45. Karlovi Vari
Međunarodni filmski festival u Karlovim Varima (KVIFF) svečano je otvoren 2. jula češkom premijerom debitantskog filma “Ludo srce” Skota Kupera (Scott Cooper) o kantautoru kantri muzike Otisu Bed Blejku, a do 10. jula prikazaće oko 200 naslova, od kojih je 12 u glavnoj konkurenciji.
Međunarodni filmski festival u Karlovim Varima (KVIFF) svečano je otvoren 2. jula češkom premijerom debitantskog filma “Ludo srce” Skota Kupera (Scott Cooper) o kantautoru kantri muzike Otisu Bed Blejku, a do 10. jula prikazaće oko 200 naslova, od kojih je 12 u glavnoj konkurenciji.
U trci za Kristalni globus je i erotska melodrama hrvatskog reditelja Rajka Grlića “Neka ostane među nama”, koja govori o bračnim prevarama, a koprodukcija je Hrvatske, Srbije i Slovenije. Jednu od glavnih uloga u tom filmu tumači srpski glumac Predrag Miki Manojlović, nastavljajući saradnju s Grlićem posle dugogodišnje pauze.
Glavna konkurencija obuhvata i filmove ‘3 sezone u paklu” debitanta Tomáša Mašina, inspirisan autobiografijom levičarskog andergraund gurua Egona Bondija (Bondy), zatim kineski “Diago” Či Žanga (Chi Zhang), iranski “Stvari koje ne znaš” Fardina Saheba Zamanija, “Brat i sestra” Danijela Burmana (Daniel), ruski “Drugo nebo” Dmitrija Mamulija, te “Hitler u Holivudu” Frederika Sojčera (Frédéric Sojcher) o holivudskoj zaveri protiv evropske filmske industrije.
U konkurenciji su i “Kuku” češkog reditelja Jana Sveraka, poljski “Majka Tereza mačaka” Pavela Sale (Pawel) i španski “The Mosquito Net” Agustija Vile, te kanadska drama “Jutro za Anu” Katrin Martin (Catherine) i francuski “Slatko zlo” (Olivier Coussemacq).
Među članovima glavnog žirija 45. KVIFF-a je i srpska glumica Mirjana Karanović, koja igra i u novom filmu sarajevske rediteljke Jasmile Žbanić “Na putu”, koji će biti prikazan u jednom od netakmičarskih programa.
Karanovićeva je, inače, bila jedna od zvezda 44. KVIFF-a, na kojem je učestvovala sa rediteljem Darkom Lungulovim, povodom filma “Tamo i ovde”, koji je prikazan u programu prema izboru kritičara uticajnog filmskog časopisa “Varajeti”.
Žirijem 45. KVIFF-a predsedava američki producent Ron Jerksa (Yerxa), a članovi su i filmski kritičar Dejvid Streton (David Stratton), južnokorejski reditelj Li Čang Dong (Lee Chang-Dong), češki Bohdan Slama, Lola Majo (Mayo) iz Španije i Aleksej Popogrebski iz Rusije.
U takmičarskom programu “Istočno od Zapada” biće prikazano nekoliko filmova autora s prostora bivše Jugoslavije, među kojima je i “Žena sa slomljenim nosem” Srđana Koljevića, koji je trijumfovao na nedavnom festivalu Cinema City u Novom Sadu, a u konkurenciji je i na 39. SOFEST-u.
U sekciji “Istočno od Zapada” biće prikazan i “9:06” Igora Šterka iz Slovenije, drama “Ostavljeni” Adisa Bakrača iz Bosne i Hercegovine o dečaku u sarajevskom sirotištu, koprodukcija sa Hrvatskom, Srbijom i Francuskom, koja će imati svetsku premijeru, te “Albanac” nemačkog reditelja Johanesa Nabera (Johannes), “Aurora” nagrađivanog Kristija Puiua (Cristi) iz Rumunije, ruski “Gastarbajter” Jusupa Razikova, azerbejdžanski “Lutke”, čiji je reditelj Chingiz Rasulzade, jermenski “Ne gledaj u ogledalo” Surena Babajana (Babayan), “Iskušenja svetog Tonija” Veika Ounpuua iz Estonije i “Sanjari”, debitantski film Jitke Rudolfove iz Češke o problemima današnjih 30-godišnjaka.
