-
- 15:00 Nebeski Milić, BG
-
Dom Jevrema Grujića, Svetogorska 17, Beograd
NEBESKI MILIĆ - izložba povodom prvih 30 godina stvaralaštva Milića od Mačve i 90 godina od rođenja umetnika (9.11.2023.-30.4.2024.)
- 10:00 Ježeva kućica - Izmišljanje boljeg sveta, BG
-
Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd
JEŽEVA KUĆICA - IZMIŠLJANJE BOLJEG SVETA - tematska izložba, prema poemi Branka Ćopića (2.12.2023.-31.8.2024.)
- 10:00 Aleksandra Vajd, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana
ALEKSANDRA VAJD: OD ZNOTRAJ DOL IN OD ZGORAJ - pregledna razstava (8.12.2923.-5.5.2024.)
kustosa: Ana Mizerit, Michal Novotný
http://www.mg-lj.si/si/razstave/3841/razstava-aleksandra-vajd-od-znotraj-dol-in-...
- 10:00 Radonić sam. Izbor crteža Novaka Radonića, BG
-
Narodni muzej Srbije/Kabinet grafike, Trg Republike 1a, Beograd
RADONIĆ SAM. IZBOR CRTEŽA NOVAKA RADONIĆA - izložba (14.12.2023.-13.10.2024.)
- 10:00 Biljka kao začin. U carstvu boja, mirisa i ukusa, BG
-
Galerija Prirodnjačkog muzeja, Mali Kalamegdan 5, Beograd
BILJKA KAO ZAČIN. U CARSTVU BOJA, MIRISA I UKUSA - izložba (15.12.2023.-30.6.2024.)
autor: dr Uroš Buzurović
- 10:00 Art brut. Radovi iz kolekcije Infeld, JA
-
Muzej naivne i marginalne umetnosti, Boška Đuričića 10, Jagodina
ART BRUT. RADOVI IZ KOLEKCIJE INFELD - izložba (18.1.-31.5.2024.)
- 10:00 Srebrna čaša iz grajskega pogrinjka, LJ
-
Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15 || Galerija Jakopič, Slovenska cesta 9, Ljubljana
SREBRNA ČAŠA IZ GRAJSKEGA POGRINJKA - Zaklad s srednjeveškega gradu na vrhu Jeterbenka - razstava (1.2.-19.5.2024.)
- 10:00 Spekter. 70 let Zbirke UGM, MB
-
UGM, Strossmayerjeva ulica 6, Maribor
SPEKTER. 70 let Zbirke UGM - razstava (2.2.2024.-3.12.2025.)
- 10:00 Plečnik in Ljubljana, LJ
-
Plečnikova hiša, Karunova 4-6, Ljubljana
PLEČNIK IN LJUBLJANA: UREJANJE ODPRTEGA PROSTORA - razstava (2.2.-12.5.2024.)
autorica razstave: Darja Pergovnik
- 10:00 Občutja v hiši mojega telesa, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Maistrova 3, Ljubljana
OBČUTJA V HIŠI MOJEGA TELESA - razstava v razstavi studentov ALUO (7.2.-5.5.2024.)
Katarina Snoj
Žiga Kelenc
Pika Potočnik & Marina Shukurova
Oskar Kandare
Jurij Hartman
Jovana Tešić
Ana Špacapan & Maša Rojec
Tine Lisjak
Vita Tušek
+ Aleksandra Vajd
https://www.mg-lj.si/si/dogodki/3881/obcutja-v-hisi-mojega-telesa
- 11:00 Gregor Pratneker, MB
-
UGM Šop, Strossmayerjeva 6, Maribor
GREGOR PRATNEKER (1973, Maribor): CVETOČI TRAVNIK - prodajna razstava (8.2.-12.5.2024.)
kustosinja: Breda Kolar Sluga
- 12:00 Zdravko Joksimović, BG
-
Muzej Zepter, Knez Mihailova 42, Beograd
ZDRAVKO JOKSIMOVIĆ (1960, Buče, Crna Gora): OMAŽ BORI ILJOVSKOM - izložba skulptura (8.2.-5.5.2024.)
autorka teksta u katalogu: istoričarka umetnosti Bojana Burić
- 11:00 Tomislav Gotovac a.k.a. Antonio G. Lauer, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
TOMISLAV GOTOVAC A.K.A. ANTONIO G. LAUER (1937-2010): UZLAZNO SILAZNA GENEALOGIJA - izložba (9.2.-19.5.2024.)
autor izložbe: Pierre Bal-Blanc, u suradnji s Vesnom Meštrić (Muzej suvremene umjetnosti) i Darkom Šimičićem (Institut Tomislav Gotovac)
- 10:00 Razširjeni vid, LJ
-
Cukrarna, Poljanski nasip 40, Ljubljana
RAZŠIRJENI VID / EXTENDED VISION - skupinska razstava (16.2.-26.5.2024.)
Marko Batista
Uršula Berlot
Beti Bricelj
Ksenija Čerče
Sandi Červek
Vuk Ćosić
DK
Dušan Fišer
Vadim Fiškin
Meta Grgurevič
Sanela Jahić
Danilo Jejčič
Peter Koštrun
Blažka Križan
Oto Rimele
Nejč Slapar
Nika Špan
Dušan Tršar
Vinko Tušek
Edvard Zajec
kustosinja razstave: Alenka Trebušak
- 10:00 Kako naprej, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
KAKO NAPREJ? - izbor del iz zbirke Arteast 2000+ in nacionalnih zbirk Moderne galerije ter posebni projekti - razstava (20.2.2024.-20.2.2025.)
Marina Abramović
Jurij Avakumov
Manca Bajec
Maja Bajević
Walter De Maria
Vlasta Delimar
György Galántai
Alla Georgieva
Igor Grubić
Dejan Habicht
Jusuf Hadžifejzović
Boštjan Hladnik
Jenny Holzer
Sanja Iveković
Zofia Kulik
Vladimir Kuprijanov
Siniša Labrović
Katalin Ladik
Natalia LL
David Maljković
Vlado Martek
Goranka Matić
Slavko Matković
Nonument Group (Martin Bricelj Baraga, Nika Grabar, Miloš Kosec, Neja Tomšič)
Novi kolektivizem
OHO (Iztok Geister - Plamen, Matjaž Hanžek, Naško Križnar, Milenko Matanović, David Nez, Marko Pogačnik, Andraž Šalamun)
Dan Perjovschi
Darinka Pop Mitić
Tone Stojko
Bálint Szombathy
Škart
Jane Štravs
Slaven Tolj
Milica Tomić
Konstantin Zvezdočotov
Življenja spomenikov
https://www.mg-lj.si/si/razstave/3889/kako-naprej-izbor-del-iz-zbirke-arteast-20...
- 10:00 Lica Dositejevog liceja kroz spomeničko nasleđe Beograda, BG
-
Muzej Vuka i Dositeja, Gospodar Jevremova 21, Beograd
75. godišnjica postojanja Muzeja Vuka i Dositeja
ELIANA GAVRILOVIĆ: LICA DOSITEJEVOG LICEJA KROZ SPOMENIČKO NASLEĐE BEOGRADA - izložba (28.2.-28.4.2024.) i predstavljanje knjige
- 10:00 Maria Lassnig, LJ
-
Cankarjev dom, Ljubljana
MARIA LASSNIG (1919-2014): RISBE IN SLIKE - razstava (28.2.-18.8.2024.)
kuratorja razstave: Peter Pakesch (Maria Lassnig Foundation), Katarina Hergouth (Cankarjev dom)
arhitektka razstave: Sara Badovinac
- 12:00 Biljana Đurđević, BG
-
Galerija i umetnička rezidencija Hestia, Topličin venac 14, Beograd
BILJANA ĐURĐEVIĆ: POSLEDNJA VEČERA - izložba (28.2.-12.5.2024.)
- 10:00 Tarek Atoui, LJ
-
Cukrarna, Poljanski nasip 40, Ljubljana
TAREK ATOUI: STOJEČE VALOVANJE / STANDING WAVES - razstava (29.2.-2.6.2024.)
kustosinja: Mara Anjoli Vujić
- 10:00 Nikola Tanhofer, SE
-
Muzej Prigorja Sesvete, Trg Dragutina Domjanića 5, Sesvete
NIKOLA TANHOFER (1926-2026): ZATAMNJENJE - ODTAMNJENJE - izložba (29.2.-26.4.2024.) ususret stotoj godišnjici rođenja hrvatskog snimatelja, scenarista, redatelja i pedagoga
- 11:00 Robert Černelč, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
ROBERT ČERNELČ: INTERSPACE - pregledna razstava (29.2.-5.5.2024.)
kustos: Sarival Sosič
https://mgml.si/sl/mestna-galerija/razstave/659/robert-cernelc-interspace
- 13:00 Heroes: Hajsbert Hanekrot i Goranka Matić, BG
-
Galerija DOTS, Bulevar vojvode Bojovića 4, Beograd
HEROES: HAJSBERT HANEKROT i GORANKA MATIĆ - izložba fotografija domaće i strane rok scene sedamdesetih i osamdesetih godina 20. veka (29.2.-27.4.2024.)
kustoskinje izložbe: Mirjana Dušić i Ljuba Jovićević
autorka teksta u katalogu: Snežana Golubović
dizajn izložbe i kataloga: Isidora M. Nikolić
- 10:00 Jovana Ćubović, LJ
-
Kino Šiška, Ljubljana
JOVANA ĆUBOVIĆ (1995, Srbija/Linc): KOBROVAĆINIH PET - razstava (5.3.-3.5.2024.)
kuratorka: Ema Kobal
- 10:00 Umetniška zbirka Kroples, LJ
-
Narodna galerija, Ljubljana
UMETNIŠKA ZBIRKA KROPLES - razstava 66 umetnin avtorjev (7.3.-14.7.2024.)
Marko Pernhart
Ivana Kobilca
Anton Karinger
Rihard Jakopič
Ivan Grohar
Matija Jama
Hinko Smrekar
Zoran Mušič
Metka Krašovec
…
kustosinja dr. Alenka Simončič
- 10:00 Zmago Jeraj, LJ
-
Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
ZMAGO JERAJ (1937-2015): Z VISOKIM KORAKOM PRESTOPIM OKENSKO POLICO - razstava (8.3.-16.6.2024.)
