• Search form

02.09.2024 | 10:01

Poziv za učešće na Bijenalu mladih 2025.

Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) i Savez udruženja likovnih umetnika Jugoslavije (SULUJ) pozivaju mlade umetnike i umetnice uzrasta do 35 godina*, kao i umetničke kolektive i različite društvene grupe, da učestvuju na Bijenalu mladih koje će biti realizovano tokom 2025. godine na više lokacija u Beogradu.
 
TEME

U vreme mnoštva oružanih sukoba i sve više narastajućeg straha od eskalacije rata, javlja se potreba da se o kriznom stanju progovori, da se ponude konkretne alternative ili pak nove imaginacije stvarnog i mogućeg. Stoga, Bijenale mladih 2025. u fokus donosi potencijalne modalitete umetnosti i politike kojima se u savremenom svetu može odgovariti na krizna stanja.

Da li se kriza može prevazići prećutkivanjem, usaglašavanjem raznorodnih izmeštenih pozicija ili možda direktnim sučeljavanjem? Da li se izlazi nalaze u ambivalentnim implikacijama koje kreiraju novo na temeljima postojećeg, ali izvan poznatih kategorija i okoštalih zadatosti? Ima li uopšte u današnjem svetu mesta za afirmativnu i emancipatorsku borbu, oaze novih mogućnosti?

U cilju pokretanja ove teme, Organizacioni tim Bijenala mladih, koji čini grupa mladih protagonista na polju umetnosti koja u saradnji sa predstavnicima ULUS-a i SULUJ-a rade na organizaciji Bijenala, poziva sve zainteresovane da predlože radove za neke od tri dijaloška kustoska segmenta koja će se razvijati u saradnji sa kustosima Bijenala Anom Filipović, Darkom Vukićem i Tanetom Laketićem.
 
OAZE

“Permanentna kriza i ratovi navode na potrebu formiranja oaza. Prvi segment Bijenala, stoga, posvećen je novim imaginacijama budućih i boljih svetova. Prema francuskom filozofu Žaku Ransijeru, oaze predstavljaju ostrva koja su međusobno razdvojena u čijim razlikama leži potencijal za ujedinjenjem, a nalaze se u pustinjama, odnosno, prostoru ispunjenom konsenzusom. Punina koju predlaže Ransijer, ali istovremena praznina sveta izvan oaza ukazuje da one personifikuju iskorak izvan dominantnih diskursa. Oaze su vitalne, privremene slobodne teritorije, unutar kojih se obrazuju mehanizmi za progresivna delovanja. Istovremeno, one deluju ka spolja, zahvataju delove pustinja, transformišući ih. Oaze kao aktivni, nestalni prostori, predstavljaju svojevrsne mikro rekonfiguracije koje nemaju nameru da ikada postanu deo dominantnog diskursa (pustinje)”. (koncept: Tane Laketić)
 
OKUPACIJE

„Koncept drugog segmenta Bijenala mladih počiva na ambivalentnim implikacijama pojma Okupacija, praćenim nizom ključnih reči: eksces, egzodus, raskol. Razvojna procedura polazi od ispitivanja uslova jednakosti između teorije i prakse. Očigledno je da su savremene poetičke matrice poprišta jezičkog pandemonijuma istorijskih, intuitivnih ili ‘slepih’ obrazaca koji su posledica vrlo komplikovanih relacija najčešće svođenih na ekonomiju egzistencije i socio-političke ‘nepravde’. Javlja se potreba za određenom vrstom primene kritičkih modela usmerenih na najvidljivije forme spektakla, nekom vrstom ‘inkvizicije’ nad sistemom savremenog sveta umetnosti. Okupacija je dvosmerna ulica u kojoj se nastanjuju naša bavljenja, ali i nameti, dužnosti odnosno nužnosti koje nisu predmet izbora. Ulica je ispresecana trakama egzodusa i ekscesa, puta van (the way out), i ramifikacijama količine nečega što je više nego potrebno, dozvoljeno ili poželjno. Raskol je ovde nerazrešivost tako nastanjenog života. Ovaj segment poziva na osmišljavanje situacija koje bi u izvesnom smislu korespondirale sa metaforom ‘koreografiranja’ produktivnosti kao svojevrsnog iskliznuća iz tipološkog kustoskog sumiranja i simuliranja artističkih tendencija, stvaranje uslova za privremeni institut nematerijalne umetnosti i izazivanje sila kontingencije iz pozicije nultog razumevanja.“ (koncept: Darko Vukić)
 
MA LAGANO
„Kako odrediti gorući problem u svetu koji se čini kao da će svakog časa sagoreti? Kada problema ima napretek, toliko da je gotovo nemoguće izdvojiti jedan dominantni i ustremiti se na njega svom etičkom, duhovnom i kreativnom snagom, rešenje se često traži u prećutkivanju, (ne)namernom zaobilaženju i poricanju njegovog postojanja. Konceptom se teži uočavanju i obznanjivanju načina na koje se o problemima – ne govori. Ovaj segment Bijenala mladih, shodno višeglasju horizontalne strukture, ne stoji zamišljeno nad jednim velikim Pitanjem, već teži uvažavanju pluralnosti iskustava, otvarajući prostor za publiku, koliko i za svoje učesnike – prostor da kažu šta ih muči i na koje su sve načine naviknuti da o tome ćute – prostor da kažu, ako smeju, jer reči “ma lagano”, osim upornog poricanja, mogu nositi i jednu konotaciju punu nade: za nešto rešivo, nešto oko čega možemo, oko čega smo spremni da se sporazumemo.“ (koncept: Ana Filipović)
 
PROPOZICIJE KONKURSA

Zainteresovani koji imaju rad koji odgovara na jednu od (ili više) predloženih tema ili imaju ideju za produkciju novog, treba da popune prijavni formular.

Nakon procesa selekcije koji će trajati najviše mesec dana, organizatori će se javiti sa više informacija o rezultatima konkursa.

Kontakt za dodatna pitanja u vezi s konkursom: bm.konkurs@gmail.com.

Konkurs je otvoren do 15. oktobra 2024. godine.
 
*U slučaju kolektiva i različitih društvenih grupa prihvatljivo je da se u njima nalaze i lica koja su starija od 35 godina.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r