pravila samačkog života” Tonislava Hristova, svojevrsni “Sex i grad” iz muškog ugla o životu imigranata sa juga Europe, te mađarski “Nevidljive žice: talentovane sestre Pusker” (Ágnes Sós), hrvatski “Ratni reporter” Silvestara Kolbasa i “Zemlja znanja” Saše Bana o štrajku studenata, crnogorski “Život, priključenija i održivi razvoj jednog kokota” Vladimira Perovića, “Magnet” Namika Kabila iz BiH, slovenački “Gde je nestala radnička klasa?” Maje Weiss...

U trci za nagrade je i jedan film baziran na pripovedanju - upravo završeni bosanski “Mobitel” Nedžada Begovića, koji se poigrava mogućnostima mobilnih telefona, videom i uhvaćenim razgovorima.

SFF otvara i novu sekciju Doku kutak - Butik grubog šnita, u okviru koje će pet evropskih profesionalaca, iskusnih stručnjaka za dokumentarni film, intenzivno raditi sa autorima, usmeriti ih ka usavršavanju materijala u fazi grube montaže, pokazati im kako da dostignu kvalitet koji će imati ođeka na međunarodnoj sceni.

Butik grubog šnita organizovan je u saradnji sa Balkanskim dokumentarističkim centrom iz Sofije, a najbolji projekat imaće priliku da se predstavi na Cine Link Work in Progress i da osvoji Work-in-Progress Post Republic Award (80.000 evra) i Work-in-Progress RestArt Award (20.000 evra).

Jedan projekat, koji na intrigantan način tretira temu ljudskih prava, osvojiće nagradu od 1.500 evra koju dodeljuje festival FIFDH iz Ženeve, a deo nagrade je i prikazivanje filma na tom uglednom festivalu.

Doku kutak 17. SFF-a, inače, ugostiće četrdesetak aktivista Inicijative mladih za ljudska prava iz regije koji će zajednički gledati filmove iz Takmičarskog dokumentarnog programa, susretati se sa rediteljima i producentima, te raspravljati o njihovim ostvarenjima.

SFF nudi i program “U fokusu”, čija je selektorka takođe Elma Tataragić, a predstavlja sedam filmova iz regiona koji su obeležili prošlu godinu na festivalima širom sveta, od kojih su četiri debitantska.

Među njima su makedonski film “Majke” Milča Mančevskog, austrijski “Michael” Markusa Schleinzera, zatim “Morgen” Mariana Crisana o problemima ilegalnih emigranata, “Naš duboki očaj” turskog reditelja Seyfija Teomana, “Otac” Vlade Škafara iz Slovenije, “Ostrvo” Kamena Kaleva i “Sklonište” Dragomira Sholeva iz Bugarske.

Program “Panorama”, čiji je selektor Hauard Fajnstina (Howard Feinstein), donosi izbor zasnovan na geografskoj, ideološkoj i formalnoj različitosti, a otvara ga “Kairo 678” Mohameda Diaba, debitantsko delo dugogodišnjeg scenariste, koji iznosi tabu temu seksualnog zlostavljanja žena u Egiptu.

U programu “Panorama” je i “Beli, beli svet” Olega Novkovića iz Srbije, koji je Fajnstin nazvao “remek delom”.

Najviše filmova je iz Meksika - “Alicia, idi daleko” Elise Miller iz Meksika, svojevrsni dnevnik o dva lika koja se na kratko susreću za vreme odvojenih putovanja, “Leto golijata” (Nicolas Pereda) o savremenom Meksiku, “Na dobačaj kamena” Sebastiana Hierarta, “El Varal” Marte Ferrer, dokumentarac o ruralnoj zajednici u dolinama centralnog Meksika, te kratki film “I bi volja Božja” (Flavio Florencio).

Iz Rusije su odabrani “Elena” Andreja Zvjaginceva, prikazan i na proteklom 18. Festivalu evropskog filma Palić, te “Ložač” Alekseja Balabanova, spoj crne komedije i razmišljanja o Rusiji iz sredine 90-ih, “Tihe duše” Alekseja Fedorčenka i “U suprotnom pravcu” Andreja Stempkovskog.

Program “Panorama” prikazaće i Mekdonahov film “Čuvar”, te “Dečaka sa biciklom” braće Darden, kineski “Kad ubice zavladaju” Su Chao-Pina, američki “Krojač” Gordona Grinberga, argentinski “Akacije” Pabla Giorgelija, sniman gotovo u potpunosti u kabini velikog kamiona, te “Melanholija” Larsa fon Trira (Von Trier), koji će predstaviti glumica Šarlota Rempling, inače ovogodišnja kustoskinja Fondacije Katrin Carltidge.

Sarajevska publika videće i filmove “Odlazi Rene” (Jonathan Caouette), omnibus “Quattro Hong Kong 2” grupe azijskih reditelja (Stanley Kwan, Brillante Mendoza, Ho Yuhang, Apichatpong Weerasethakul), britanski “Tiranosaurus” (Paddy Considine), kao i dokumentarce “U boljem svetu”, za koji je gošća SFF-a Suzan Bir dobila Oskara ove godine, zatim “Himne rudara” (Bill Morrison), “Mesto među zvezdama” (Leonard Retell Helmrich), “Neočekivana dobit” (Laura Israel), “The Black Power Mixtape 1967-75” (Goran Hugo Olsson)...

Brojni gosti 17. SFF-a već su pristigli, a među njima je i proslavljeni nemački reditelj Vim Venders koji će predstaviti 3D film "Pina", posvećen legendarnoj koreografkinji Pini Bauš (Bausch). Venders će održati i predavanja na Sarajevo Talent Campusu.

Sajt SFF-a je www.sff.ba, a program se nalazi i u Kalendaru Portala za kulturu jugoistočne Evrope SEEcult.org

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r