- 12:00 Oliver Larić, BG
-
Eugster || Belgrade, Viline Vode BB, Beograd
OLIVER LARIĆ (1981, Innsbruck): CALIBRATING - izložba (8.3.-8.6.2024.)
- 10:00 Uroš Predić - dostojanstvo svakidašnjice, BG
-
SANU, Beograd
UROŠ PREDIĆ - DOSTOJANSTVO SVAKIDAŠNJICE - izložba (12.3.-26.5.2024.)
autori: dr Snežana Mišić i prof. dr Igor Borozan
Kustosko vođenje kroz izložbu (utorak, petak - 18h, četvrtak - 12h)
Autorsko tumačenje izložbe (subota - 13h, nedelja - 12h)
- 10:00 Kejti Voznicki i Edita Kadirić, BG
-
Muzej naivne i marginalne umetnosti/Salon Oto Bihalji-Merin, Nemanjina 3/III, Beograd
KEJTI VOZNICKI i EDITA KADIRIĆ: BRUTALNA NEŽNOST - izložba (13.3.-25.5.2024.)
- 10:00 61. Disovo proleće, ČA
-
Gradska biblioteka Vladislav Petković Dis, Gospodar Jovanova 6, Čačak
61. DISOVO PROLEĆE (14.3.-31.5.2024.)
- 10:00 Kraj jezika - Još jednom o Vitgenštajnu, BG
-
Galerija-legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd
KRAJ JEZIKA - JOŠ JEDNOM O VITGENŠTAJNU - izložba radova srpskih i austrijskih umetnika inspirisanih idejama austrijskog filozofa Ludviga Vitgenštajna (15.3.-6.5.2024.)
Ana Maria Lima Dimitrijević
Anita Witek
Arnold Reinthaler
Astrid Schwarz
Barbara Hoeller
Daniela Fulgosi
Dea Džanković
Doris Theres Hofer
Dragana Žarevac
Dunja Trutin
Gerda Lampalzer
Irena Simić
Jochen Höller
Isabella Kohlhuber
Lana Vasiljević
Michael Heindl
Ernst Miesgang
Miljana Niković
Žarko Aleksić
Danica Bićanić
Boris Burić
Goran Despotovski
Nikola Radosavljević
Roswitha Weingrill / Stevan Kojić
Werner Jauk / Laura Sophie Meyer
Daniel Rothbart
Sonja Meller
Stefan Winsperger
Vanja Novaković
- 08:30 Predrag Radosavljević, BG
-
Đura bar, Venizelosova 62, Beograd
PREDRAG RADOSAVLJEVIĆ: OTKRIVANJE - prva samostalna izložba kolaža (19.3.-19.5.2024.)
- 10:00 Klavdij Sluban, LJ
-
Galerija Jakopič, Slovenska cesta 9, Ljubljana
KLAVDIJ SLUBAN: NEKJE DRUGJE TUKAJ - razstava (19.3.-25.8.2024.)
kustosinja: dr. Marija Skočir
https://mgml.si/sl/galerija-jakopic/razstave/656/klavdij-sluban
- 11:00 Dubravko Sertić, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
DUBRAVKO SERTIĆ: DANAS JE SUTRA JUČER - izložba (21.3.-26.5.2024.)
kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik
- 10:00 New Era: umetnički diskursi o društvenim i klimatskim promenama, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
NEW ERA: UMETNIČKI DISKURSI O DRUŠTVENIM I KLIMATSKIM PROMENAMA - grupna intermedijska izložba (22.3.-12.5.2024.)
Igor Bošnjak
Isidora Branković
diSTRUKTURA
Jovan Došenović
Dejan Marković
Marija Marković
DNLM
Bojan Mrđenović
PLATEAURESIDUE
Helena Tahir
Nikola Tomić
Adrienn Újhazi
kustosi izložbe: Mladen Banjac (MSURS), Miha Colner (GBJ)”, Sanja Kojić Mladenov (MSUV)
- 10:00 Inspirisani Francuskom, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
Mesec Frankofonije
INSPIRISANI FRANCUSKOM - izložba (22.3.-26.5.2024.)
Sava Šumanović
Bogdan Šuput
Petar Dobrović
Milan Konjović
Peđa Milosavljević
Ljubica Cuca Sokić
Lazar Vozarević
Mića Popovića
Đorđe Jovanović
autorka izložbe: Ivana Rastović, kustoskinja
- 11:00 Emir Šehanović, ZG
-
Galerija Trotoar, Mesnička 7, Zagreb
EMIR ŠEHANOVIĆ (Tuzla/Beograd): THERE WILL BE BLISS - izložba (22.3.-1.6.2024.)
- 10:00 UG Dim Tim, KI
-
Muzej Terra, Trg srpskih dobrovoljaca 25, Kikinda
Umetnička grupa DIM TIM (Beograd): Danijela Mršulja Vasić (1979) i Milenko Vasić (1952): KOD / CODE - izložba (23.3.-26.4.2024.)
- 12:00 Joško Eterović, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka
JOŠKO ETEROVIĆ: SECUNDUM MINIMUM - monografska izložba (26.3.-22.5.2024.)
kustos izložbe: Branko Franceschi, ravnatelj NMMU
organizacija: Muzej moderne i suvremene umjetnosti Rijeka i Nacionalni muzej moderne umjetnosti iz Zagreba
- 09:00 79. izložba ULUCG, PG
-
Umjetnički paviljon ULUCG, Marka Miljanova 2, Podgorica
79. TRADICIONALNA IZLOŽBA UDRUŽENJA LIKOVNIH UMJETNIKA CRNE GORE (28.3.-30.4.2024.)
- 10:00 Mojstri ljubljanske fotografske šole. 60 let fotogrupe Šolt, KR
-
Mestna hiša, Glavni trg 4, Kranj
MOJSTRI LJUBLJANSKE FOTOGRAFSKE ŠOLE. 60 LET FOTOGRUPE ŠOLT - razstava (28.3.-5.5.2024.)
Oskar Karl Dolenc
Janez Korošin
Tihomir Pinter
Marjan Smerke
Tone Stojko
Jendo Stoviček
Sonja Zalar
Joco Žnidaršič
kuratorica razstave: Špela Pipan
- 10:00 Vladan Radovanović, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd
VLADAN RADOVANOVIĆ (1932-2023): ISPRED VREMENA I IZVAN - retrospektivna izložba (28.3.-10.9.2024.)
autor koncepcije i kustos izložbe: Saša Janjić
kustos iz Muzeja savremene umetnosti: Una Popović, rukovodilac Zbirke fotografije, filma, videa i digitalnih medija MSU
- 11:00 Vlasta Žanić, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
VLASTA ŽANIĆ: 15 DKG RAVNOTEŽE - izložba (28.3.-5.5.2024.)
kustosica izložbe: Radmila Iva Janković
- 11:00 46. Salon arhitekture 2024, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
46. SALON ARHITEKTURE 2024 (28.3.-28.4.2024.)
- 10:00 Marc Vilanova, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova (+MSUM), Maistrova 3, Ljubljana
MARC VILANOVA (1991,Es/Ct): CASCADE - A/V instalacija (29.3.-28.4.2024.)
https://www.mg-lj.si/si/razstave/3914/razstava-sonica-marc-vilanova-cascade
- 10:00 Lana Vasiljević i Marija Ćalić, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
LANA VASILJEVIĆ i MARIJA ĆALIĆ: OTISAK VREMENA - izložba (29.3.-19.5.2024.)
kustoskinja izložbe: Milica Josimov
- 12:00 Brankica Žilović, BG
-
Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd
BRANKICA ŽILOVIĆ (1974, Srbija/Pariz): ERUPTIVNI SVETOVI - izložba (30.4.-7.5.2024.)
- 12:00 Stéphan Crasneanscki, VO
-
Apoteka - prostor za suvremenu umjetnost , Trgovačka - Merceria 22, Vodnjan
STÉPHAN CRASNEANSCKI: GODARDOVE KUTIJE - izložba (30.3.-4.5.2024.)
- 10:00 Uroš Đurić, BG
-
Galerija FLU, Knez Mihailova 53, Beograd
UROŠ ĐURIĆ (1964, Beograd): AUTONOMIZAM SADA I OVDE - izložba (1-27.4.2024.), povodom 30 godina od Manifesta autonomizma koji su Uroš Đurić i Stevan Markuš napisali 1994. godine i Dana fakulteta (fakultet je osnovan 31. marta 1937. godine)
https://flu.bg.ac.rs/2024/03/izlozba-autonomizam-sada-i-ovde/
- 08:00 Pod lupo / Knjige in branje v Univerzitetni knjižnici Maribor, MB
-
Likovno razstavišče Univerzitetne knjižnice Maribor, Gospejna ulica 10, Maribor
POD LUPO / KNJIGE IN BRANJE V UNIVERZITETNI KNJIŽNICI MARIBOR - razstava (2.4.-15.5.2024.)
kustosinji razstave in strokovni sodelavki: Breda Kolar Sluga, UGM in Jerneja Ferlež UKM
https://www.ugm.si/razstave/pod-lupo-z-zbirko-ugm-knjige-in-branje-5333
- 11:00 Dragan Vojvodić, DU
-
Art radionica Lazareti/Galerija Otok Frana Saupila 8, Dubrovnik
DRAGAN VOJVODIĆ: THE PERSONAL IS POLITICAL (Novi Sad) - izložba (2-26.4.2024.)
kustos: Slaven Tolj
The History of Hardcor - umetnički performans koncipiran kao višesatno slušanje LP ploča, u kojem Vojvodić preuzima ulogu DJ-a
- 12:00 Odsustvo / prisustvo i skriveno treće, NS
-
ODSUSTVO / PRISUSTVO I SKRIVENO TREĆE - grupna izložba studensts departmana za digitalnu umetnost Fakulteta za medije i komunikacije, kod profesora Aleksandrije Ajduković, Predraga Terzića i Isidore Nikolić (2-30.4.2024.)