Žirijem za program “Istočno od Zapada” predsedava direktorka Evropske akademije za film Marion Doering.
Na 45. KVIFF-u biće prikazan 6. jula i novi film Gorana Paskaljevića “Medeni mesec”, prva koprodukcija Srbije i Albanije, a uvršten je u program “Horizonti”, u kojem su pobednici u Berlinu, Veneciji i Torontu, dok su u programu “Otvorene oči” filmovi koji su nagrađeni u Kanu.
Iako 45. KVIFF ima oko 30 filmova manje nego prethodnih godina i održava se pod sloganom “Manje filmova, više projekcija”, ipak predstavlja više od 50 svetskih i međunarodnih premijera.
Dobitnici Kristalnog globusa za životno delo ove godine su ruski reditelj Nikita Mihalkov i češki reditelj, scenarista i glumac Juraj Herc.
Britanski filmski i pozorišni glumac Džud Lou (Jude Law) primiće nagradu predsednika KVIFF-a Jiržija Bartoške, a tim povodom biće prikazan film “Talentovani gospodin Ripli” (1999) Entonija Mingele (Anthony Minghella).
Među gostima KVIFF-a su i Telma Šonmejker (Thelma Schoonmaker), svetski poznata montažerka i dugogodišnja saradnica Martina Skorsezea (Scorsese), kao i braća Endrju i Kevin Mekdonald (Andrew, Kevin Macdonald), praunuci scenariste mađarskog porekla Emerika Presburgera (Emeric Pressburger), koji su takođe bili angažovani u niz hvaljenih filmova. Endrju je kao producent radio, između ostalog, i “Trejnspoting” Denija Bojla (Danny Boyle), a Kevin, dobitnik Oskara za dokumentarac “Jedan dan u seoptembru” (1999), posebno se proslavio filmom “Poslednji kralj Škotske”.
Među programima 45. KVIFF-a posebno zanimljiv je i takmičarski dokumentarni, kao i “Forum nezavisnih”, a biće prikazana i selekcija “Blago filmskih arhiva”, koja obuhvata klasike Federika Felinija (Federico Fellini), Terensa Malika (Terrence Malick), Lukina Viskontija (Luchino Visconti)...
Prošle godine je najboljim filmom u Karlovim Varima proglašen belgijsko-kanadski “Anđeo na moru” Frederika Dimona (Frederic Dumont), dok je specijalno priznanje dobio iranski “Dvadeset” Abdolreze Kahanija, a za režiju je nagrađen Nemac Andreas Drezen (Dresen) za komediju “Viski i votka”.
Nagradu žirija kritike FIPRESCI dobio je na 44. KVIFF-u film hrvatskog reditelja Vinka Brešana “Nije kraj”, snimljen u koprodukciji Hrvatske i Srbije.
U programu “Istočno od Zapada”, u kojem je premijerno prikazan film mladog reditelja Vladimira Paskaljevića iz Srbije “Đavolja varoš”, najboljim je proglašen ruski “Soba i po” Andreja Kržanovskog (Andrey Khrzhanovsky) o životu pesnika Josifa Brodskog i njegovoj porodici.
KVIFF je jedan od najstarijih filmskih festivala, a prvi put je održan odmah posle Drugog svetskog rata, 1946. Više od 40 godina organizovan je pod pritiskom političke situacije u bivšoj Čehoslovačkoj, a posle demokratskih promena 1989. godine, uspeo je da prevaziđe i smanjeno interesovanje države i javnosti, koje je trajalo nekoliko godina.
Sredinom 90-ih organizaciju je preuzeo novi tim, predvođen poznatim češkim glumcem i profesorom FAMU Jiržijem Bartoškom i filmskom kritičarkom i kolumnistkinjom Evom Zaoralovom, koji su uspeli za nekoliko godina da vrate KVIFF-u staru slavu i prestiž - kako novim programima, tako i izmenjenim organizacionim konceptom.
Na 45. KVIFF-u je podeljeno gotovo 5.000 akreditacija, od kojih oko 60 za režisere i oko 280 za ostale profesionalce, a više od 380 je novinara.
Festival će biti završen dodelom nagrada i romantičnom komedijom “Srcolomac” (Pascal Chaumeil), a organizovan je uz podršku češkog Ministarstva kulture i brojnih sponzora.
Sajt KVIFF-a je www.kviff.com
(SEEcult.org)