• Search form

28.06.2011 | 15:14

Stelark i Ilić u ITS-u

Stelark i Ilić u ITS-u

Australijski umetnik Stelark (Stelarc), koji koristi vlastito telo kao medij umetničkog izražavanja, ponovo će početkom jula biti gost u ITS-Z1 u Ritopeku, jedinstvenom eksperimentalnom umetničkom prostoru koji je pokrenuo beogradsko-njujorški umetnik Dragan Ilić, a obojica će predstaviti nove radove kojima, svako u svom polju delovanja, vrše ekstenziju ljudskih uticaja na prirodne zakonitosti.

Poznat po istraživanju mogućnosti proširenja kapaciteta ljudskog tela, Stelark će održati interaktivnu prezentaciju najnovijih istraživanja iz domena body-arta “Cirkulirajuće meso: lešina, komatoze i himera”, dok će Ilić demonstrirati prostornu instalaciju na otvorenom “Moje drugo sunce”.

Stelark radom “Cirkulirajuće meso” ukazuje da je ovo vreme “krađe tela”, preslikavanja gena, neurološkog kopčanja i protetskog dodavanja.

“Tela postaju problematična u načinu na koji ulaze u interakciju sa svetom. Meso cirkuliše. Organi su razmenjeni. Udovi su amputirani sa leševa, ušiveni i reanimirani na živa tela. Ćelije na koži mogu biti ponovo kodirane u ćelije sperme. Leševi mogu biti sačuvani zauvek putem plastinacije, dok istovremeno tela u komatoznom stanju mogu biti održavana neodređeno pomoću sistema za održavanje života. Mrtva tela ne treba da se razlažu i pored mrtvih tela ne treba umreti. Himere su takođe konstruisane putem in-vitro umreženih ljudskih, životinjskih i biljnih gena. Kao što je vreme Cirkulirajućeg mesa, to je takođe i vreme Fraktalnog mesa i Fantomskog mesa”, naveo je Stelark u konceptu novog rada.

Stelark će diskutovati i o konceptualnim i etičkim problemima uključenim u povećavanje, unapređenje i menjanje ljudskog tela kroz upotrebu tehnologije, bioinženjeringa. Takođe, predstaviće i svoj projekat “Protetske glave” i pokazati “Uho na ruci”, rad kojim je postao prepoznatljiv širom sveta.

Ilićev rad “Moje drugo sunce” podrazumeva tri reflektujuća ogledala (dimenzija 2x2; 4x2; 2x2 metara) i epruvetu (12x180 cm) napunjenu spermom (100 grama), krvlju (5 g) i sapunicom (1,5 litar) i vodom (6 litara).

Distanca između ove dve referentne tačke koje deli reka je 3 kilometra.

Refleksija ogledala biće usmerena na sadržaj epruveta koje su pozicionirane na krovu kompleksa ITS-a.

Trajanje rada predviđeno je od 16.30 do 17.15 sati (cetralna ravan počinje da reflektuje sunčeve zrake u 16.30, potom leva površina od 16.45 i desna od 17.15).

Namera Ilića je da veštačkim procesom ubrza DNK mutacije koje će se manifestovati kroz transparentna hemijska dešavanja. Eksperiment će izvesti u prisustvu hemičara, otpočinanjem sistematičnog artificijelnog  procesa koji bi funkcionisao kao site-spesific outdoor rad.

Pritom je ključan faktor iznenađenja, ali i predviđanja.

Ilić je došao do te ideje kroz dugogodišnje zanimanje za prirodne fenomene (zemljotresi, sunčevo zračenje, atmosferska dešvanja, međuplanetarne procese) i potrebu da pokuša da prevaziđe strah od nepoznatog kroz stvaranje ličnih mehanizama i eksperimenata kako bi našao načina da ubrza - ukroti prirodne procese ili da se adaptira na buduće prirodne promene, jer “priroda je agresivna i ne možeš joj verovati - moraš biti spreman za njena iznenađenja”.

Nazivom rada “Moje drugo sunce”, Ilić konstruiše svet za sebe, uvodeći “artificijelno sunce” i na taj načim praveći svoj vlastiti solarni sistem.

Ilić razvija taj projekat od 1969. godine, kada je počeo da sakuplja svoju spermu, a 1982. je došao do ideje da je upakuje u epruvete i izloži spoljnim uticajima, ali i pogledima posetioca na Dokumentama 7 u Kaselu, pod okriljem Fashion mode.