Andrea Kuzmanović
Andrej Alfirević
Anđela Bucalović
Vanja Ivanović
Vida Petrović
Ivan Bukušić
Jelena Novaković
Jovana Dabić
Katarina Stanojlović
Luka Dragović Černogorski
Marko Mihailović
Milica Krstović
Milica Milenković
Mina Stojadinović
Mihajlo Dimitrijević
Nađa Ristović
Nevena Veličković
Sara Ećimović
Sara Marović
Selena Kučević
Suzana Ivanović
https://sokzadruga.com/2024/03/26/studenti-departmana-za-digitalnu-umetnost-faku...
- 12:00 Bliskost i razlike VI, BG
-
Galerija Remont, Beograd
BLISKOST I RAZLIKE IV - izložba fotografija (2-30.4.2024.)
Biljana Janković
Miloš Tomić
Adam Paunović (kolekcija Centra za fotografiju)
ator izložbe: Ivan Petrović
- 10:00 Željko Badurina, ZG
-
Centar kulture na Peščenici/Galerija Događanja, Ivanićgradska 41a, Zagreb
ŽELJKO BADURINA (1966, Zagreb): WINDOWS EXPLORER - izložba fotografija (3-26.4.2024.)
- 14:00 Slavko Krunić, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
SLAVKO KRUNIĆ (1974, Beograd): TA DIVNA NEOSTVARENJA - izložbe slika (3.4.-5.5.2024.)
- 08:00 Nadežda Petrović: bez boje, SO
-
Gradski muzej Sombor, Trg Republike 4, Sombor
NADEŽDA PETROVIĆ: BEZ BOJE - izložba crteža iz Kolekcija Narodnog muzeja Srbije (4.4.-18.5.2024.)
autorka izložbe: Evgenija Blanuša, muzejska savetnica istoričarka umetnosti
- 10:00 Alexis Dworsky, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
ALEXIS DWORSKY (1976, Freising): MRGARI / GEO-DIGITALNI KAMENI CVJETOVI - izložba (4-28.4.2024.)
kustosica: Jasminka Babić
- 10:00 Đorđe Stanojević, BG
-
Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd
ĐORĐE STANOJEVIĆ (1974): KRISTALI SVETLOSTI - izložba (4.4.-6.5.2024.)
- 10:00 Početak i kraj - 50 godina od ukidanja subotičkog tramvaja, SU
-
Gradski muzej Subotica, Trg Sinagoge 3, Subotica
EDVARD KIRBUS i ZLATKO JOVANOV: POČETAK I KRAJ - 50 GODINA OD UKIDANJA SUBOTIČKOG TRAMVAJA - izložba fotografija o ispraćaju subotičkog tramvaja 4. aprila 1974. godine, i predmeta iz zbirke Gradskog muzeja Subotica vezane za početke tramvajskog saobraćaja u nešam gradu (4.4.-18.5.2024.)
- 10:00 Miodrag Vartabedijan Varta i njegovi tradicionalni simboli, BG
-
Etnografski muzej, Studentski trg 13, Beograd
MIODRAG VARTABEDIJAN VARTA I NJEGOVI TRADICIONALNI SIMBOLI - retrospektivna tematska izložba (4-30.4.2024.)
autorka: Anamarija Vartabedijan
gosti: Braća Teofilovići
- 10:00 reDiscover, KR
-
Galerija Janez Puhar - Stolp Škrlovec, Tomšičeva ulica 32, Kranj
reDiscover - dizajn razstava mladih sodobnih oblikovalk in oblikovalcev iz Slovenije, Gruzije, Poljske, Madžarske, Turčije (4.4.-4.5.2024.)
- 10:00 Ivana Ranisavljević, LA
-
Centar za kulturu Lazarevac
IVANA RANISAVLJEVIĆ (1983): TRANSGRESIVNI PROSTORI ŽENSKOSTI - multimedijalna izložba (4-30.4.2024.)
- 10:00 Srđan Veljović, ST
-
Galerija Prostor, Plančićeva 2,Split
SRĐAN VELJOVIĆ (Beograd): OSAMDESETE - izložba crno-bijelih fotografija iz 1983. i 1985. godine u novobeogradskom Bloku 45, takozvanom Naselju Sunca (5-29.4.2024.)
organizacija: Ured za fotografiju i Galerija Spot
- 10:00 Ukus prošlosti - Julije Korhec (1899-1973), SU
-
Gradski muzej Subotica, Trg Sinagoge 3, Subotica
UKUS PROŠLOSTI - Julije Korhec (1899-1973) - izložba privredne istorije (5.4.-15.6.2024.)
autori izložbe: Žužana Korhec Pap i Akoš Kubičković
- 10:00 Svetski dan zdravlja, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
SVETSKI DAN ZDRAVLJA - izložba knjiga (5-30.4.2024.)
autor izložbe: Sonja Sajdl
- 10:00 Meksički kodeksi - uspomene i saznanja, NS
-
Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad
Dani Meksika u Muzeju Vojvodine
MEKSIČKI KODEKSI - USPOMENE I SAZNANJA - izložba (5.4.-5.5.2024.)
- 10:00 Roman Kozomara, NS
-
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
ROMAN KOZOMARA: BALANS (S)LIKOVNE MISLI - izložba (8-26.4.2024.)
- 12:00 Ljubomir Kokotović, BG
-
Grafički kolektiv, Dragoslava Jovanovića 11, Beograd
LJUBOMIR KOKOTOVIĆ (1936-2022): VRLO VAŽAN SKUP - izbor iz grafičkog opusa (8-26.4.2024.)
Izložbu otvara: istoričarka umetnosti Jasmina Tutorov
O životu i delu Ljubomira Kokotovića govore: Miroslav Kerčov, Dušan Mikonjić, Zoran Slavić, Duško Kirćanski, Milan Stojaković, Stevan Grbić i Jasmina Tutorov
- 08:00 Leonardo da Vinči: Naučnik i pronalazač, PP
-
Muzej u Prijepolju, Valterova 35, Prijepolje
LEONARDO DA VINČI: NAUČNIK I PRONALAZAČ - izložba Muzeja nauke i tehnike Beograd posvećena velikom umetniku i inženjeru (9.4.-9.5.2024.)
- 08:30 Vesna Špoljar, ZG
-
Centar za kulturu Trešnjevka/Galerija Modulor, Park Stara Trešnjevka 1, Zagreb
VESNA ŠPOLJAR: DVA LICA GRADA - izložba fotografija (9-26.4.2024.)
- 10:00 Mostovi svetlosti, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
MOSTOVI SVETLOSTI. IZBOR RADOVA IZ ZBIRKE UMETNIČKIH DELA MUZEJA ŽRTAVA GENOCIDA - izložba (9.4.-11.5.2024.)
autor: dr umetnosti Nikola Radosavlјević, kustos
Pjer Križanić
Milorad Ćirić
Pivo Karamatijević
Đorđe Andrejević Kun
Majda Kurnikova
Branko Šotra
Franjo Mraz
Lazar Vujaklija
Božidar Prodanović
Miloš Bajić
Zdenka Kartusova
Vida Jocić
Miodrag Živković
Nandor Glid
Ismet Mujezinović
Ljilјana Bursać
Predrag Đaković
Simonida Radonjić
Milena Maksimović Kovačević
Daniela Fulgosi
Vesna Perunović
Gabrijela Bulatović
Bojan Otašević
Milan Jakšić
Nada Denić
…
- 10:00 Budi susjed, RI
-
Galerija Kortil, Strossmayerova 1, Rijeka
Urbani separe: BUDI SUSJED! - izložba (9-27.4.2024.)
- 10:00 Darko Fritz, Mac Andre Arbolede, KČ
-
Gradski muzej Korčula
DARKO FRITZ (1966): ZAMIŠLJENE BUDUĆNOSTI: TURIZAM - izložba (9-22.4.2024.)
kustosica: Sani Sardelić
Trg sv. Marka, Korčula
MAC ANDRE ARBOLEDE: KAKO PISATI POVIJEST - izložba (9.4.-15.5.2024.)
kustosi: Darko Fritz, Format C
Siva Zona | Events | Događanja
http://sivazona.hr/events/zamisljene-buducnosti-turizam-izlozba-korcula
- 10:00 Eva Bevec, LJ
-
Kino Šiška, Ljubljana
EVA BEVEC: KLJUČI, VODA, TELEFON (IN VSI, KI JIH IMAM RADA) - razstava (9.4.-4.5.2024.)
kuratorka: Urška Kleindienst
- 10:00 Sveže ribe: #Novulov, LJ
-
Kino Šiška, Ljubljana
SVEŽE RIBE: #NOVULOV - skupinska razstava (9.4.-22.5.2024.)
kuratorki: Ema Kobal, Olja Simčič Jerele
- 12:00 Propaganda, LJ
-
Center in Galerija P74/Kapsula, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
PROPAGANDA - razstava (9-26.4.2024.)
Matjaž Hanžek
Laibach Kunst
Dalibor Martinis
Novi kolektivizem
Ivan Volarič Feo
- 12:00 Vukašin Milović, BG
-
Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd
VUKAŠIN MILOVIĆ (1962): LINEARNI KOLOPLET - izložba skulptura i crteža na metalu (9.4.-9.5.2024.)
- 13:00 Đorđe Jandrić, ZG
-
Institut za suvremenu umjetnost, Trg kralja Tomislav 20, Zagreb
ĐORĐE JANDRIĆ (1956, Zadar): KODIKAMO HRPA - izložba skulptura (9-27.4.2024.)
- 10:00 Ivana Jelić, BG
-
Biblioteka grada Beograda
IVANA JELIĆ: ODJECI ISKONSKOG - izložba slika (10-29.4.2024.)
- 10:00 Od korzeta do žaketa, LJ
-
Mestni muzej Ljubljana, Gosposka 15, Ljubljana
OD KORZETA DO ŽAKETA - Oblačilni videz Ljubljančanov, 1850-1950 - razstava (10.4.2024.-23.2.2025.)
- 10:00 Mirko Ilić, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka
MIRKO ILIĆ (1956, Bijeljina): LICEM U LICE - nekonvencionalna retrospektivna izložba (11.4.-6.6.2024.)
