• Search form

30.06.2011 | 16:56

Izložba Karavukovo 002

Izložba Karavukovo 002

Multimedijalna umetnička kolonija “Karavukovo 002” završava se 30. juna izložbom deset umetnika iz Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine, koji su proteklih desetak dana radili u tom živopisnom mestu na srpsko-hrvatskoj granici.

Izložba će biti otvorena u Crkvi sv. Martina, napuštenom zdanju koje je prošle godine očišćeno i pretvoreno u izložbeni prostor prvog saziva kolonije “Karavukovo”, te na Titovskom mostu i u fabrici Castrix, koja je i pokrovitelj te kolonije koju organizuje Zemunski mali umetnički centar (ZMUC) iz Beograda.

U Crkvi sv. Martina predstavlja se street art umetnica TKV (The Kraljica Vila) iz Beograda radom “Panonska sirena”, koji je postavljen na nekadašnji oltar.

TKV je prvi put radila i na pločicama za kupatilo, a nekoliko tih radova ostaviće u fabrici Castrix, dok je jedan okačila na kapiju napuštene kuće u Karavukovu.

Na Titovskom mostu je predstavljena intervencija u prostoru “NepremostivoMilice Ružičić, takođe iz Beograda (30 metara dugo platno pluta na vodi kanala, sa jedne do druge obale, praveći senku mosta).

Za ogradu mosta zavareni su “karavukovi od metala” beogradskog vajara Gorana Denića.

Ostali radovi izloženi su u fabrici za doradu semena Castrix, koja je pokrovitelj kolonije “Karavukovo”, koja tom podrškom ima za cilj da oformi sopstvenu kolekciju savremene umetnosti Balkana.

Među učesnicima kolonije “Karavukovo 002” su i vajar i teoretičar umetnosti Eugen Borkovsky iz (Grožnjana u Hrvatskoj, veb dizajnerka Jelena Korenčić iz Zagreba, fotograf i slikar Nikola Radić Lucati (Beograd-Tel Aviv), multimedijalni slikar Aleksandar Jestrović poznatiji kao Jamesdin (Beograd-Berlin) i grafiti umetnik Sandin Međedović iz Sarajeva, kao i muzičar i kompozitor Danilo Popović, koji nastupa na otvaranju izložbe, te keramičarka Biljana Milenović i video umetnica Marija Aranđelović iz Beograda.

Eugen Borkovsky

Borkovski se predstavlja radom “Prozor”, Marija Arandelović je napravila video "Vasko u Karavukovu", a Međedović grafit "Dream", dok sa Denićem radi i jedan 3D grafit.

Marija Aranđelović

Jamesdin je uradio kratki video sa pužom "Spor ko puž", kao i sliku "Krtičnjak" i "Izgradnja silosa u Karavukovu".

Jamesdin

Na otvaranju izložbe najavljeni su i folklorni sastav OŠ "Bora Stanković" i učenik šestog razreda koji će izvesti monolog Mitketa iz "Koštane" Bore Stankovića.

Udruženje žena "Koštana" prirediće “Vranjanski astal”, a potom sledi tehno-bluz-trans koncert.

Međedović-Denić

Izložba prvog izdanja multimedijalne kolonije “Karavukovo 0001”, nakon premijerne postavke u napuštenoj lokalnoj crkvi, gostovala je prošle godine u ZMUC-u, Umetničkom centru univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” u Beogradu i Art klinici u Novom Sadu.

Prošle godine su učestvovale grafičarke Daniela Fulgosi i Ivana Vidić, vajari Ana Krstić, Goran Denić i Marko Kovačič iz Ljubljane, slikarke Marija Kauzlarić i Sonja Radaković, reciklažna umetnica Dragana Nikoletić, fotograf Darko Cvetanović, režiser Marko Mamuzić, muzičar Goran Orge Nikolić i performer Pasko Burđelez iz Dubrovnika.

Na “Karavukovu 001” snimljen je i dokumentarni film, u režiji Mamuzića, uz montažu i muziku Nikolića.

Karavukovo je vojvođansko selo tik uz hrvatsku granicu, bačko Vranje u kojem Koštana Bore Stankovića kao da živi i danas, kao što se jedu sukana banica, sprža, prepeči, lučene paprike i trnjenica.

Vojvođanski Nemci, koji su desetkovani 1944. godine, a posle rata ekonomski emigrirali, ostavili su veliki pečat u selu. I danas ima napuštenih kuća s vinskim podrumima čije fasade krase šarene sjajne ručno pravljene pločice.

Karavukovo je poznato i kao lovište, posebno u Italiji, a dva puta ga je posetio i Josip Broz Tito.

Takođe, Karavukovo je i deo Dunavske rute.

Radovi učesnika kolonije “Karavukovo 0001” predstavljeni su u Galeriji umetnika portala SEEcult.org, a biografije učesnika “Karavukova 002” moguće je naći OVDE

*Foto: Nikola Radić Lucati

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r