Potom je 1988. u Vilijamzburgu izložio tu supstancu katodnim zračenjima i laserskom svetlu, što je za posledicu imalo formiranje grupacije ćelijskih kolonija i njihovo orijentisanje ka izvoru zračenja.

Zaokruženje tog projekta i njegovo proširenje u smislu uvođenja i mešanja različitih supstanci, kao što su sperma, krv i sapunica, uz svu dokumentaciju i uzorke, biće izloženo posetiocima 2. jula u ITS-u.

Programom je predviđena najpre prezentacija Ilićevog rada, a od 17.30 Stelarkovog.

Stelarkovim gostovanjem, ITS (International Test Site) je i lansiran u maju 2007. godine, kada je održana izložba “Umetnost, telo i tehnologija” - dvodnevna serija performansa, prezentacija i diskusija. Događaj je otvoren Stelarkovim radom, koji je bio nastavak istraživanja njegove teze da je telo ograničeno i da se mora proširiti ili ponovo artikulisati, tako da može da drži korak sa aktuelnim tehnološkim inovacijama.

Stelark ukazuje na svoje telo kao "telo" i koristi ga kao bio-politički prostor za intervencije u medicinskim i drugim naprednim tehnologijama. Stelarkov rad proširuje oblasti umetnosti, dosežući unutar tela, svoje sisteme obnavljanja, reprodukcije i reprogramiranja tkiva, koji se u praksi smatra tabu temom, čak i u najradikalnijim avangardnim umetničkim krugovima.

Stelark je održao prezentaciju svog dela, uz predavanje "Naizmenična anatomska arhitektura: plastificirana tela, parcijalni život, umnoženi organi i ‘treće uho’”.

Publika je bila u prilici da vidi Stelarkov rad kao i da se uključi u diskusiju sa njim, kroz učešće u raznim interaktivnim dešavanjima.

Poreklom sa Kipra, Stelark je poznat kao jedan od najbitnijih i najradikalnijih body-bio-performance umetnika, a njegov rad predstavljen je u brojnim galerijama i muzejima širom sveta.

Jedno vreme je bio naučni savetnik digitalne jedinice za istraživanje pri Odeljenju za vizuelne i izvođačke umetnosti u Notingem Trent univerzitetu, a 1997. postao je počasni profesor umetnosti i robotike na Univerzitetu Karnegi Melon.

U ITS-u je, inače, do 30. juna otvorena izložba “Algebra - Život u brojevima”, koja predstavlja više od 20 umetnika različitih generacija iz Srbije, Crne Gore i Bosne i Hercegovine, posvećene uplivu brojeva u sisteme vizuelne umetničke prakse.

Na izložbi učestvuju: Mirko Ognjanović, Miško Šuvaković, Maja Savić, Neša Paripović, Jovan Čekić, Zoran Popović, Marica Radojčić Prešić, Miša Savić, Gaga Caranović, Irena Lagator (Cetinje), Aleksandar Dimitrijević, Zorica Čolić, Marko Stojanović, Borjana Mrđa (Banjaluka), Dragan Ilić, Ivan Iliev, Mića Stajčić, Nikola Marković, Peđa Miladinović, Vakuum pac i Sanja Kostić.

Prema koncepciji kustosa Vesne Lakićević, Miroslava Karića i Jelene Veljković, izložba predstavlja pokušaj da se razumeju univerzalni zakoni brojeva koji u svakodnevnom životu, ali i na višem nivou, određuju trenutne poretke i poetike.

ITS-Z1 je privatno vlasništvo umetnika Dragana Ilića, kao nezavisni umetnički prostor/laboratorija, gde se umetnici i naučnici iz raznih delova sveta mogu sresti, diskutovati, eksperimentisati, stvarati i pre svega promovisati nove ideje najšireg raspona.

Cilj umetničkog prostora/laboratorije ITS-Z1 je unapređenje globalne kulturne razmene i suprotstavljanje komercijalizaciji umetničke scene kroz obezbeđivanje platforme umetnicima da eksperimentišu i testiraju svoje ideje bez bilo kakvog ograničenja koje nameću tržiste ili prolazni trendovi.

Prostor ITS-Z1 i deo radova Dragana Ilića predstavljeni su i u Galeriji umetnika portala SEEcult.org.

*Napomena: Za odlazak u ITS-Z1 2. jula organizovan je autobus, koji kreće u 15.15 sati ispred Crkve sv. Marka.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r