- 10:00 Milan Kujundžić, NI
-
Galerija savremene likovne umetnosti Niš/Salon 77, Niš
MILAN KUJUNDŽIĆ (1997, Foča): OBJEKTI, INSTALACIJE I VIDEO - izložba (11.4.-1.5.2024.)
- 10:00 Likovna kolonija Vlasina 45-50. saziv (2018-2023), BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
LIKOVNA KOLONIJA VLASINA 45-50. saziv (2018-2023) - izložba (11.4.-11.5.2024.)
selekcija: umetnica Nina Todorović
organizacija: Leskovački kulturni centar
- 10:00 Italija kakvu još niste upoznali, BE
-
Spomen-kuća vojvode Gavra Vukovića, Berane
Arhitekta NEMANJA BOGDANOVIĆ: ITALIJA KAKVU JOŠ NISTE UPOZNALI - izložba fotografija (11.4.-3.5.2024.)
organizacija: Italijanski institut za kulturu u Beogradu
- 10:00 Polaganost / Slowness, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
POLAGANOST / SLOWNESS - izložba suvremenih čeških umjetnika (11.4.-2.6.2024.)
Daniel Balabán
Milena Dopitová
Lukáš Jasanský & Martin Polák
Blanka Kirchner
Zdena Kolečková
Jiří Kovanda
Adéla Matasová
Jiří Pitrmuc
kustos: Michal Koleček
- 10:00 S kraja na kraj Imperije. Put rimskog viteza, BG
-
Narodni muzej Srbije, Trg Republike 1a, Beograd
S KRAJA NA KRAJ IMPERIJE. PUT RIMSKOG VITEZA - izložba posvećena epigrafskom spomeniku koji svedoči o bogatoj civilnoj i vojnoj karijeri rimskog viteza Marka Ulpija iz druge polovine II veka (11.4.-12.5.2024.)
autori izložbe: dr Adam Crnobrnja i mr Veselinka Ninković, muzejski savetnici
- 11:00 Julije Knifer | Josip Vaništa - iz zbirki MSU, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
JULIJE KNIFER - iz zbirki MSU - izlozba (11.4.-12.5.2024.)
kustosica: Radmila Iva Janković
JOSIP VANIŠTA - iz zbirki MSU - izlozba (11.4.-12.5.2024.)
kustosica: Kristina Bonjeković Stojković
- 12:00 Jana Jovašević, BG
-
Umetnički prostor U10, Kosovke devojke 3, Beograd
JANA JOVAŠEVIĆ (1995): PSEUDOSENKE / PSEUDOSHADOWS - izložba (11-30.4.2024.)
- 08:00 Jovana Bulatović, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
JOVANA BULATOVIĆ (1998, Kraljevo): FRIDA U MOM TELU - multimedijalna izložba (12-26.4.2024.)
- 10:00 Katrin Hochschuh in Adama Donovana, MB
-
Kibla, Maribor
KATRIN HOCHSCHUH in ADAMA DONOVANA: VEDOŽELJNI TAVTOFON - ONTOLOGIJA TENZORSKEGA POLJA - intermedijska razstava (12.4.-4.5.2024.)
Hochschuh & Donovan | Robotics Art and Technology (hochschuh-donovan.com)
- 10:00 Simboli stradanja: Srpski narod u Drugom svetskom ratu, PA
-
Galerija na otvorenom Zavičajnog muzeja u Paraćinu, Tome Živanovića 17, Paraćin
SIMBOLI STRADANJA: Srpski narod u Drugom svetskom ratu - izložba (12.4.-11.5.2024.)
autori: istoričarka Jasmina Tutunović Trifunov, viša kustoskinja Muzeja žrtava genocida i Gavro Burazor, kustos Muzeja žrtava genocida
- 10:00 Dušan Živkić, NS
-
Američki kutak Novi Sad, Kej žrtava racije 2b, Novi Sad
DUŠAN ŽIVKIĆ: JAZZ & BLUES - izložba fotografija (12-30.4.2024.)
- 10:00 Ana Adamović, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
ANA ADAMOVIĆ: 1400 DANA - izložba (12.4.-25.5.2024.)
kustoskinja izložbe, tekst u katalogu: Nela Tonković
- 12:00 Aleksandar Radičević, BG
-
Galerija Zvono, Višnjićeva 5, Beograd
ALEKSANDAR RADIČEVIĆ (1992, Leskovac): VAZDUH I MILOVANJA - izložba (12.4.-17.5.2024.)
- 12:00 Slobodan Knežević Abi, BG
-
Galerija B2, Balkanska 2, Beograd
SLOBODAN KNEŽEVIĆ ABI (1948, Bačko Dobro Polje/Novi Sad): RUKOTVORINE - izložba (13.4.-4.5.2024.)
- 10:00 Put u novo, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
PUT U NOVO? - izložba povodom 60 godina Likovne galerije Kolarčeve zadužbine (15.4.-10.5.2024.)
Rade Mutapović
Bogdan Đukanović
Konstantinos Patelis Milićević
Milica Babović
Marija Vukotić
Ana Radulović
kustoskinja izložbe: Tijana Duka
- 16:00 Izabela Milanović, BG
-
Grad, Beograd
IZABELA MILANOVIĆ: LJUBAV U KC GRAD-u - izložba fotografija povodom 15. rodjendana GRADa - centra za kulturu i debatu (15-28.4.2024.)
- 10:00 Ivana Vasić Nikolić, BG
-
Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija/Fakultet likovnih umetnosti, Pariska 16, Beograd
IVANA VASIĆ NIKOLIĆ: TRI (P)OGLEDA - izložba grafika i objekata (16-26.4.2024.)
- 11:00 Slobodan Knežević Abi, NS
-
Galerija Bel Art, Bulevar Mihaila Pupina 17, Novi Sad
SLOBODAN KNEŽEVIĆ ABI: LINIJA - izložba (16.4.-15.5.2024.)
kustos izložbe: Sava Stepanov
https://www.facebook.com/people/Galerija-Bel-Art/100063507552971
- 08:00 Pavle Ivić, BG
-
SANU, Beograd
Biblioteka SANU
PAVLE IVIĆ - kamerna izložba povodom 100 godina od rođenja (17.4.-24.5.2024.)
- 10:00 Tanja Rajković, BG
-
Galerija Spajalica, Kralja Milana 20, Beograd
TANJA RAJKOVIĆ: TEHNOTOPIJA - izložba slika (17.4.-8.5.2024.)
- 10:00 Dragana Daša Jovanović, BG
-
Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd
DRAGANA DAŠA JOVANOVIĆ: SANJAJ - izložba slika (17-29.4.2024.)
- 11:00 Gordana Petrović, BG
-
Umetnička galerija Stara kapetanija, Kej Oslobođenja 8, Zemun, Beograd
GORDANA PETROVIĆ (1959): KA NOVOJ OBALI - izložba grafika (17-28.4.2024.)
kustoskinja izložbe: Branka Milutinović
- 08:00 Gabriel Glid, KŠ
-
Narodni muzej Kruševac/Umetnička galerija, Majke Jugovića 12, Kruševac
GABRIEL GLID (1966, Beograd): HOMEOAPATIJA - izložba (18.4.-18.5.2024.)
kustoskinja izložbe: Biljana Grković
- 10:00 Pogledi 2024, BG
-
Galerija '73, Beograd
POGLEDI 2024 - tradicionalna kolektivna izložba umetnika mladje generacije (18.4.-7.5.2024.)
Dora Anđelković
Marija Anđelković
Damjan Božović
Veljko Vučković
Filip Grković
Jovan Dostanić
Milica Dukić
Sonja Joo
Tatjana Karavelić
Sonja Lundin
Mirjana Milovanović
Jovana Mitrović
Veroljub Naumović
Nevena Ostojić
Jelena Pantelić
Danilo Paunović
Đorđe Radović
Aleksandar Rakezić
Petar Sibinović
Filip Stefanović
Luka Tripković
DimitrijeTurudić
- 10:00 Dela Milivoja Nikolajevića, NS
-
Ogranak SANU u Novom Sadu, Nikole Pašića 6, Novi Sad
DELA MILIVOJA NIKOLAJEVIĆA - izložba (18-29.4.2024.)
suorganizacija: Akademija umetnosti u Novom Sadu
- 10:00 Mima Orlović, BG
-
Galerija Kuće legata, Knez Mihailova 46, Beograd
MIMA ORLOVIĆ (1965-2020): RETROSPEKTIVA - izložba (18.4.-9.5.2024.)
- 10:00 Monahinja Marija, BG
-
RTS Klub, Svetogorska 1, Beograd
MONAHINJA MARIJA (ANTIĆ): SVETI NOVOMUČENICI JASENOVAČKI U SVETLOSTI VASKRSENJA - izložba pripadnice sestrinstva srpskog pravoslavnog manastira Rođenja Svetog Jovana Krstitelja (Jasenovac, Hrvatska) (18.4.-18.5.2024.)
organizacija: Muzej žrtava genocida, Eparhija pakračko-slavonska Srpske pravoslavne crkve i Radio-televizija Srbije
- 10:00 Grafika i crtež, NI
-
Galerija savremene likovne umetnosti Niš/Paviljon u Tvrđavi Niš
GRAFIKA I CRTEŽ - izložba studenata Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, Akademije umetnosti u Novom Sadu i Fakulteta umetnosti u Nišu (18.4.-5.5.2024.)
- 10:00 Ritam francuske kulture 2024
-
RITAM FRANCUSKE KULTURE 2024 (18.4.-8.12.2024.)
- 10:00 Neopaženo ob cesti. Grafična tehnika Marjana Pogačnika, LJ
-
Narodna galerija, Ljubljana
NEOPAŽENO OB CESTI. GRAFIČNA TEHNIKA MARJANA POGAČNIKA - razstava (18.4.-20.10.2024.)
avtorji razstave: Tina Buh, Admir Ganić, Andrej Smrekar
- 11:00 Josip Botteri Dini, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
JOSIP BOTTERI DINI (1943, Zagreb): RETROSPEKTIVA - izložba (18.4.-2.6.2024.)
- 12:00 Deana Petrović, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Podroom, Trg Republike 5/podrum
DEANA PETROVIĆ: LIVNICA PESAMA - izložba (18.4.-18.5.2024.)
kompozitorka: Svetlana Maraš
- 12:00 Nemanja Knežević i Robert Marin, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Artget, Trg Republike 5/1
NEMANJA KNEŽEVIĆ I ROBERT MARIN: STVARAN SVET JE TAMO NEGDE - izložba (18.4.-18.5.2024.)
- 12:00 Nikola Marković, BG
-
Kulturni centar Beograda
Likovna galerija, Knez Mihailova 6
NIKOLA MARKOVIĆ (1976): UPUTSTVO ZA UPOTREBU - izložba (18.4.-18.5.2024.)
- 09:00 Deo nas, NS
-
Galerija Forma, Ilije Ognjanovića 3, Novi Sad
DEO NAS - izložba studenata treće godine Grafičkog dizajna Akademije umetnosti u Novom Sadu (19-28.4.2024.)
Branko Uzelac
Danica Šarunac
Ivana Golubović
Katarina Stojanović
Kosta Đermanov
Kruna Jevtić
Marina Blanuša
Mirjana Milojković
Teodora Todorović
Vivien Vegše
mentor: Nikola Berbakov
2024_04_10-studenti-AUNS-v001-PRW smanjeno.pdf | Powered by Box
- 10:00 Nikita Živanović, BG
-
Klub Akademija, Rajićeva 10, Beograd
NIKITA ŽIVANOVIĆ (1995, Beograd): POSLEDNJE PUTOVANJE - izložbe doktorskog umetničkog projekta (19-27.4.2024.)
Zamka
Nada za budućnost - sinergija narativa i ambijentalnih instalacija
https://www.nikitazivanovic-hopeforthefuture.com/exhibitions
- 10:00 Frederik Darši, NS
-
Kulturna stanica Svilara, Đorđa Rajkovića 6b, Novi Sad
FREDERIK DARŠI: PRIČE IZ AFRIKE - IN MEMORY OF TANJA TEJA / NARRATIVES OF AFRICA - IN MEMORY OF TANYA TEJA - izložba fotografija (19.4.-6.5.2024.)
- 17:00 Siniša Ilić, Bojan Đorđev, Tina Gverović, BG
-
Galerija Kvaka 22, Ruzveltova 39, Beograd
SINIŠA ILIĆ (1977, Beograd), BOJAN ĐORĐEV (1977, Beograd), TINA GVEROVIC: TAČKE PRITISKA - GRAĐA NA JEDNOM MESTU - izložba (19.4.-1.5.2024.)
http://sinisailic.blogspot.com
- 10:00 Zbirka Kurjak - motiv žene u djelima hrvatskih umjetnika, ZG
-
Galerija Mona Lisa, Tkalčićeva 77, Zagreb
ZBIRKA KURJAK - MOTIV ŽENE U DJELIMA HRVATSKIH UMJETNIKA - izložba (20.4.-4.5.2024.)
- 10:00 17. Međunarodni bijenale umetnosti minijature, GM
-
Kulturni centar Mija Aleksić Gornji Milanovac, Vojvode Milana 6, Gornji Milanovac
17. MEĐUNARODNI BIJENALE UMETNOSTI MINIJATURE (20.4.-30.6.2024.)
- 09:00 Jovan Bijelić u Umetničkoj koloniji Ečka, ZR
-
Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin
JOVAN BIJELIĆ U UMETNIČKOJ KOLONIJI EČKA - izložba slika iz kolekcije Savremene galerije Zrenjanin (22.4.-22.5.2024.)
autorka postavke: istoričarka umetnosti Sunčica Lambić Fenjčev, viša kustoskinja Savremene galerije Zrenjanin
- 10:00 Ursula Hajndl, NS
-
Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
URSULA HAJNDL (HEINDL, 1959, Beč): PUTOVANJE - izložba (22.4.-10.5.2024.)
https://malilikovnisalon.art.blog/2024/04/10/ursula-heindl-putovanje
- 10:00 Sveti novomučenici jasenovački u svetlosti Vaskrsenja, UŽ
-
Istorijski arhiv Užice, Žička 17, Užice
Nacionalni dan sećanja Republike Srbije na žrtve genocida i Dan Muzeja žrtava genocida (22. april)
MONAHINJA MARIJA (ANTIĆ): SVETI NOVOMUČENICI JASENOVAČKI U SVETLOSTI VASKRSENJA - izložba pripadnice monaške obitelji srpskog pravoslavnog manastira Rođenja Svetog Jovana Krstitelja u Jasenovcu (Eparhija pakračko-slavonska) (22.4.-22.5.2024.)
organizacija: Muzej žrtava genocida, Istorijski arhiv Užice
- 10:00 Povratak: Priča koja traje, NK
-
Hol Nikšićkog pozorišta, Trg Save Kovačevića 5, Nikšić
Nacionalni dan sećanja Republike Srbije na žrtve genocida i Dan Muzeja žrtava genocida (22. april)
POVRATAK: Priča koja traje - izložba (22.4.-22.5.2024.)
autorka: Jasmina Tutunović Trifunov (viša kustoskinja Muzeja žrtava genocida)
organizacija: Muzej žrtava genocida i Javna ustanova Muzeji i galerije Nikšić, Nikšićko pozorište
- 16:00 Jana Dabac, ZG
-
Galerija Spot, Ured za fotografiju, Čanićeva 6, Zagreb
JANA DABAC (1978, Zagreb): SLOBODA OD, SLOBODA ZA - izložba (22.4.-17.5.2024.)
- 10:00 Tisja Kljaković Braić, ZG
-
Etnografski muzej, Trg Mažuranića 14, Zagreb
Noć knjige
Slikarica i ilustratorica, Frakturina autorica TISJA KLJAKOVIĆ BRAIĆ (autorica hit-knjiga U malu je uša đava, Oni i Oni 2, Pita moja mama imate li jedno jaje): ONI - izložba (23.4.-22.9.2024.)
- 10:00 Čarobna lepota pećina, BG
-
Dečji kulturni centar Beograd, Takovska 8, Beograd
ČAROBNA LEPOTA PEĆINA - izložba odabranih radova sa likovnog konkursa za učenike osnovnih škola Tajne pećine(23.4.-13.5.2024.)
organizacija: Nacionalna asocijacija upravljača turističkih speleoloških objekata Srbije
- 10:00 Saša Pančić, KG
-
Galerija Rima, Branka Radičevića 20, Kragujevac
SAŠA PANČIĆ (1965, Mostar): KAIROS I RAZMOTAVANJE VREMA - izložba objekata i skulptura (23.4.-23.5.2024.)
- 12:00 Tatjana Marticki, BG
-
Dom omladine Beograda
TATJANA MARTICKI (1996, Novi Sad): BELEŠKE SA KOLOSEKA - izložba grafika, fotografija, crteža i instalacija (23.4.-12.5.2024.)
- 08:00 Vladislava Krstić, GR
-
Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka
VLADISLAVA KRSTIĆ: ONA - izložba skulptura (24.4.13.5.2024.)
- 08:00 TANJUG javlja, rat je završen, UŽ
-
Narodni muzej Užice, Dimitrija Tucovića 18, Užice
Užice - Prestonica kulture Srbije
TANJUG javlja, rat je završen - izložba Muzeja Jugoslavije (24.4.-30.5.2024.)
autori izložbe: Radovan Cukić i Milica Tomić
saradnica na obradi fotografije: Jovana Stojadinović
arhitektura postavke: Milica Lopičić
dizajn: Mane Radmanović
- 08:00 ShapeLab kolektiv, ZG
-
Galeriji VN, Ilica 163a, Zagreb
Kvartovski objektiv:
ShapeLab kolektiv: GLJIVE I ARHITEKTURA - DIGITALNA FABRIKACIJA ODRŽIVIH MATERIJALA - izložba (24.4.-3.5.2024.)
- 09:30 Biljana Janković, NI
-
Galerija Art55, Ćirila i Metodija 17a, Niš
BILJANA JANKOVIĆ (1974, Niš): SPACIOUSNESS - izložba (24.4.-4.5.2024.)
- 10:00 Kjara Ernandes, BG
-
Italijanski institut za kulturu u Beogradu, Kneza Miloša 56, Beograd
Belgrade Photo Month Book 2024
KJARA ERNANDES (1989, Rim): STILL BIRTH - izložba fotografija preuzetih iz istoimene knjige izdavačke kuće Yogurt Editions (24.4.-10.5.2024.)
priređivač: Frančesko Rombaldi.
- 16:00 Ivana Perić, Ana Kutleša, Dunja Kučinac, ZG
-
Nova Baza, Nova cesta 66, Zagreb
IVANA PERIĆ, ANA KUTLEŠA, DUNJA KUČINAC: TREŠNJEVAČKE IGRAČICE - CRTICE IZ SPORTSKE POVIJESTI KVARTA - izložba (24.4.-18.5.2024.)
autorica ilustracija i stripova: Ena Jurov
- 08:00 M B M G 1.0, ZG
-
Tržnica Dolac
08:00-13:00 Svaki puni sat izvedba performansa, izložba i film neprestano
Trg Petra Svačića
17:00-19:00 Performas i instalacija u prostoru
NIKOLA MIJATOVIĆ, IVAN SVAGUŠA, AMAR MAKSUMIĆ: M B M G 1.0 - premijera performativnog triptiha koji obrađuje odnos čovjeka i domaće životinje propitujući: moralna, ekonomska, politička, ekološka, etička i sva ostala pitanja koja nisu postavljena u kontekstu globalnog zatopljenja i klimatskih promjena (25-27.4.2024.) Zagreb
dizajn svjetla i video mutacije: Amar Maksumić
video: Josip Bolonić
vanjsko oko: Jadranka Žinić Mijatović
dizajn: Nikola Mijatović Bangavi
strip: Ivan Svaguša Svagi
tisak: Smak Press
produkcija: Cirkorama 2024.
- 09:00 Nikola Marković, BG
-
Prodajna galerija Beograd, Kosančićev venac 19, Beograd
NIKOLA MARKOVIĆ (1976): UPUTSTVO ZA UPOTREBU - izložba crteža i prostornog objekta (25.4.-14.5.2024.)
- 09:00 Nedeljko Dragić, ST
-
Dom mladih Split, Ulica slobode 28, Split
NEDELJKO DRAGIĆ: GRAFIČKI DIZAJN I ILUSTRACIJA - izložba (25.4.-9.5.2024.)
organizacija: Hrvatsko dizajnersko društvo, Multimedijalni kulturni centar i Platforma 9,81
- 10:00 Milan Ćirlić, NS
-
Kulturna stanica Barka, Čenejska 54, Novi Sad
MILAN ĆIRLIĆ: NASLEĐE ZABORAVLJENIH - izložba (25.4.-10.5.2024.)
- 10:00 Đuzep Marija de Ljobet, BG
-
Institut Servantes u Beogradu, Čika Ljubina 19, Beograd
ĐUZEP MARIJA DE LJOBET (1973, Barselona): PASTINSKI - izložba fotografija o jednom stanu u srcu Barselone (25.4.-20.6.2024.)
- 10:00 Anamarija Vartabedijan i Danica Trajković, BG
-
UK Parobrod, Kapetan-Mišina 6a, Beograd
ANAMARIJA VARTABEDIJAN (1974, Beograd) i DANICA TRAJKOVIĆ (1988, Gnjilane): ŽENE U ROKENROLU - izložba koncertnih fotografija (25.4.-16.5.2024.)
- 10:00 Zil Milano, JA
-
Muzej naivne i marginalne umetnosti, Boška Djuričića 10, Jagodina
PUTEM NADREALIZMA PREKO POP ARTA DO ART BRUTA. NOVA PRODUKCIJA ZIL MILANA (1961, Belica) - izložba (25.4.-31.5.2024.)
kustoskinja izložbe: Lepa Milošević
- 10:00 37. Salon mladih, ZG
-
Dom HDLU/Meštrovićev paviljon, Trg žrtava fašizma 16, Zagreb
37. SALON MLADIH - bijenalna nacionalna izložba vizualnih umjetnika_ica do 35 godina
PAO SAT U BUNAR - centralna izložba (25.4.-16.6.2024.)
Alex Brajković
Ana Ratković Sobota
Anđela Zanki i Mia Maraković
Andrej Drožden
Anja Mergeduš
Astrid Jakšić
David Bakarić Mihaljević
David Wilhelm
Iva Zagoda
Ivana Stećuk
Ivor Tamarut
John Miličić
Katarina Juričić
Lana Lephamer
Lav Paripović
Lea Anić
Lovro Ivančić
Marko Zbodulja
Mihael Klančić
Mihaela Rašica
Tomislav Hršak
Valerija Cerovec
Pozvani umjetnici:
Marko Gutić Mižimakov
Nika Pećarina
Branimir Štivić
Jelena Visković
Bruna Jakupović
Matej Jurčević
Paula Tončić
Valentina Butumović
kustos: Lovro Japundžić
Galerija Šira
VENIENTES - izložba (17.5.-29.5.2024.)
Arheološki muzej u Zagrebu, Galerija AMZ, Galerija Art&CeRZe
SITUACIJA - izložba (22.5.-16.6.2024.)
kustosice: Lora Rajčić i Ivana Završki
- 10:00 Aleksandar Leka Mladenović, ČA
-
Umetnička galerija Nadežda Petrović, Cara Dušana 6, Čačak
ALEKSANDAR LEKA MLADENOVIĆ: DIJALOG: Nadežda Petrović - A. M. Leka - izložba (25.4.-2.6.2024.)
kustoskinje izložbe: Dragana Božović, čačanska Galerija, Marija Stošić, Muzej grada Beograda
- 10:00 Magi - kad krenem ka, BG
-
Plato ispred Umetničkog paviljona Cvijeta Zuzorić, Kalemegdan 1, Beograd
MAGI - KAD KRENEM KA - izložba fotografija posvećena Margiti Magi Stefanović (1959-2002), jednoj od prvih velikih istorijskih junakinja srpske autorske rokenrol scene, članici proslavljene grupe Katarina II - kasnije poznatije kao Ekatarina Velika, povodom 60 godina od osnivanja Doma omladine Beograda (25.4.-25.5.2024)
- 10:00 Dragan Momčilović, NI
-
Galerija savremene likovne umetnosti Niš/Galerija Oficirski dom, Orlovića Pavla 28a, Niš
DRAGAN MOMČILOVIĆ - retrospektivna izložba slika i crteža (25.4.-25.5.2024.)
- 10:00 Milutin Mićić, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
MILUTIN MIĆIĆ: STRAHOVANJA - MOJA ZEMLJA - MOJ NAROD - NAŠ IDENTITET - izložba slika (25.4.-14.5.2024.)
- 11:00 2. Radio Voćarska 2024, ZG
-
Mjesni odbor Voćarska, Voćarskoj cesti broj 71, Zagreb
2. RADIO VOĆARSKA 2024 (16.3.-5.5.2024.)
11.00 Drvo koje je pjevalo (5-10g) - predstava i radionica
18.00 Ratovi svjetova (9+) - predstava
organizacija: RadioTeatar, Mjesni odbor Voćarska
- 12:00 Zbornik Rukopisa Dušanova zakonika (1938-2023), BG
-
SANU, Beograd
ZBORNIK RUKOPISA DUŠANOVA ZAKONIKA (1938-2023) - svečana akademija
Pozdravno slovo: akademik Zoran Knežević, predsednik SANU
Uvodna reč: akademik Kosta Čavoški
Besednici: akademik Mirjana Živojinović, prof. dr Đorđe Bubalo, prof. dr Viktor Savić
- 12:00 Goran Dimić, BG
-
Galerija N.Eon, Crnogorska 10 (Savamala), Beograd
GORAN DIMIĆ - izložba slika (25.4.-26.5.2024.)
- 12:00 Dobijanje, upotreba i ekološki uticaj biodizela kao transportnog goriva, NS
-
Ogranak SANU u Novom Sadu, Nikole Pašića 6, Novi Sad
Ciklus predavanja: Dobijanje, upotreba i ekološki uticaj biodizela kao transportnog goriva
Prof. dr Nataša Đurišić Mladenović i prof. dr Milan Tomić: OTPADNE OLEO-SIROVINE U PROIZVODNJI BIODIZELA - treće predavanje
koordinator ciklusa: dopisni član SANU Vlada Veljković
- 13:00 O muzealizaciji migracija, BG
-
Muzej Jugoslavije, Mihaila Mike Jankovića 6, Beograd
O MUZEALIZACIJI MIGRACIJA - razgovor na engleskom jeziku muzejskih radnikai iz Austrije i Srbije
učesnici: Ljubomir Bratić, filozof, socijalni radnik, kustos, MUSMIG (Muzej migracija), Elena Mesner, Univerzitet u Beču (Institut za slavistiku), koordinatorka, MUSMIG (Muzej migracija), Matijas Bajtl, Volkskundemuseum Wien (Austrijski etnološki muzej), Eva Meran, koordinatorka Odeljenja za edukaciju, Haus der Geschichte Österreich (Kuća austrijske istorije)
moderacija: Aleksandra Momčilović Jovanović, viša kustoskinja Muzeja Jugoslavije
- 17:00 Putovanje po Južnoj Srbiji i Severnoj Bugarskoj 1864, BG
-
Svečana sala Rektorata Univerziteta u Beogradu, Studenstki trg 1, Beograd
Feliks Kanic: PUTOVANJE PO JUŽNOJ SRBIJI I SEVERNOJ BUGARSKOJ 1864 - promocija knjige
izdavač: Univerzitetska biblioteka Beograda i Institut za javnu politiku
učesnici: dr Danijel Radović, dr Vladimir Abramović, dr Adam Sofronijević
specijalni gost: Adrijan van der Vel sa Univerziteta Lajden govori o problemima štampane knjige i naprednih procesa čitanja iz perspektive savremenog sveta i Ljubljanskog manifesta
- 17:00 Bliskost i razlike VI, BG
-
Galerija Remont, Beograd
BLISKOST I RAZLIKE IV - izložba fotografija (2-30.4.2024.)
Biljana Janković
Miloš Tomić
Adam Paunović (kolekcija Centra za fotografiju)
ator izložbe: Ivan Petrović
Ivan Petrović (ivanpetrovic.net)
Fotografija i aproprijacija - Umetnost prisvajanja u radovima i praksi Ivana Petrovića - razgovor sa Ivanom Petrovićem, autorom izložbe
- 17:30 Austrijski filmski festival 2024, BG/NS/NI
-
AUSTRIJSKI FILMSKI FESTIVAL 2024: IMAGINE: FILM (25-28.4.2024.) Beograd, Novi Sad, Niš
selektor: reditelj, scenarista i filmski kritičar Saša Radojević
Cineplexx Promenada Novi Sad || Cineplexx Niš
17.30 RICKERL (2023, 105 min, nemački jezik)
režija: Adrian Goiginger
scenario: Adrian Goiginger
direktor fotografije: Paul Sprinz
montaža: Martin Pfeil
uloge: Voodoo Jürgens (počasni gost festivala), Ben Winkler, Agnes Hausmann, Rudi Larsen, Nicole Beutler, Claudius von Stolzmann
produkcija: Peter Wildling, Martin Pfeil, David Stöllinger, Adrian Goiginger, Gerrit Klein, 2010 Entertainment GmbH, Giganten Film (D)
19.30 CLUB ZERO / NULA KALORIJA (2023, 110 min, engleski jezik)
režija: Jessica Hausner
scenario: Jessica Hausner, Geraldine Bajard
direktor fotografije: Martin Gschlacht
montaža: Karina Ressler
uloge: Mia Wasikowska, Sidse Babette Knudsen, Elsa Zylberstein, Mathieu Demy, Amir El-Masry
produkcija: Bruno Wagner, Johannes Schubert, coop99 filmproduktion
Evropska nagrada za izuzetnost 2023 za najbolju originalnu muziku (Markus Binder)
Dvorana Kulturnog centra Beograda, Kolarčeva 6, Beograd
18.00 RIMINI (2022, 114 min, nemački, rumunski i italijanski jezik)
režija: Ulrich Seidl
scenario: Ulrich Seidl, Veronika Franz
direktor fotografije: Wolfgang Thaler
montaža: Monika Willi
uloge: Michael Thomas, Hans-Michael Rehberg, Tessa Göttlicher, Inge Maux
produkcija: Ulrich Seidl
20.00 SPARTA (2022, 101 min, nemački i rumunski jezik)
režija: Ulrich Seidl
scenario: Ulrich Seidl, Veronika Franz
direktor fotografije: Wolfgang Thaler, Serafin Spitzer
montaža: Monika Willi
uloge: Georg Friedrich, Florentina Elena Pop, Hans-Michael Rehberg, Marius Ignat, Octavian-Nicolae Cocis
produkcija: Ulrich Seidl, Philippe Bober, Michel Merkt, Ulrich Seidl Filmproduktion GmbH
- 17:30 Sećanje na... Don Mari, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
Sala u Kosovskoj 11
Sećanje na... DON MARI (25/26.4.2024.)
17.30 POBUNA ROBOVA (SAD, 1972)
Conquest of the Planet of the Apes
Uloge: Don Mari (Don Murray), Rodi Makdaual (Roddy McDowall)
Režija: Dž. Li Tompson (J. Lee Thompson)
20.00 MOMAČKO VEČE (SAD, 1957)
The Bachelor Party
Uloge: Don Mari (Don Murray), E. G. Maršal (E. G. Marshall)
Režija: Delbert Men (Delbert Mann)
- 18:00 11. Impulse festival 2024, RI
-
11. IMPULSE FESTIVAL 2024 (22-28.4.2024.) Rijeka
18:00 ANTOLOGIJA HRVATSKE I SRPSKE SLEM POEZIJE
20:30 SAV TAJ PANK
23:00 NEMEČEK
00:00 ZARKOFF + MOLJAC
- 18:00 46. Salon arhitekture 2024, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
46. SALON ARHITEKTURE 2024 (28.3.-28.4.2024.)
Svečana dodela nagrada + YouTube
Predavanje specijalnog gosta 46. Salona arhitekture
- 18:00 Žene koje mijenjaju društvo, ZG
-
Etnografski muzej Zagreb, Trg Mažuranića 14, Zagreb
ŽENE KOJE MIJENJAJU DRUŠTVO - tribina
sudjeluju: Ivana Bodrožić, književnica, Arijana Lekić Fridrih, multimedijalna umjetnica, Anica Tomić, kazališna redateljica, profesorica na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, Jasna Jakšić, kustosica u Muzeju suvremene umjetnosti u Zagrebu
moderatorica: Nataša Medved, urednica i prevoditeljica
organizacija: Centar za promicanje tolerancije i očuvanje sjećanja na holokaust
- 18:00 Danica i Danica za mlade, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
DANICA I DANICA ZA MLADE Vukove zadužbine za 2024. godinu
učesnici: prof. dr Boško Suvajdžić, Gordana Maletić i autori DANICE
muzički program: Dragan Mlađenović Šekspir
- 18:00 Vuk Ćosić, MB
-
Kibla, Maribor
artKIT, Glavni trg 14, Maribor
VUK ĆOSIĆ (1966, Beograd/Ljubljana): DRAGI KARL - razstava (26.4.-25.5.2024.)
http://www.kibla.org/dejavnosti/artkit/2024/vuk-cosic-dragi-karl
- 18:00 Kaži mi ko sam, BG
-
UK Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd
Tanja Mandić Rigonat: KAŽI MI KO SAM - promocija pesničke knjige
izdavač: Lom, 2022
učesnik: Dimitrije Kokanov, dramaturg i dramski pisac iz Beograda
moderacija: Katarina Lazić, urednica književnog programa u Parobrodu
- 18:00 34. Marulićevi dani 2024, ST
-
34. MARULIĆEVI DANI 2024 - festival hrvatske drame i autorskog kazališta (20-28.4.2024.) Split
Gradsko kazalište lutaka
18:00 Ivor Martinić: BILO BI ŠTETA DA BILJKE KREPAJU
Hrvatsko narodno kazalište
20:00 Mani Gotovac: RASTANCI
- 18:00 29. Modul memorije 2024, SA
-
29. MODUL MEMORIJE 2024 (4.4.-9.5.2024.) Sarajevo
Zemaljski muzej BiH
Ziyah Gafić & Thomas Van Houtryve: Monumental - izložba fotografija
- 18:30 Velike žene u velikim ratovima, BG
-
Galerija '73, Beograd
Ciklus tribina: Beograd za početnike
VELIKE ŽENE U VELIKIM RATOVIMA
gošće: Jasmina Tutunović Trifunov, istoričarka, Muzej žrtava genocida, Biljana Marcojević, istoričarka, Muzej žrtava genocida
moderatorka: Smiljana Popov, novinarka
- 18:30 Ingebor Bahman: Putovanje u pustinju | Anatomija pada, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
18:30 INGEBOR BAHMAN: PUTOVANJE U PUSTINJU (Švajcarska/Austrija/Nemačka/Luksemburg, 2024, 111 min) - igrani film ( biografska drama, istorijski)
režija: Margaret von Trota
Ingeborg Bahman - putovanje u pustinju | Five Stars Film Distribution (youtube.com)
20.30 ANATOMIJA PADA (Francuska, 2024, 151 min) - igrani film (krimi, drama, triler)
režija: Žistin Trije
- 19:00 Inspirisani Francuskom, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
Mesec Frankofonije
INSPIRISANI FRANCUSKOM - izložba (22.3.-26.5.2024.)
Sava Šumanović
Bogdan Šuput
Petar Dobrović
Milan Konjović
Peđa Milosavljević
Ljubica Cuca Sokić
Lazar Vozarević
Mića Popovića
Đorđe Jovanović
autorka izložbe: Ivana Rastović, kustoskinja
Aleksandar Oparnica (komparatista): Moderna misao na sred puta se koti. Paralele i raskrsnice francuskog i srpskog književnog nadrealizma - predavanje
- 19:00 Ne puši i ne idi u rat, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
Sesilija Rios (Urugvaj): NE PUŠI I NE IDI U RAT - predstavljanje prevoda zbirke priča
prevod: IDA translation Support Program, Urugvaj
izdavač: Kulturni centar Zrenjanina
učesnici: Sonja Pajić, prevoditeljka, Olivera Urošev-Palalić, profesorka srpskog jezika i književnosti, spisateljica Sesilija Rios direktno preko Skajpa
- 19:00 Spomen-park na Baglјašu, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
Dejan Vorgić (kustos istoričar umetnosti zrenjaninskog muzeja): SPOMEN-PARK NA BAGLЈAŠU - MESTO TRAGIČNE PROŠLOSTI I KONTRADIKTORNE STVARNOSTI - predavanje
- 19:00 Hana Lukas Midžić, KŽ
-
Galerija K2, Trg Antuna Nemčića bb, Križevci
HANA LUKAS MIDŽIĆ (Zagreb): ČOVJEČE, IZGUBI SE! - izložba skulptura (26.4.-3.5.2024.)
organizacija: Udruga K.V.A.R.K.
- 19:00 U kući Ferenca Rajhla | No Place Like Home, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
Ivana Ivković (1979, Beograd): U KUĆI FERENCA RAJHLA - razgovor o kompleksnom odnosu tog secesijskog zdanja i savremene vizuelne umetnosti
moderatorka: Nela Tonković, kustoskinja SGSU
NO PLACE LIKE HOME. SLIKA DOMA U KOLEKCIJI SAVREMENE GALERIJE SUBOTICA - izložba umetničkih radova u različitim medijima, nastajalim od ’60. godina 20. veka do danas
Pal Petrik
Delija Prvački
Mihail Vasiljević
Julija Kiš
Radenko Mišević
Salim Obralić
Karel Zelenko
kustoskinje izložbe: istoričarke umetnosti Nela Tonković i Tamara Kucor
- 19:00 Zoran Đukić, ZG
-
HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb
ZORAN ĐUKIĆ: ĐKĆ X - izložba (26.4.-15.5.2024.)
kustos i autor predgovora: Marko Golub
vizualni identitet izložbe i grafički dizajn: Zoran Đukić
- 19:00 Beskućnik, NS
-
Knjižara Zenit Books, Njegoševa 24, Novi Sad
Namik Kabil: BESKUĆNIK - predstavljanje knjige
izdavač: Akademska knjiga, Novi Sad
učesnici: Ivan Milenković, filozof i književni kritičar, i autor
- 19:00 Ana Knežević, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd
Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd
ANA KNEŽEVIĆ (1976, Beograd): GEOMETRIJA PRAZNINE / GEOMETRY OF VOID - izložba (26.4.-17.6.2024.)
kustoskinja: Una Popović
- 19:00 Jorgovani, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
JORGOVANI (Srbija, 2024, 83’)
režija: Siniša Cvetić
uloge. Sloboda Mićalović, Ivan Bosiljčić
- 19:00 14. ZajeČAR
-
Narodno pozorište Timočke krajine Zoran Radmilović Zaječar, Timočke bune 16, Zaječar
14. ZajeČAR - pozorišni festival za decu 2024 (21-26.4.2024.)
PEPELJUGA
Narodno pozorište Timočke Krajine Zoran Radmilović Zaječar
- 19:00 Pesmice pričalice za mog đaka prvaka, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Nada Kremenović: PESMICE PRIČALICE ZA MOG ĐAKA PRVAKA - promocija zbirke pesama
moderator: Mirjana Frau Gardinovački
- 19:00 EKO 9 Trienale umetnost in okolje, MB
-
Stari sanatorij, Tyrševa ulica 19, Maribor
EKO 9 Trienale umetnost in okolje: Oči v skali (17.5.-28.7.2024.)
Saša Bezjak
Lan Breški
Ana Čavić
Ines Doujak
Herman Gvardjančič
Andrea Éva Győri
Thomas Hörl & Peter Kozek
Kier-La Janisse
Vid Koprivšek
Gašper Kunšič
Ana Likar
Eva-Maria Lopez
Nina Koželj
Mila Panić
Ludvik Pandur
Edith Payer
Ana Pečar
Oton Polak
Janko Ravnik
Līga Spunde & Aleksandrs Breže
Dominika Trapp
David Nez
Ádám Ulbert
Matjaž Wenzel
…
umetniški vodja: Jure Kirbiš
umetniška svetovalca: Dominika Trapp (Madžarska) in Markus Waitschacher (Avstrija)
Prvo spremljevalno okolje Trienala umetnost in okolje EKO 9
UGM Kabinet, Maribor
MARINA CANEVA (Italija): NA TLA MED ŽIVALI - razstava (26.4.-26.5.2024.)
- 19:00 Anđeo od leda, ZG
-
Zagrebačko kazalište mladih, Teslina 7, Zagreb
Árpád Schilling: ANĐEO OD LEDA - premijera
režija: Árpád Schilling
prevoditeljica: Xenia Detoni
dramaturgija: Katarina Pejović
kostimografija: Zdravka Ivandija
scenografija: Ivan Marušić Klif i Nataša Kanceljak
oblikovatelj videa: Ivan Marušić Klif
glazba: Alen i Nenad Sinkauz
oblikovatelj svjetla: Aleksandar Čavlek
dramska pedagoginja: Grozdana Lajić Horvat
asistent redatelja: Toma Serdarević
asistentica dramaturginje i konsekutivna prevoditeljica: Anna Javoran
asistentica dramaturginje: Karla Leko
asistenti kostimografkinje: Tina Spahija i Luka Ščrbak
inspicijentica: Petra Prša
glume: Nataša Dangubić, Filip Nola, Luka Knez, Veronika Moćan/ Elizabeta Brleković, Dado Ćosić, Nadežda Perišić Radović, Rakan Rushaidat, Petra Svrtan, Doris Šarić Kukuljica, Zoran Čubrilo, Nikolina Prkačin, Adrian Pezdirc, Dora Polić Vitez, Milivoj Beader te polaznice Učilišta ZKM-a
- 19:00 Frankenštajn kompelks: o užasima rođenja, BG
-
Biblioteka grada Beograda
Džan Abram (predsednica Evropske psihoanačitičke federacije): FRANKENŠTAJN KOMPELKS: O UŽASIMA ROĐENJA - predavanje
organizacija: Biblioteka grada Beograda i Psihoanalitičko društvo Srbije
- 19:00 SKCNS P(r)oleće, NS
-
SKCNS Fabrika, Vladimira Perića Valtera 5, Novi Sad
SKCNS P(r)oleće - manifestacija kojom Ustanova studentski kulturni centar Novi Sad obeležava početak rada u novoj zgradi (23-27.4.2024.)
Budi voda - izložba studenata Akademije umetnosti u Novom Sadu
- 19:00 Manca Juvan, LJ
-
MG+ | Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana
MANCA JUVAN: ISTANBUL - OBRAZI SVOBODE - razstava (26.4.-26.5.2024.)
https://www.mg-lj.si/si/razstave/3926/manca-juvan-istanbul-obrazi-svobode
- 19:00 Isus kroz objektiv žena - nov pogled na žene u Jevanđeljima, BG
-
Dom omladine Beograda
ISUS KROZ OBJEKTIV ŽENA - NOV POGLED NA ŽENE U JEVANĐELJIMA - tribina na engleskom jeziku
učesnica: En Braun (Vels), istoričarka umetnost i teološkinja
moderacija: Jovana Bogosavljević
organizacija: Dom omladine Beograda u saradnji sa Evanđeoskim udruženjem studenata
- 19:00 Simfonijski orkestar FMU Beograd, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
SIMFONIJSKI ORKESTAR FAKULTETA MUZIČKE UMETNOSTI U BEOGRADU - tradicionalni prolećni koncert
dirigent: Srboljub Dinić
program: Jozef Hajdn: Londonska simfonija u D-duru br. 104, Volfgang Amadeus Mocart: Velika g-mol simfonija br. 40
- 19:30 Dani Igora Vuka Torbice, NS
-
Srpsko narodno pozorište, Pozorišni trg 1, Novi Sad
DANI IGORA VUKA TORBICE (1987-2020) (25-29.4.2024.)
BAKHE - kratak pregled raspada
NP Bitolj
- 19:30 Srbija, BG
-
Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd
SRBIJA - veče izvornih narodnih pesama
učesnici: Mirjana Marinković - glas i Zoran Dimitrov - gitara
- 20:00 Sećaš li se.., ZR > ODLOŽENO
-
Kulturni centar Zrenjanina
ODLOŽENO
SEĆAŠ LI SE... - duodrama
tekst, režija: Vesna Stanković
igraju: Ljiljana Blagojević i Sonja Kolačarić
1200 din
- 20:00 Sanjači ali ljubezenska zgodba v revoluciji, LJ
-
Mini teater Ljubljana, Križevniška 1, Ljubljana
Avtorski projekt: SANJAČI ALI LJUBEZENSKA ZGODBA V REVOLUCIJI - prva repriza drame
adaptacija: Nik Žnidaršič, Bor Ravbar
prevod v slovenščino: Bor Ravbar
prevod v srbščino: Ognjen Mićović
režija: Bor Ravbar
igrajo: Suzana Krevh, Ognjen Mićović, Svit Stefanija, Barbara Vidovič, Željko Hrs
dramaturgija: Nik Žnidaršič
scenografija: Nika Curk Nagode
kostumografija: Nina Čehovin
skladatelj: Gašper Lovrec
oblikovanje svetlobe in videa: Toni Soprano Meneglejte
avtor videa: Martin Draksler
asistentka scenografije: Živa Brglez
izvršni producent: Branislav Cerović
- 20:00 Beogradska filharmonija, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
BEOGRADSKA FILHARMONIJA - koncertna sezona 23/24 (15.9.2023.-7.6.2024.)
Dirigent: Danijel Rajskin
Solista: Aleksej Volodin - klavir
- 20:00 25 let R.A.F.A.L.a, LJ
-
Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana
25 let R.A.F.A.L.a
20.00-20.30 SRANJE (Ljubljana)
https://www.facebook.com/profile.php?id=100063139935635
20.45 - 21.15 WASSERDICHT (Ormož)
https://www.facebook.com/wasserdicht.hardcore
https://wasserdicht.bandcamp.com/album/album-teaser
21.30-22.00 VIVERE MERDA (Italija)
https://www.facebook.com/Vivere-Merda-130220595062/?fref=ts
22.15-22.45 HUMAN HOST BODY (Istra)
http://humanhostbody.bandcamp.com/
https://www.facebook.com/humanhostbody/
23.15-23.45 PIZDA MATERNA (Primorska)
https://www.facebook.com/PizdaMaternaTM/?fref=ts
00.00-00.30 KRLJA (Hrvaška)
http://www.facebook.com/krlja.grind
http://krlja.bandcamp.com/album/grind-world-order
00.45-01.30 DISAFFECT (Škotska/Belgija)
- 20:00 24. ORTO fest 2024, LJ
-
Orto bar, Ljubljana
24. ORTO FEST 2024 (28.3.-27.4.2024.)
EMKEJ in MUZIČARI
15 €
- 20:00 Trilogija Qatsi, ZG
-
MM Centar (Studentski centar), Savska cesta 25, Zagreb
Trilogija QATSI (26-28.4.2024.)
26.4.
KOYAANISQATSI (SAD, 1982, boja, 86')
režija: Godfrey Reggio
fotografija: Ron Fricke
27.4.
POWAQQATSI (SAD, 1988, boja, 99')
režija: Godfrey Reggio
fotografija: Graham Berry, Leonidas Zourdoumis
28.4.
NAQOYQATSI (SAD, 2002, boja, 89')
režija: Godfrey Reggio
fotografija: Russell Lee Fine
- 20:00 Tamara Obrovac i Stefan Battaglia, ML
-
Muzej Apoksiomena, Riva lošinjskih kapetana, Mali Lošinj
TAMARA OBROVAC i STEFAN BATTAGLIA: APOXYOMENOS RECOMPOSED - koncert povodom dvadesetpetogodišnjice pronalaska kipa Apoksiomena
- 20:00 Skuti, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
SKUTI - koncertna promocija prvog albuma Na putu za jerusalim (PGP RTS)
- 20:00 Anime simfonija, BG
-
MTS dvorana, Dečanska 14, Beograd
ANIME SIMFONIJA
Srpski simfonijskog orkestar
dirigent: Keniči Šimura
- 20:30 Ljubičice, BG
-
Dom omladine Beograda
LJUBIČICE (Pančevo) - koncert
1500 din
- 21:00 Bjesovi, BG
-
Dom omladine Beograda
BJESOVI (Gornji Milanovac): Zoran Marinković Marinko - vokal, Slobodan Vuković Billy - gitara, Mihailo Laušević - gitara, Marko Marković - bas, Miloš Knežević - bubnjevi
Praznici se bliže, od četvrtka 21. marta │Lidl Srbija (youtube.com)
2000 din
- 21:30 Makedonski šlageri, SK
-
Public Room, 50 Divizija 22, Skopje
MAKEDONSKI ŠLAGERI
- 23:00 DJ Python, BG
-
Karmakoma Club Beograd
DJ PYTHON (New York)
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Partibrejkers uveličali Zemun fest
- Sto godina Salona Galić
- Šta umetnost misli?
- 17. Subversive – Živeti bez kapitalizma
- Mestopriča Mirjane Bobe Stojadinović u Galeriji ULUS
- Nova-stara kulturna politika, NS EPK uzor
- Dah, prostor, svetlost
- Nikola Selaković novi ministar kulture
- Studija o srpskoj istoriji u srpskim dramama
- Nagrade 46. Salona arhitekture
- Poruke za Svetski dan igre
- Konkurs festivala Uhvati film za volontere
- Konkurs za nagradu Milan Mladenović za 2024.
- Poziv za buduće producente - FIST19 program usavršavanja
- Regionalni konkurs za učešće na II Studentskom bijenalu scenskog dizajna
- Konkurs Organizacije srpskih studenata u inostranstvu
- Konkurs za dodelu nagrade Pavle Janković Šole za 2024.
- Konkurs za 21. Međunarodni salon stripa u Beogradu
- Konkurs za regionalni umetnički projekat ECHO CURVE
VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country
IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav