-
- 10:00 Švicarija: skupnost, umetnost in narava, LJ
-
Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)
NIKA AUTOR
STOJAN BATIČ
DRAGICA ČADEŽ
JURE DETELA
META GRGUREVIČ
FRANCE GRUDEN
SERGEJ KAPUS
JANEZ LENASSI
KAREL PLEMENITAŠ
KAREL PUTRIH
DRAGO TRŠAR
DUŠAN TRŠAR
LUJO VODOPIVEC
BILAL YILMAZ
avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec
- 10:00 Slovenski in evropski Cankar, LJ
-
Cankarjev dom | Mestni muzej, Ljubljana
SLOVENSKI IN EVROPSKI CANKAR - razstava (18.6.2018.-7.4.2019.) ob 100. obletnici smrti Ivana Cankarja
https://www.cd-cc.si/sl/kultura/razstave/ivan-cankar-in-evropa
- 10:00 Inge Morath, MB
-
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor
INGE MORATH (1923): RETROSPEKTIVA - razstava (29.6.-21.10.2018.)
kustosa: Brigitte Blüml-Kaindl in Kurt Kaindl
- 10:00 Eileen MacDonagh in Bojana Križanec, SG
-
Grad Negova, Slovenske Gorice
EILEEN MACDONAGH (1956, Geevagh, Irska) in BOJANA KRIŽANEC (1973, Celje): TAKTILNI DIALOG - kiparska razstava (6.7.-20.10.2018.)
- 10:00 Nebeška bitja. Ne človek ne žival, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Ljubljana
NEBEŠKA BITJA. Ne človek ne žival - mednarodna razstava (10.7.-4.11.2018.)
umetniki: Jure Detela, Igor Grubić, Janez Janša, Alexi Kukuljevic, Oleg Kulik, Siniša Labrović, Tanja Lažetić, Vladimir Leben in Ercigoj Art, Marko Pogačnik, Franc Purg, Tamara Al-Samerraei, Maja Smrekar, Sven Stilinović, Jože Tisnikar, Zoran Todorović, Jalal Toufic, Anton Vidokle
kustosinji razstave: Zdenka Badovinac, Bojana Piškur
http://www.mg-lj.si/si/razstave/2369/razstava-nebeska-bitja-ne-clovek-ne-zival
- 09:00 Teslin svetski sistem, ZG
-
Tehnički muzej Nikola Tesla, Savska cesta 18, Zagreb
TESLIN SVETSKI SISTEM - izložba posvećena dostignućima Nikole Tesle na polju bežičnog prenosa energije(11.7.-30.10.2018.)
autorica: Zorica Civrić, muzejska savetnica Muzeja nauke i tehnike - Beograd
organizacija: Muzej nauke i tehnike u Beogradu i Tehnički muzej Nikola Tesla iz Zagreba
https://www.facebook.com/Tehnički-muzej-Nikola-Tesla-335802459827986
- 18:30 Arhitektura u Jugoslaviji, MoMA, NY
-
Muzej moderne umetnosti - MoMA, 11 West 53 Street, New York, NY
Izložba “Prema betonskoj utopiji: Arhitektura u Jugoslaviji, 1948-1980” (Toward a Concrete Utopia: Architecture in Yugoslavia, 1948-1980)
Reprezentativna izložba jugoslovenske arhitekture u MoMA obuhvata više od 400 crteža, modela, fotografija i filmskih snimaka iz gradskih arhiva, privatnih i muzejskih kolekcija iz celog regiona. Izložba je prvo predstavljanje izuzetnih dela vodećih arhitekata socijalističke Jugoslavije američkoj i međunarodnoj javnosti.
Izložba obuhvata radove najvažnijih jugoslovenskih arhitekata, među kojima su Bogdan Bogdanović (1922-2010), Juraj Neidhardt (1901-1979), Svetlana Kana Radević (1937–2000), Edvard Ravnikar (1907-1993), Vjenceslav Richter (1917-2002) i Milica Šterić (1914-1998).
Izložba će biti otvorena do 13. januara 2019. godine, a obuhvata i prateći program
*MoMa je otvoren svakog dana od 10.30 sati po lokalnom vremenu
- 11:00 2. Bijenale industrijske umjetnosti, LA/PU/RA/RI/VO
-
2. BIJENALE INDUSTRIJSKE UMJETNOSTI / 2ND INDUSTRIAL ART BIENNIAL: NA LEĐIMA PALIH DIVOVA / ON THE SHOULDERS OF FALLEN GIANTS (IAB 2018) (20.7.-28.10.2018.) Labin, Pula, Raša, Rijeka, Vodnjan
umjetnici/ce: Zanny Begg & Elise McLeod, Nina Bunjevac, CANAN, Phil Collins, Siniša Ilić, Matija Ferlin & Mauricio Ferlin, Fokus grupa, Ulrik Heltoft, Vlatka Horvat, Božena Končić Badurina, Luiza Margan, Maryanto, Naeem Mohaiemen, Oscar Murillo, Nikolay Oleynikov, Daniela Ortiz, Dan Perjovschi, Laure Prouvost, Kahlon Rajkamal, Miljohn Ruperto, Selma Selman, шkart, Marko Tadić & Miro Manojlović, Želimir Žilnik
kustosice: Što, kako i za koga / WHW
organizacija: Labin Art Express XXI
suorganizacija: MMSU Rijeka, Arheološki muzej Istre
- 10:00 Riko Debenjak, LJ
-
MGLC, Ljubljana
RIKO DEBENJAK (1908-1987) - pregledna/retrospektivna razstava (9.8.-11.11.2018.)
kustosinja razstave: Breda Škrjanec
- 10:00 Maison Barilli: Belgrade/New York, NS
-
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad
Dani evropske baštine 2018.
MAISON BARILLI: BELGRADE/NEW YORK - izložba posvećena Mileni Pavlović Barili (2.9.-28.10.2018.)
autori: Stefan Žarić i Violeta Tomić
- 10:00 Zoran Svilar, NS
-
Francuski institut u Novom Sadu, Nikole Pašića 33, Novi Sad
ZORAN SVILAR: LOŠI MOMCI - izložba ilustracija za Le Monde diplomatique, izdanje na sprskom jeziku (10.9.-31.10.2018.)
- 10:00 Slobodan Mašić, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
SLOBODAN MAŠIĆ: VIZUELNA KOMUNIKACIJA - izložba (12.9.-19.10.2018.)
kustos izložbe: Slobodan Jovanović, Muzej primenjene umetnosti
dizajn vizuelnog identiteta izložbe: Borut Vild
- 08:00 Tadija Janičić, PG
-
Centar savremene umjetnosti Crne Gore, Dvorac Petrovića, Kruševac bb, Podgorica
Izložba "Pravi se da spavaš" Tadije Janičića (13.9-31.10.2018)
Radno vreme: ponedeljak - petak 8 h - 20 h, subota 10 h - 14 h
- 12:00 Ivan Grubanov, BG
-
Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd
IVAN GRUBANOV (1976, Beograd): OŽILJCI / SCARS - izložba srpskog predstavnika na 56. Venecijanskom Bijenalu (13.9.-19.10.2018.)
kustos zložbe: Maja Kolarić, umetnička direktorka galerije Novembar
- 10:00 Nataša Prosenc Stearns, KK
-
Galerija Božidar Jakac/lapidarij, Kostanjevica na Krki
NATAŠA PROSENC STEARNS: HOTELSKI DNEVNIK / HOTEL DIARY - razstava (14.9.-4.11.2018.)
- 08:00 Laslo Antal, SU
-
Savremena galerija Subotica, Park Ferenca Rajhla 5, Subotica
LASLO ANTAL (Antal László, 1984, Subotica): 10 MESECI - izložba (15.9.-31.10.2018.)
kustos izložbe: Nela Tonković, istoričarka umetnosti
autor vizuelnog identiteta izložbe i dizajna kataloga: Laslo Antal
tekstovi u katalogu: Ana Terek (Terék Anna) i Nela Tonković
- 09:00 Vladimir Frelih, SK
-
Muzej savremene umetnosti, Samoilova bb, Skoplje
VLADIMIR FRELIH - Black Row Memory (18.9-21.10.2018)
- 10:00 Ona se budi, BG
-
Francuski institut u Srbiji, Knez Mihailova 31, Beograd
ONA SE BUDI / BD Egalité - Izložba i strip album posvećeni strip autorkama sa Balkana i iz Francuske (18.9.-28.10.2018.)
- 10:00 Mario Muhnik, BG
-
Institut Servantes, Čika Ljubina 19, Beograd
MARIO MUHNIK, FOTOGRAF - izložba fotografija (jedinstveno putovanje kroz književnost XX veka) (18.9.-31.10.2018.)
Čuveni izdavač Mario Muhnik (1931, Buenos Aires/Španija)
- 16:00 Nikola Kolja Božović, BG
-
Rezidencija ambasadora Švajcarske , Filipa Gea, Andre Nikolića 30, Beograd
NIKOLA KOLJA BOŽOVIĆ: EPIC - samostalna izložba slika, skulptura i instalacija (vizuelne parafraze epskih pesama iz ciklusa o Marku Kraljeviću) (19.9.-1.11.2018.)
sreda od 17 do 19 časova i subota od 16 do 18h
zakazivanje dolazaka putem imejla: laa@eda.admin.ch ili telefona: +381.63.251.142
- 11:00 Maja Marković, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
Zbirka Richter, Vrhovec 38, Zagreb
MAJA MARKOVIĆ (Zagreb): GRADILIŠTE FORME - izložba (19.9.-20.10.2018.)
kustosica izložbe: Jasna Jakšić
- 10:00 To smo mi - narodna zanimanja u Srbiji, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
Dan Etnografskog muzeja - 117 godina
TO SMO MI - NARODNA ZANIMANJA U SRBIJI (Nazrni, pa se vrni) - izložba (20.9.-20.12.2018)
autori izložbe: muzejski savetnici Dušica Živković, dr Miloš Matić, dr Marko Stojanović, Jelena Tešić-Vuletić
- 11:00 Tadej Pogačar & P.A.R.A.S.I.T.E.: Code:Red, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
TADEJ POGAČAR & P.A.R.A.S.I.T.E. muzej sodobne umetnosti: CODE:RED - pregledna razstava (20.9.-4.11.2018.)
kustosinja: Alenka Gregorič
- 11:00 U službi vizualizacije baštine, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
Europska godina kulturne baštine: umjetnost dijeljenja
U SLUŽBI VIZUALIZACIJE BAŠTINE - hommage fotografima Nini, Vinku, Rudiki, Živku, Miliku i Vidu - izložba (20.9.-25.10.2018.)
- 16:00 Boogie, BG
-
Laufer galerija, Svetozara Radića 4, Beograd
BOOGIE: SOMETHING ELSE - izložba (20.9.-15.12.2018.)
- 09:00 Han Tümertekin, ZG
-
Oris Kuća arhitekture, Kralja Držislava 3, Zagreb
HAN TÜMERTEKIN (Turska): KOMPLEKSNOST JEDNOSTAVNOG - izložba renomiranog arhitekta i dobitnika Aga Khan nagrade (25.9.-27.10.2018.)
Tema izložbe: recentno arhitektovo ostvarenje Angelos Organic Olive Oil Mill
- 10:00 Lična istorija FUU-a u zadnje 4. godine, SA
-
Centar Kulture i Mladih Općine Centar, Jelićeva 1, Sarajevo
Lična istorija FUU-a u zadnje 4. godine - kolektivna izložba fotografija (25.9.-25.10.2018.)
- 10:00 Vjekoslav Nakić: Filmovi, ST
-
Galerija umjetnina, kralja Tomislava 15, Split
VJEKOSLAV NAKIĆ: FILMOVI (27.9.-2.12.2018.) (30 min)
SLOBODA (1966.)
TETRAEDAR (1967.)
L'ABANDON (1967.)
POSLIJE POTOPA (1967.)
kustosica: Sunčica Fradelić
organizacija: Galerija umjetnina i Kino klub Split - 10:00 Nikola Radosavljević, BG
-
Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd
NIKOLA RADOSAVLJEVIĆ: HAZARSKI REČNIK: INTERAKTIVNI DIJALOG KNJIGE, POSMATRAČA I PROSTORA - izložba (27.9.-31.10.2018.)
- 12:00 diSTRUKTURA, BG
-
Hestia Art Residency & Exhibitions Bureau, Toplicin venac 14/9/IV, Beograd
Umetnički par diSTRUKTURA: Milica Milićević (1979) i Milan Bosnić (1969): WE from in betWEen - izložba (27.9.-9.12.2018.)
- 12:00 Irena Nikolić, KG
-
Narodni muzej Kragujevac, Vuka Karadžića 1, Kragujevac
IRENA NIKOLIĆ: BAJKOVITI SVET - izložba (27.9.-24.10.2018.)
https://sr-rs.facebook.com/narodnimuzejkragujevac.kragujevac
- 10:00 Percepcije: Žena po meri društva, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
PERCEPCIJE: ŽENA PO MERI DRUŠTVA? - izložba (28.9.2018.-6.1.2019.)
ABIGAIL LANE, ANA BEŠLIĆ, ANTHEA HAMILTON, CAMILLA LØW, CELIA HEMPTON, CLARE STRAND, DANICA JOVANOVIĆ, ĐORĐE JOVANOVIĆ, ELIZABETH PRICE, GILLIAN WEARING, HELEN CHADWICK, IVAN TABAKOVIĆ, KATARINA IVANOVIĆ, LAURA ALDRIDGE, LUBAINA HIMID, LJUBICA CUCA SOKIĆ, MADAME YEVONDE, MILAN KONJOVIĆ, MARKO ZAVIŠIĆ, NADEŽDA PETROVIĆ, PETAR DOBROVIĆ, RACHEL WHITEREAD, SAVA PETROVIĆ, SARAH LUCAS, SAVA ŠUMANOVIĆ, TRACY EMIN, ZORA PETROVIĆ
organizacija: British Coucnil i Galerija Matice srpske, Novi Sad
- 12:00 Slike mojih prijatelja, BA
-
Galerija Veliša Leković, Bar
SLIKE MOJIH PRIJATELJA - izložba (28.9.-28.10.2018.) povodom jubileja 30 godina od prve izložbe Branka Kovačevića, osnivača i vlasnika galerije Most
https://www.cdm.me/grad/izlozba-slike-mojih-prijatelja-28-septembra-u-galeriji-v...
- 10:00 29. Memorijal Nadežde Petrović, ČA
-
Umetnička galerija Nadežda Petrović, Cara Dušana 6, Čačak
29. MEMORIJAL NADEŽDE PETROVIĆ (29.9.-2.11.2018.)
Selektorski tim: umetnici Uroš Đurić, Mihael Milunović, Vuk Vidor
Djurić contemporary: ALEKSANDAR DIMITRIJEVIĆ, MILORAD STAJČIĆ, ALEKSANDAR JESTOROVIĆ, MARKO MARKOVIĆ
Milunović modern: MILAN HRNJAZOVIĆ, DAVOR DUKIĆ, PETAR MARKOVIĆ, ALEKSANDAR TODOROVIĆ
Vidor Project: MARKO VELK, MARTA JOVANOVIĆ, IVANA BAŠIĆ, ĐORĐE OZBOLT
- 11:00 53. Dečji oktobarski salon, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
53. DEČJI OKTOBARSKI SALON: BAJKE - BILO JEDNOM (29.9.-27.10.2018.)
Autori kataloga i izložbe: Milica Cukić, muzejski savetnik i Lea Zei, likovni pedagog
Dodela nagrada i diploma
Program: učenici muzičke škole „Petar Konjović“, Beograd
Organizator: Muzej primenjene umetnosti
- 11:00 Nada Orel, SB
-
Foto galerija Lang, Langova 15, Samobor
NADA OREL (1939, Zagreb): SJENE - izložba (30.9.-28.10.2018.)
- 10:00 Gostovanja akademika Vladete Jerotića u DKSG, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Hol Biblioteke
GOSTOVANJA AKADEMIKA VLADETE JEROTIĆA U DOMU KULTURE STUDENTSKI GRAD - izložba iz arhivske građe (1-31.10.2018.)
autori izložbe: Ivana Gavrilović, Ivan Vujović
- 10:00 Žensko lice sporta u zrenjaninu, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
ŽENSKO LICE SPORTA U ZRENJANINU - izložba (1.10.-10.11.2018.)
Autori izložbe: Siniša Onjin, kustos-istoričar i Stojanka Lekić, pokrajinska poslanica, bivša sportistkinja i dugogodišnja sportska radnica
- 08:00 Zdena Kolečková | Jiří Černický, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka
ZDENA KOLEČKOVÁ: NIJE MLIJEKO SVE ŠTO JE BIJELO - izložba (2-23.10.2018.)
JIŘÍ ČERNICKÝ: KAVEZ ZA ZRAKOPLOVE - izložba (2-23.10.2018.)
- 10:00 Gustav Klimt: Preteča moderne, LA
-
Biblioteka Dimitrije Tucovica, Karadjordjeva 57, Lazarevac
GUSTAV KLIMT: PRETEČA MODERNE - izložba (2-21.10.2018.)
- 10:00 Ivan Antić, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
IVAN ANTIĆ - ARHITEKTONIČNO - putujuća izložba Beogradske internacionalne nedelje arhitekture 2018 (2-19.10.2018.)
Autori izložbe: Igor Marić i Dijana Milašinović Marić
- 10:00 32. Oktobarski likovni salon 2018, KV
-
Centar za kulturu Kovin, Cara Lazara 85, Kovin
32. OKTOBARSKI LIKOVNI SALON 2018 (3-29.10.2018.)
DRAGAN R. TODOROVIĆ, IRENA NIKOLIĆ, TAMARA NIKIĆ, MIROSLAV MUNIŽABA, SLAVICA MOSUROVIĆ, ALEKSANDAR JEVTIĆ, JASMINA RODIĆ, DEJAN RATKOVIĆ, ZORAN TODOR, NEBOJŠA JOCIĆ, MIROLJUB FILIPOVIĆ FILIMIR, VLADIMIR KOMARICA, ZVONKO GLAVIĆ, MAJA SISOJEVIĆ, VITOMIR MILANOVIĆ, PREDRAG KOVAČIĆ, LJILJANA BOŽIĆ, MARION DEDIĆ, DRAGANA KUPREŠANIN, DŽOANA MANOJLOVIĆ, MOMIR KNEŽEVIĆ, JOVANA MIŠKOVIĆ, RADMILA TOFEGI, DRAGAN NIKOLIĆ, RUŽICA MITROVIĆ, IVANA ARANĐELOVIĆ, VELJKO VUČKOVIĆ, ŽARKO VUČKOVIĆ, MIROSLAV SAVKOV, ĐORĐE ĆORIĆ, JOVANA VIŠNJIĆ, GORDANA GAJIN, MILAN MANIĆ, VLASTA FILIPOVIĆ, MILAN KULIĆ, VLADISLAVA KRSTIĆ, ALEKSANDAR SRB
- 10:00 Nedeljko Gvozdenović, BG
-
Galerija FLU, Knez Mihailova 53, Beograd
NEDELJKO GVOZDENOVIĆ: IZBOR DELA IZ LEGATA U MOSTARU - izložba (3-23.10.2018.) povodom 30 godina od smrti umetnika
organizacija: Fakultet likovnih umetnosti i Hrvatski dom Herceg Stjepan Kosača
- 10:00 Izvan vidljivog: javna plastika Vere Dajht-Kralj, ZG
-
Hrvatski muzej arhitekture HAZU, Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb
IZVAN VIDLJIVOG: JAVNA PLASTIKA VERE DAJHT-KRALJ (1928-2014) - izložba (3-31.10.2018.)
https://www.facebook.com/hma.hazu
http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture
- 11:00 Vlaho Bukovac i Alexandre Cabanel, ZG
-
Umjetnički paviljon u Zagrebu, Trg Kralja Tomislava 22, Zagreb
VLAHO BUKOVAC I ALEXANDRE CABANEL - povijesni susret učenika i učitelja - izložba (3.10.2018-6.1.2019.)
- 08:00 53. Zagrebački salon
-
Pučko otvoreno učilište Zagreb, Grada Vukovara 68, Zagreb
53. ZAGREBAČKI SALON: DESETLJEĆE 2008-2018 (4-25.10.2018.)
organizacija: Udruženje hrvatskih arhitekata
- 10:00 O životinjama i ljudima, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
O ŽIVOTINJAMA I LJUDIMA - izložba Etnografskog muzeja u Zagrebu (4.10.-2.11.2018.)
- 10:00 Ugo La Pietra, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
UGO LA PIETRA: NEURAVNOTEŽENI SISTEMI - izložba (4-28.10.2018.)
kustosi: Darko Fritz i Sonja Leboš iz udruge SIva zona
- 10:00 Damnjan - radovi na papiru 1957-1984, BG
-
Arte galerija, Andrićev venac 12, Beograd
DAMNJAN - RADOVI NA PAPIRU 1957-1984 - izložba (4-23.10.2018.)
organizacija: Arte galerija i Vladimir Krstonošić
- 10:00 Ratni fotoreporter Rista Marjanović, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
RATNI FOTOREPORTER RISTA MARJANOVIĆ - izložba fotografija (4-28.10.2018.)
http://www.rts.rs/page/rts/ci/galerija-rts/story/2060/galerija-rts/32705...
organizacija: RTS i Zavod za zaštitu spomenika kulture grada Beograda
- 10:00 Fenomen Ilija-Mangelos, BG
-
Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd
FENOMEN ILIJA-MANGELOS - izložba (4.10-10.11.2018.)
kustos izložbe: dr Ivana Bašičević Antić
- 11:00 Nevenka Arbanas, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
NEVENKA ARBANAS - RETROSPEKTIVA (4.10.-18.11.2018.)
- 12:00 mera - gradica, PG
-
Perjanički dom | Galerija Klub, Podgorica
MERA - GRADICA - izbor iz akuelne umetnicke prakse Niša - izložba (4-29.10.2018.)
organizacija: Centar saremene umjetnosti Crne Gore i Galerija savremene likovne umetnosti Niš
- 12:00 Majska skupština 1848 - 170 godina posle, SK
-
Patrijaršijski dvor u Sremskim Karlovcima, Trg Branka Radičevića 8, Sremski Karlovci
MAJSKA SKUPŠTINA 1848 - 170 GODINA POSLE - izložba (4-25.10.2018.)
- 10:00 Osebno / Personal, MB
-
Kibla, Maribor
Kibla portal, Valvasorjeva 40, Maribor
OSEBNO / PERSONAL - mednarodna skupinska razstava (5.10.2018.-8.2.2019.)
Jozef Suchoža (Slovaška), Nataša Prosenc Stearns (Slovenija/ZDA), Jože Slaček in Jiri Kočica (Slovenija), Jure Fingušt (Slovenija), Janez Kardelj (Slovenija), Maruša Šuštar (Slovenija), Tadej Vaukman (Slovenija), Maša Jazbec (Slovenija), Artists&Poor's (Slovenija), Radovan Kunić (Hrvaška), Boštjan Novak (Slovenija), Dragica Čadež (Slovenija), Anka Krašna (Slovenija), Selma Selman (BH/ZDA), Nikita Shalenny (Ukrajina/UA), Nataša Berk, Vlado Repnik, Simon Macuh, Petra Kapš (Slovenija), Tincuta Heinzel in Hillevi Munthe, kuratorici - Poskusi, napake, preizkušnje in napake: Attempts, Failures, Trials and Errors: Teresa Almeida (Portugalska / ZK / Švedska), Beam (Nizozemska), Shih Wei Chieh (Tajvan), Kate Sicchio (ZDA) & Camille Baker (Kanada / ZK), Renata Gaui (Brazilija / ZDA), Maria Paulina Gutiérrez (Kolumbija), Tincuta Heinzel (Romunija/Nemčija/ZK), Shary Kock (Nizozemska), Aline Martinez Santos (Brazilija/Nemčija), Afroditi Psarra (Grčija/ZDA), Annette Schmid & Veerle Pennock (Nemčija/Nizozemska), Zoran Popovici (Romunija), Natacha Roussel (Francija/Belgija), Vitalii Shupliak (Ukrajina/Poljska), Giulia Tomasello (Italija/ZK), Pauline Vierne (Francija/Nemčija), ZEST Collective (Romunija), Ebru Kurbak (Turčija/Avstrija), Mili John Tharakan (Indija/ZK), Rebecca Stewart (ZDA/ZK)
- 10:00 Nevena Popović, BG
-
Galerija Izlozi Fakulteta likovnih umetnosti, Knez Mihailova 53, Beograd
NEVENA POPOVIĆ: SKULPTURE, OBJEKTI, ASAMBLAŽI - izložba (5-23.10.2018.)
- 12:00 40. Splitski salon
-
40. SPLITSKI SALON: UMJETNOST PREŽIVLJAVANJA (6.10.-19.11.2018.) Split
Galerija umjetnina
Zašto je važno skupljati suvremenu umjetnost
kustos: Branko FranceschiSalon Galić
Prodajna izložba splitskih umjetnika
Dioklecijanovi podrumi
Mjesto za umjetnost
kustos: Božo KesićMultimedijalni kulturni centar
In memoriam - izložba preminulih dalmatinskih umjetnika
kustos: Tonči Šitin - 10:00 Ivan Šuković, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Mali likovni salon KCNS, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
IVAN ŠUKOVIĆ (1981, Podgorica): ON THE SPOT - digitalna instalacija (8-19.10.2018.)
- 10:00 Snežana Pešić Rančić, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
SNEŽANA PEŠIĆ RANČIĆ (1957, Niš): ŠTANCOVANJE SUDBINE - izložba slika (8-22.10.2018.)
- 10:00 Laura Dimitrova i Stefan Altakov, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
LAURA DIMITROVA i STEFAN ALTAKOV (Bugarska): BELEŠKE SA PUTOVANJA - izložba crteža (8-22.10.2018.)
- 09:00 Tanja Vujinović, LJ
-
Galerija Kapelica, Kersnikova 4, Ljubljana
TANJA VUJINOVIĆ: DESTILATORJI ELIKSIRJEV - razstava (9-19.10.2018.)
podukcija: Ultramono, 2018
soorganizator: Galerija Kapelica / Zavod Kersnikova
- 10:00 Gabriel Glid, NI
-
Oficiski dom Niš
GABRIEL GLID (1966, Beograd): SEEN AND NOT SEEN - izložba skulptura i grafika (9.10.-3.11.2018.)
- 10:00 Bojan Milojević Asterian, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
BOJAN MILOJEVIĆ ASTERIAN (1985): FUTUROGRAFIJA - izložba grafika (9-27.10.2018.)
- 10:00 Dragana Ilić, KG
-
Galerija Rima, Branka Radičevića 20, Kragujevac
DRAGANA ILIĆ (1966) - izložba skulptura (9.10.-8.11.2018.)
- 10:00 Rok Vevar in Snježana Premuš, LJ
-
Muzej sodobne umetnosti Metelkova, +MSUM, Ljubljana
Začasnega slovenskega plesnega arhiva
ROK VEVAR in SNJEŽANA PREMUŠ: KOREOGRAFSKE IZJAVE - pogovor in razstava (9.10.-25.11.2018.)
Fizične manifestacije: Telo kot arhiv
- 12:00 Rade Tepavčević, NS
-
MMC Led Art/Šok zaDruga, Novi Sad
RADE TEPAVČEVIĆ: TATTOO - izložba (9-20.10.2018.)
- 12:00 Velimir Velja Vukićević, BG
-
Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd
VELIMIR VELJA VUKIĆEVIĆ: NULLA DIES SINE LINEA - izložba crteža u porcelanu (9.10.-9.11.2018.)
Izložbu otvara Gordana Kaljalović Odanović
- 10:00 Tihomir Đorđević (1868-1944-2018), BG
-
SANU, Beograd
Biblioteka SANU
TIHOMIR ĐORĐEVIĆ (1868-1944-2018) - izložba (10.10.-2.11.2018.)
- 10:00 Jan Oeltjen, MB
-
Univerzitetna knjižnica Maribor, Gospejna ulica 10, Maribor
JAN OELTJEN (1880-1963, Nemčija): VOJNI AKVARELI IN RISBE - razstava (10.10.-3.11.2018.)
kustosinja razstave: Mojca Štuhec
- 10:00 Miško Pavlović, SD
-
Galerija savremene umetnosti Smederevo/Muzej u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo
MIŠKO PAVLOVIĆ (Beograd): ON THE ROAD TO NOWHERE - izložba (10.10.-13.11.2018.)
- 10:00 Dragan Stanković, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
DRAGAN STANKOVIĆ (1968, Beograd) - izložba (10-23.10.2018.)
- 11:00 Tijelo u dijalogu, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Mali salon, Korzo 24, Rijeka
TIJELO U DIJALOGU - izložba (10-28.10.2018.)
kustosica: Vilma Bartolić
- 12:00 Dan Adlešič, LJ
-
Aksioma | Projektni prostor, Komenskega 18, Ljubljana
U30+ - iniciative za podporo mladim umetnikom
DAN ADLEŠIČ: FURNITURE PETS - samostojna razstava (10.10.-2.11.2018.)
- 12:00 Dragan Rajšić, BG
-
X Vitamin, Studentski trg 11, Beograd
DRAGAN RAJŠIĆ (1967): VELIKA OČEKIVANJA - izložba (10-27.10.2018.)
- 12:00 Vuk Ćosić, LJ
-
Center in Galerija P74, Trg prekomorskih brigad 1, Ljubljana
VUK ĆOSIĆ: PREBERI VEČ - razstava (10-30.10.2018.)
- 16:00 Andrea Palašti, ZG
-
19.00 Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb (10-26.10.2018.)
20.00 Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb (10.10.-2.11.2018.)ANDREA PALAŠTI (1984): KUĆNE VJEŽBE - izložba (u suradnji sa studentima Akademije umetnosti u Novom Sadu) i razgovor s umjetnicom
specijalne gošće izložbe: Danica Bićanić i Monika Sigeti, te obitelj Marta, Ivica i Nađa Palašti
www.kucnevezbe.hotglue.me
www.andreapalasti.com - 10:00 Uroš Đurić, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih jenaka 2, Banja Luka
UROŠ ĐURIĆ (1964, Beograd): KOJIM PUTEM DO KUĆE - izložba (11.10.-22.11.2018.)
- 10:00 Gordana Kaljalović Odanović, NI
-
Niška tvrđava/Salon 77
GORDANA KALJALOVIĆ ODANOVIĆ: REKONFIGURACIJA PEJZAŽA - izložba (11-25.10.2018.)
organizacija: Galerija savremene likovne umetnosti Niš
- 10:00 58. Oktobarska izložba Kruševac 2018
-
Narodni muzej Kruševac/Umetnička galerija, Majke Jugovića 12, Kruševac
58. OKTOBARSKA IZLOŽBA KRUŠEVAC 2018: TRAGOVI (11-31.10.2018.)
autori: D. Aksentijević, S. Bekrić, O. Veljković, G, Vukadinović, Z. Elezović, U. Žeželj, N. Ilić, Z. Komatinović, M. Klisarić, S. Ljušić, N. Milčev, M. Petrović, M. Rajković, J. Rašović, G. Milošević, Lj. Simić
- 11:00 Potraga za stvarnošću - Jadranka Fatur i hiperrealno, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
POTRAGA ZA STVARNOŠĆU - JADRANKA FATUR I HIPERREALNO - izložba (11.10.-9.12.2018.)
Izložbu prati monografski katalog, tekstove potpisuju: Sonja Briski Uzelac, Lada Čale Feldman, Suzana Marjanić, Tonko Maroević, Martina Munivrana, Susanne Neuburger, Krešimir Purgar, Žarko Paić i Leila Topić
Autorica koncepta i kustosica izložbe: Martina Munivrana
Suradnica i kustosica izložbe umjetnika mlađe i srednje generacije: Ana Škegro
- 10:00 Naša istorija, naša sećanja, LE
-
Narodni muzej, Stojana Ljubića 2, Leskovac
NAŠA ISTORIJA, NAŠA SEĆANJA - putujuća izložba posvećena sećanju na oslobađanje Srbije u jesen 1918. i sećanje na solidarnost srpskih i francuskih vojnika i civila u Prvom svetskom ratu (12-19.10.2018.)
realizacija: Francuski institut u Srbiji, uz podršku Mission du centenaire (Pariz) i Schneider Electric Srbija, u saradnji sa gradskim upravama, arhivima i muzejima gradova Beograd, Kladovo, Knjaževac, Leskovac, Negotin, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje, Zaječar i stručnim saradnicima: dr Stanislav Sretenović, istoričar, (savetnik i autor istorijskih tekstova za izložbu) i dr Aleksandra Mirić, arhitekta-konzervator (savetnica za projekat prikupljanja i priređivanja svedočanstava građana)
- 10:00 Živka Suvić, NS
-
Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad
Kreativni prostor u pokretu
ŽIVKA SUVIĆ: PORTRETI KOJI GOVORE - izložba slika (12.10.-4.11.2018.)
- 10:00 Miodrag Šurjanac i Gorana D. Putnik, BG
-
Galerija Singidunum, Kneza Mihaila 40, Beograd
MIODRAG ŠURJANAC i GORANA D. PUTNIK: JEDNO - Ka Novoj renesansi - izložba (12-22.10.2018.)
- 10:00 Jana Knežević i Adam Voštinić, KV
-
Kulturni centar Ribnica Kraljevo, Izletnička 2, Kraljevo
JANA KNEŽEVIĆ i ADAM VOŠTINIĆ (Kraljevo): MISTERIJA I MISAO - izložba slika i crteža (12-23.10.2018.)
- 10:00 Ilija Šoškić, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (12.10.-24.12.2018.)
kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)
organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine
- 10:00 Ilija Šoškić, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd
ILIJA ŠOŠKIĆ: AKCIONE FORME - retrospektivna izložba (13.10.-24.12.2018.)
kustosi izložbe: Zoran Erić (Muzej savremene umetnosti Beograd) i Nebojša Milenković (Muzej savremene umetnosti Vojvodine)
organizacija: Muzej savremene umetnosti Beograd i Muzej savremene umetnosti Vojvodine
- 10:00 Prostor moga grada, RI
-
Galerija Principij, Pod voltun 4, Rijeka
PROSTOR MOGA GRADA - izložba fotografija (13-22.10.2018.)
organizacija: Fotoklub Rijeka, Udruga fotografa Fotovun iz Motovuna i Fotoklub Zagreb
- 14:00 Nagrada za mlade savremene umjetnike/ce Zvono, SA
-
Udruženje Sklop, Radićeva 2, Sarajevo
Nagrada za mlade savremene umjetnike/ce ZVONO - izložba (13.10.-14.12.2018.) i proglašenje pobjednika/ce
Mladi umjetnici i umjetnice čiji radovi predstavljaju finalnu selekciju ovogodišnje izložbe i nagrade: Igor Bošnjak, Nikola Kekerović, Vesna Majstorović, Saša Tatić
- 08:00 Inovacija kao izazov, BG
-
KomBank Art hol, Trg Politika 1, Beograd
INOVACIJA KAO IZAZOV - izložba radova sudenata Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu (15.10.-2.11.2018.)
organizacija: Kombank Art hol i Fakultet primenjenih umetnosti Beograd
- 10:00 Pogled izbliza. Atelje Paje Jovanovića, BG
-
Muzej Paje Jovanovića, Kralja Milana 21/IV, Beograd
POGLED IZBLIZA. ATELJE PAJE JOVANOVIĆA - izložba (15.10.2018.-10.2.2019.) povodom 115 godina od osnivanja Muzeja grada Beograda
autor izložbe: Isidora Savić, kustoskinja Muzeja grada Beograda
- 12:00 Milena Nićić, BG
-
Galerija Polet, Cetinjska 15, Beograd
MILENA NIĆIĆ (1989, Saint Julien en Gevenois): CRTANJE IZMEĐU PODZEMNIH REDOVA - prva samostalna izložba (15.10.-24.11.2018.)
+ unplugged koncert muzičara Dingospo Dali, Regulator, Astor Lajka, Vin Triste, Besne Gliste, Marko Aleksandar Gajic i Sanja Tisma čija je muzika i inspirisala Milenu za "Crtanje između podzemnih redova"
- 12:00 Max Grau, LJ
-
Kino Šiška, Ljubljana
MAX GRAU: LOVE & WORK [floating] - razstava (15.10.-2.11.2018.)
- 13:00 Momir Knežević, BG
-
Galerija SULUJ, Beograd
MOMIR KNEŽEVIĆ (1949, Petrovići): VISOKO, VIŠE, KROZ BELINE - samostalna izložba slika (15-27.10.2018.)
- 14:00 Ana Batrićević, BG
-
Бартcелона Belgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96
ANA BATRIĆEVIĆ (1985): DRUGA ŠANSA / SECOND CHANCE - photography exhibition (15-27.10.2018.)
- 17:00 Svetislav Bankerovic, BG
-
Art-galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd
Fotoinstalacija CHANGESONE - Svetislav Bankerović (15-28.10.2018)
- 10:00 Jovan Dostanić, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
JOVAN DOSTANIĆ - izložba skulptura (16.10.-3.11.2018.)
- 10:00 Ljubav je koren svakog zanosa, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Hol Biblioteke
LJUBAV JE KOREN SVAKOG ZANOSA (Mađarska književnost) - izložba knjiga (16-31.10.2018.)
autor izložbe: Rastko Marković
- 10:00 Solunski front 1916-1918, BG
-
SANU, Beograd
Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd
SOLUNSKI FRONT 1916-1918 - izložba (16.10.-3.11.2018.)
- 10:00 Sylvia Kovjenić, RA
-
Centar za kulturu Gradac, Ibarska 6, Raška
SYLVIA KOVJENIĆ (1976, Newcastle): KVADRATI: MERNA JEDINICA ZA ZAMIŠLJENU POVRŠINU IZMEĐU - izložba (16-30.10.2018.)
- 12:00 Inter/Akcija 2018, BG
-
Dom omladine Beograda
INTER/AKCIJA 2018. - izložba studentkinja i studenata Fakulteta likovnih umetnosti i Odeljenja za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta (16-27.10.2018.)
Mentorke: Olivera Parlić, Ana Bogdanović, Biljana Đurđević
studenti Fakulteta likovnih umetnosti koji izlažu:
NIKŠA SUZIĆ
ANA MARINKOVIĆ
ALEKSANDAR RAKEZIĆ
ALEKSANDAR KOVAČEVIĆ
ANĐELA RADIVOJEVIĆ
ALEKSANDAR OBUĆINA
NIKOLA DIMITROVIĆ
- 12:00 Akademik Mihailo Gavrilović: istoričar, arhivist i diplomata, NI
-
Ogranak SANU u Nišu/Galerija Sinagoga, Niš
AKADEMIK MIHAILO GAVRILOVIĆ: ISTORIČAR, ARHIVIST I DIPLOMATA - izložba (16-31.10.2018.)
- 12:00 Draginac - stratište na istorijskoj mapi Srbije, BG
-
Galerija Lucida, Čika Ljubina 11, Beograd
DRAGINAC - STRATIŠTE NA ISTORIJSKOJ MAPI SRBIJE - izložba (16-24.10.2018.)
- 15:00 Živa Božičnik Rebec, Kladnik & Neon, Andrej Škufca, NM
-
Galerija Simulaker, Vrhovčeva ulica 1a, Novo Mesto
ŽIVA BOŽIČNIK REBEC, KLADNIK&NEON, ANDREJ ŠKUFCA: NEXT OF SKIN - skupinska razstava (16.10.-3.11.2018.)
http://cargocollective.com/zivabozicnikrebec
kuratorica: Tjaša Pogačar
- 16:00 Dragomir i Snežana Svečak, BG
-
Umetnička galerija Stara kapetanija, Kej oslobodjenja 8, Zemun/Beograd
DRAGOMIR i SNEŽANA SVEČAK - izložba (16-28.10.2018.)
kustos izložbe: Branka Milutinović, dipl ist.umetnosti
- 10:00 Dizajn i kriza, ZG
-
HDD galerija / Hrvatsko dizajnersko društvo, Boškovićeva 18, Zagreb
DIZAJN I KRIZA - dokumentaristička izložba (17-23.10.2018.)
autor izložbe: Irfan Hošić
grafički dizajn: Lana Grahek
organizator: Hrvatsko dizajnersko društvo / HDD galerija
voditelj galerije: Marko Golub
- 10:00 Krsta Vasiljević, BG
-
Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd
KRSTA VASILJEVIĆ (1948, Prizren): METOHIJO SRCE SRBIJE - samostalna izložba slika (17-29.10.2018.)
- 10:00 13. Mozaik malog formata, BG
-
Mala galerija ULUPUDS-a, Uzun Mirkova ulica 12, Beograd
MOZAIK MALOG FORMATA XIII - izložba (17-29.10.2018.)
- 10:00 Matjaž Geder, LJ
-
MGLC, Ljubljana
MATJAŽ GEDER: PRIPRAVE NA IMPROVIZACIJO - razstava (17.10.-11.11.2018.)
kustos razstave: Božidar Zrinski
- 08:00 7. Dubrovnik film festival
-
7. DUBROVNIK FILM FESTIVAL (DUff) (18-21.10.2018.)
- 09:00 Smart City Festival 2018, BG
-
Dom omladine Beograda
SMART CITY FESTIVAL 2018 (19-21.10.2018.)
- 09:00 Hiperpovezani muzeji: Izazovi digitalne komunikacije, BG
-
Zavod za proučavanje kulturnog razvitka, Beograd
HIPERPOVEZANI MUZEJI: IZAZOVI DIGITALNE KOMUNIKACIJE (18/19.10.2018.)
09.00-09.45 Muzejske mobilne aplikacije
09.45-10.00 pauza
10.00-10.50 Praktični deo: Osmišljavanje aplikacije za sopstvenu instituciju
10.50-11.00 pauza
11.00-12.30 Prezentacije iz prakse I deo
Nacionalna galerija Makedonije
Arheološki Muzej Makedonije
NU Zavod i muzej Bitola
Galerija Matice srpske, Novi Sad
12.30-13.30 pauza
13.30-15.00 Prezentacije iz prakse II deo
Narodni Muzej Toplice, Prokuplje
Narodni muzej Zrenjanin
Felix Romuliana, Zaječar
Zavičajni Muzej, Knjaževac
Prirodnjački centar Svilajnac
15.00 Dodela sertifikata
- 09:00 25. Golden Drum Festival, PO
-
25. GOLDEN DRUM FESTIVAL (17-19.10.2018.) Portorož
- 09:00 Ilija Kostov, BG
-
Prodajna galerija Beograd, Kosančićev Venac 19, Beograd
ILIJA KOSTOV (1941, Skoplje): AKVATINTE - izložba (18.10.-5.11.2018.)
- 09:30 14. Kids fest, BG/NS/NI/PA/ZR
-
14. KIDS FEST (15-21.10.2018.) Beograd | Novi Sad | Niš | Pančevo | Zrenjanin
- 10:00 24. MFRU, MB
-
24. Mednarodni festival računalniške umetnosti - MFRU (12-19.10.2018.) Maribor
Javna vodstva po razstavah
Salon uporabnih umetnosti
10.00-24.00 Sejem digitalnih iger in konzol20.30 KIKIMORE - zvočni performans
21.30 RICA-BATISTA - av performans
22.00 Zaključna zabava trilogije Zaupanje
- 10:00 Magična vitalnost marginalnih, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
MAGIČNA VITALNOST MARGINALNIH - izložba (18-30.10.2018.)
organizacija: Muzej naivne i marginalne umetnosti iz Jagodine i Udruženje likovnih umetnika Srbije
- 10:00 Rovinj Photodays 2018, ZG
-
Muzej za umjetnost i obrt, Trg Republike Hrvatske 10, Zagreb
ROVINJ PHOTODAYS 2018. - izložba fotografija finalista i pobjednika natječaja fotografskog festivala (18.10.-18.11.2018.)
- 10:00 53. Borštnikovo srečanje, MB
-
53. BORŠTNIKOVO SREČANJE (15-28.10.2018.) Maribor
10:00 Milan Jesih: SREBRNO REBRO
Produkcija IV. semestra DI, GLR, UL AGRFT
10:00 TURIZEM V MESTU - posvet z nacionalnimi in mednarodnimi strokovnjaki v sodelovanju društva Hiša! in Rajzefibra s Centrom za kreativnost MAO in Zavodom za turizem Maribor-Pohorje
10:00 OSEBNOSTI SLOVENSKEGA GLEDALIŠČA - znanstveno srečanje v organizaciji ZRC SAZU (Raziskovalna postaja Maribor) in Univerzitetne knjižnice Maribor
12:00 Študentska tribuna: GLEDALIŠKE ŠOLE
18:00 JERNEJ ŠUGMAN (1968-2017) - razstava
SNG Drama Ljubljana
19:30 Ivan Cankar: POHUJŠANJE V DOLINI ŠENTFLORJANSKI
SNG Drama Ljubljana, Mestno gledališče ljubljansko, Cankarjev dom Ljubljana
22:00 NANA MILČINSKI - koncert
- 10:00 BGF: Filharmonijski safari za klince, BG
-
Beogradska filharmonija, Studentski trg 11, Beograd
10/00/12.00 BEOGRADSKA FILHARMONIJA: FILHARMONIJSKI SAFARI ZA KLINCE (deca predškolskog uzrasta)
program: K. Sen-Sans: Karneval životinja
naratori: filharmoničarke Tamara i Slavica
- 10:00 Nagrađeni autori XIX Bijenala studentske grafike Srbije, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
NAGRAĐENI AUTORI XIX BIJENALA STUDENTSKE GRAFIKE SRBIJE - izložba (18.10.-3.11.2018.)
Jovana Jovanović (FLU Beograd)
Milena Vasojević (FPU Beograd)
Nikola Garović (FILUM Kragujevac)
Vidan Ristović (FILUM Kragujevac)
Ana Karolina Multas (Ana Karolina Multas) (Kraljevska akademija lepih umetnosti, Antverpen)
Maarće Meert (Maartje Meert) (Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen)
- 10:00 Zorica Janković, BG
-
Galerija '73, Beograd
ZORICA JANKOVIĆ (1955-2014): RETROSPEKTIVNA IZLOŽBA SKULPTURA (18-30.10.2018.)
Izložbu otvara Đorđe Kadijević, istoričar umetnosti i likovni kritičar
- 10:00 Toni Soprano, MB
-
UGM trgovina, Strossmayerjeva 6, Maribor
TONI SOPRANO: ʹOUT TA KĒ - prodajna razstava (18.10.2018.-17.2.2019.)
- 10:00 Masinisa Selmani, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)
http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija
- 10:30 Jugoslovanski spomeniki, povezani s 1. svetovno vojno, LJ
-
Moderna galerija, Cankarjeva 15, Ljubljana
JUGOSLOVANSKI SPOMENIKI, POVEZANI S 1. SVETOVNO VOJNO (1918-41) - simpozij (18/19.10.2018.)
Spomeniki v službi države
10.30 Olga Manojlović Pintar: SPOMENIKI JUNAKOM IN ŽRTVAM 1. SVETOVNE VOJNE IN POLITIKA SPOMINJANJA V JUGOSLAVIJI
11.00 Borut Klabjan: NASILJE V PROSTORU: MARKACIJA OBMEJNEGA PROSTORA V SEVERNEM JADRANU V PRVI POLOVICI 20. STOLETJA
11.30 Dalibor Prančević: IVAN MEŠTROVIĆ IN 1. SVETOVNA VOJNA: POT UMETNIKA OD IZSELJENSKEGA AKTIVIZMA DO DRŽAVNIH NAROČIL
12.30 Barbara Vujanović: OBLIKOVANJE NARODA: MEDVOJNI SPOMENIKI V KONTEKSTU ZAGREBŠKE LIKOVNE AKADEMIJE
13.00 Aleksandar Ignjatović: JUGOSLOVANSTVO SKOZI SINTAKSO KLASICIZMA: SPOMENIKI, POVEZANI S 1. SVETOVNO VOJNO, V BEOGRADU IN LJUBLJANI, 1931-39
13.30 Pogovor s predavatelji
Organizator: Oddelek za umetnostno zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Simpozij je del seminarja Umetnost za skupnostno rabo
Partnerja: Društvo Igor Zabel za kulturo in teorijo in Moderna galerija - 10:30 43. BEPS, BG
-
Udruženje književnih prevodilaca Srbije, Francuska 7, Beograd
43. Međunarodni beogradski prevodilački susreti BEPS (19/20.10.2018.)
19.10.
10:30-11:11 Zvanično otvaranje Susreta
11:00-12:30 Pisac i njegovi prevodioci: Dragoslav Mihailović
13:00-14:00 Dodela Nagrade „Nikola Trajković“
16:00-18:00 Dobre prakse u prevođenju
19:00-21:00 Dodela PEN-ove nagrade za najbolji prevod sa srpskog jezika u 2017. godini
20.10.
11:00-14:00 Prevodilac u dijalogu sa tekstom
16:00-18:30 Radovi u toku
organizacija: Udruženje književnih prevodilaca Srbije
- 10:30 Kulture, Identiteti, Književnosti, NS
-
Zavod za kulturu Vojvodine, Vojvode Putnika 2, Novi Sad
Naučna međunarodna konferencija: KULTURE, IDENTITETI, KNJIŽEVNOSTI
10:30-10:45 Registracija učesnika
10:45-11:15 Otvaranje naučnog skupa, pozdravna reč: mr Smiljana Vlajić, direktor Zavoda za kulturu Vojvodine, dr Aleksandra Đurić Bosnić, koordinator za istraživanja kulturnog razvitka
11:15-11:35 prof. phdr. Ladislav Lenovský, PhD., Univerzita Sv. Cyrila a Metoda v Trnave, Filozofická fakulta: Kultura, identitet i kulturni identitet
11:35-11:55 doc. phdr. Michal Babiak, CSc., Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta: Književnost između bića i egzistencije u savremenom kontekstu
11:55-12:15 dr Marija Nenadić Žurka, Institut za istoriju i teoriju književnosti „Đ. Kalinesku“, Akademija Rumunije, Bukurešt: Jedna reč na hiljadu načina - problemi pre- vođenja
12:15-12:35 Miroslav Keveždi, doktorand Doktorske škole sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku - poslijediplomski interdisciplinarni sveučilišni studij kulturologija: Mesto i iskustvo - filozofska topologija Jeffa Malpasa
12:35-12:55 pauza
12:55-13:15 dr Bianca Cernat, Institutul de Istorie şi Teorie Literară „G. Călinescu”, Academia Română, Bucureşti: Svetska republika književnosti viđena sa istočnoevropske periferije
13:15-13:35 dr Dragana V. Todoreskov, Matica srpska, Novi Sad: Identitet u savremenoj srpskoj ženskoj prozi
13:35-13:55 Zdenka Valent Belić, doktorand, Univerzita Komenského v Bratislave, Filozofická fakulta: Autoslika u pripovetkama vojvođanskih Slovaka kao odraz kulturne pripadnosti
13:55-14:15 mgr. art. Milina Sklabinski PhD., Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí, Bratislava: Susretanje kultura u programima Zavoda za kulturu vojvođanskih Slovaka 2008-2015.
14:15-15:15 pauza
15:15-15:35 dr. Paul Cernat, Facultatea de Litere, Universitatea din Bucureşti, Institutul de Istorie şi Teorie Literară „G. Călinescu”, Academia Română, Bucureşti: Mihail Sadoveanu - balkanski putevi
15:35-15:55 Szerbhorváth György, szociológus, a Magyar Tudományos Akadémia Kisebbségkutató Intézetének munkatársa, Budapest: Višestruki identiteti i nacionalna ravnodušnost kod vojvođanskih Mađara
15:55-16:15 Iskra Vuksanović, doktorantkinja Rodnih studija, ACIMSI, Univerzitet u Novom Sadu: Kultura pamćenja u knjizi Rom k’o grom! Hedine Tahirović Sijerčić
16:15-16:45 Diskusija
16:45-17:00 Zatvaranje skupa
organizacija: Zavod za kulturu Vojvodine organizuje
- 11:00 4. Regionalni festival književnosti Poligon, MO
-
4. Regionalni festival književnosti POLIGON: GRANICE (18-21.10.2018.) Mostar
sudionici: Mile Stojić, Almin Kaplan, Ahmed Burić, Anita Pajević (BiH), Ivan Herceg, Andrija Škare, Želimir Periš, Goran Matović (HR), Richard Schuberth (Austrija), Siniša Tucić, Petar Matović (Srbija)
Gimnazija fra Grge Martića
11.00 Ivan Herceg - predavanje
OŠ Petra Bakule Andrija Škare
11.00 predavanje
I V OŠ Goran Matović
11.00 predavanje
Calamus Club
20.00 Čitanje (Herceg/Škare)
22.00 After party Bojan Beribaka
- 12:00 Sudari asteroida sa Zemljom, NI
-
Ogranak SANU u Nišu/Univerzitet u Nišu, Multimedijalna sala 8, Niš
akademik Zoran Knežević: SUDARI ASTEROIDA SA ZEMLJOM - predavanje
- 12:00 Milena Dravić - komemoracija, BG
-
Zvezdara teatar, Beograd
Komemoracija povodom smrti Milene Dravić u 12 časova na sceni "Danilo Bata Stojković".
Opelo na Novom groblju počinje u 15.00. Sahrana u 15.30 u Aleji zaslužnih građana.
- 12:00 Komemoracija: Milena Dravić, BG
-
Zvezdara teatar, Milana Rakića 38, Beograd
12.00 Komemoracija povodom smrti Milene Dravić
Novo groblje
15.00 Opelo
15.30 Sahrana u Aleji zaslužnih građana
- 13:00 Mladi Balkana, NS
-
Opens, Laze Telečkog 2, Novi Sad
MLADI BALKANA: PAMETNI DUGOROČNI PLAN ILI ODLAZAK U POTRAZI ZA LAGODNIJIM ŽIVOTOM - okrugli sto
gosti: Stefen Hudolin, Delegacija EU u Srbiji, Zdravko Jelušić, predsednik Skupštine Grada Novog Sada, Alesandro Pereli, član upravnog odbora ALDA
panelisti: Đuro Blanuša, generalni sekretar, Regionalna kancelarija za saradnju mladih, RYCO, Gđa Dafina Beqiri, koordinator programa, Fond Zapadnog Balkana, Igor Stojilović, član Upravnog odbora KOMS, Srbija, Vukašin Grozdanović, koordinator OPENS 2019
- 13:00 Nagrada Fonda Nikole Trajkovića, BG
-
SANU, Beograd
NAGRADA FONDA NIKOLE TRAJKOVIĆA za prevod knjige poezije na srpski jezik - dodela
- 13:00 Biće i vreme, BG
-
Institut za filozofiju i društvenu teoriju, Kraljice Natalije 45/IV, Beograd
Martin Hajdeger: BIĆE I VREME - predavanje
- 13:30 Gustav Klimt: Preteča moderne, KŠ
-
Kulturni Centar Kruševac, Trg glumaca, Kruševac
13:30 GUSTAV KLIMT: PRETEČA MODERNE - izložba (12-25.9.2018.)
19:00 KLIMT - film
rezija: Raul Ruiz
- 17:00 57. Sarajevski dani poezije
-
Muzej književnosti i pozorišne umjetnosti Bosne i Hercegovine, Sime Milutinovica Sarajlije 7, Sarajevo
57. SARAJEVSKI DANI POEZIJE (17-19.10.2018.)
- 17:00 Dom omladine Beograda u Pakracu
-
Dom omladine Beograda u Pakracu: LEONID ŠEJKA: METAFIZIKA STVARALAŠTVA
17.00 LEONID ŠEJKA: IZVAN TUMAČENJA - tribina
18.00 LEONID ŠEJKA - dokumentarni film
POSLEDNJI ZAPIS LEONIDA ŠEJKE - eksperimentalni film
19.00 ŠEJKA I MEDIJALA - razgovor
- 17:00 Theo Vonwood, ZG
-
Galerija Siva, Pierottijeva 11, Zagreb
THEO VONWOOD (VINCENT PERNOLLET): VOX CLAMANTIS (IN) INFERNO - izložba francuskog strip crtača i ilustratora (18-24.10.2018.)
- 17:00 Uroš Đurić, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih jenaka 2, Banja Luka
UROŠ ĐURIĆ (1964, Beograd): KOJIM PUTEM DO KUĆE - izložba (11.10.-22.11.2018.)
Autorsko tumačenje izložbe: Kojim putem do kuće
- 17:30 Berlinale Special - Suvremeni njemački film, ST
-
Kinoteka Zlatna vrata, Dioklecijanova 7, Split
BERLINALE SPECIAL - SUVREMENI NJEMAČKI FILM (13-19.10.2018.)
17.30 STYX (De, 2018., 94 min)
r: Wolfgang Fischer
20.15 POVRATAK (De, 2017., 91 min)
r: Mia Spengler
organizacija: Goethe-Institut Kroatien
- 18:00 Kroz prstohvat cimeta, SO
-
Gradska biblioteka Karlo Bijelicki, Trg cara Lazara 3, Sombor
Aleksandra Mihajlović (1969, Beograd): KROZ PRSTOHVAT CIMETA - predstavljanje romana
- 18:00 Percepcije: Žena po meri društva, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
PERCEPCIJE: ŽENA PO MERI DRUŠTVA? - izložba (28.9.2018.-6.1.2019.)
ABIGAIL LANE, ANA BEŠLIĆ, ANTHEA HAMILTON, CAMILLA LØW, CELIA HEMPTON, CLARE STRAND, DANICA JOVANOVIĆ, ĐORĐE JOVANOVIĆ, ELIZABETH PRICE, GILLIAN WEARING, HELEN CHADWICK, IVAN TABAKOVIĆ, KATARINA IVANOVIĆ, LAURA ALDRIDGE, LUBAINA HIMID, LJUBICA CUCA SOKIĆ, MADAME YEVONDE, MILAN KONJOVIĆ, MARKO ZAVIŠIĆ, NADEŽDA PETROVIĆ, PETAR DOBROVIĆ, RACHEL WHITEREAD, SAVA PETROVIĆ, SARAH LUCAS, SAVA ŠUMANOVIĆ, TRACY EMIN, ZORA PETROVIĆ
organizacija: British Coucnil i Galerija Matice srpske, Novi Sad
Stručno tumačenje izložbe
dr Ana Bogdanović (istoričarka umetnosti): Umetnost po meri žene? Pogledi na istoriju ženske (samo)reprezentacija
- 18:00 18. Nedelja italijanskog jezika u svetu
-
18. NEDELJA ITALIJANSKOG JEZIKA U SVETU (15-22.10.2018.)
Filozofski fakultet, Dr Zorana Đinđića 2, Novi Sad
1200 KM LEPOTE (2015) - film
režija: Italo Moskati
- 18:00 Zagreb i Pariz razgovaraju kroz umjetnost: EXAT 51 i Nove tendencije, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
ZAGREB I PARIZ RAZGOVARAJU KROZ UMJETNOST: EXAT 51 I NOVE TENDENCIJE - izložba
- 18:00 Masinisa Selmani, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
MASINISA SELMANI (Francuska): PODELJENI SVETOVI - izložba (18.10.2018.-24.2.2019.)
Preispitivanje medijske mašinerije kao savremena umetnička tendencija - razgovor (na engleskom jeziku) sa umetnikom Masinisom Selmanijem i Boškom Prostranom, članom umetničkog dua Doplgenger
moderacija: Ana Knežević, istoričarka umetnosti (MAU)
http://www.institutfrancais.rs/podeljeni-svetovi-masinise-selmanija
- 18:00 Fabrika vina, NS
-
SKCNS Fabrika, Bulevar despota Stefana 5 (Kineska četvrt), Novi Sad
FABRIKA VINA - vinski festival (19/20.10.2018.)
- 18:00 Godina majmuna, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
18.00/20.00 GODINA MAJMUNA (Makedonija, 2017, 112 min)
r: Vladimir Blaževski
ul: Igor Angelov, Bereda Rešit
- 18:00 57. Oktobarski salon. BG
-
Muzej grada Beograda, Resavska 40b (utorak-nedelja 12:00-20:00)
Kulturni centar Beograda (Likovna galerija, Kneza Mihaila 6, Galerija Artget, Trg Republike 5, Galerija Podroom, Trg Republike 5/-1) (utorak-nedelja 12:00-20:00)
Galerija Remont, Maršala Birjuzova 7 (utorak-nedelja 12:00-20:00)
Umetnički prostor U10, Kralja Milana 10 (Kosovke devojke 3) (utorak-nedelja 12:00-20:00)
Galerija Srpske akademije nauka i umetnosti, Kneza Mihaila 35 (utorak, sreda, petak, subota, nedelja 10:00-21:00; četvrtak 11:00-16:00)
57. OKTOBARSKI SALON: ČUDO KAKOFONIJE (15.9.-28.10.2018.)
umetnički direktori: Gunar Kvaran i Danijel Kvaran
SANU
18:00-19:30 Tematsko vođenje kroz izložbu: Pod noćnim suncokretima - materija umetnosti posle istorije
sr Nikola Šuica, profesor Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu
MATHIS ALTMANN, 1987, Munich. Lives in Zurich
KORAKRIT ARUNANONDCHAI, 1986, Bangkok. Lives in Bangkok and New York
DARJA BAJAGIĆ, 1990, Podgorica, Montenegro (Titograd, YU). Lives in New York
IVANA BAŠIĆ, 1986, Belgrade, Serbia. Lives in New York
LARRY BELL, 1939, Chicago, USA. Lives in Taos and Los Angeles
Hemali Bhuta, 1978, Mumbai, India. Lives in Mumbai
DINEO SESHEE BOPAPE, 1981, Polokwane, South Africa. Lives in Johannesburg
MARIJA ĆALIĆ, 1964, Serbia. Lives in Belgrade
IAN CHENG, 1984, Los Angeles, USA. Lives in New York
JASMINA CIBIC, 1979, Ljubljana, Slovenia. Lives in London
VUK ĆUK, 1987, Belgrade, Serbia. Lives in Belgrade
LIDIJA DELIĆ,1986, Nikšić, Montenegro. Lives in Belgrade
JOHN DIVOLA, 1949, Los Angeles, USA. Lives in Los Angeles
MAJA ĐORĐEVIĆ, 1990, Belgrade, Serbia. Lives in Belgrade
ALEKSANDRA DOMANOVIĆ, 1981, Novi Sad, Serbia. Lives in Berlin
OLAFUR ELIASSON, 1967, Copenhagen, Danmark. Lives in Berlin and Copenhagen
ERRÓ, 1932, Ólafsvík, Iceland. Lives in Paris
CAO FEI, 1978, Guangzhou, China. Lives in Beijing
VADIM FIŠKIN, 1965, Penza, URSS. Lives in in Ljubljana
HELGI ÞORGILS FRIÐJÓNSSON, 1953, Reykjavik, Iceland. Lives in Reykjavik
GABRÍELA FRIÐRIKSDÓTTIR, 1971, Reykjavík, Iceland. Lives in Reykjavík
FERNANDA GOMES, 1960, Rio de Janeiro, Brazil, lives in Rio de Janeiro
IVAN GRUBANOV, 1976, Belgrade, YU. Lives in Belgrade
MARIE-ANGE GUILLEMINOT, 1960, Saint-Germain-en-Laye, France. Lives in Paris
ROMUALD HAZOUMÈ, 1962, Porto-Novo, Bénin. Lives in Porto-Novo
ELIKA HEDAYAT, 1979, Tehran. Lives in Tehran and Paris
YU HONGLEI, 1984, Inner Mongolia. Lives in Beijing
MARGUERITE HUMEAU, 1986 in Cholet, France, lives in London
FABRICE HYBER, 1961, Luçon, France. Lives in Paris
NINA IVANOVIĆ, 1986, Belgrade, Serbia. Lives in Serbia
CUI JIE, 1983, Shanghai, China. Lives in Beijing
MARTA JOVANOVIĆ, 1978, Belgrade, Serbia. Lives in Serbia
ANSELM KIEFER, 1945, Donaueschingen, Germany. Lives in Paris
TIJANA KOJIĆ, 1987, Belgrade, Serbia. Lives in Belgrade
EVA KOTATKOVA, 1982, Prague, Czech Republic. Lives in Prague
OLYA KROYTOR, 1986, Moscow, Russia. Lives in Moscow
JEAN-JACQUES LEBEL, 1936, Paris. Lives in Paris
ANN LISLEGAARD, 1962, Horten, Norway. Lives in Copenhagen
TOBIAS MADISON, 1985 in Basel, Switzerland. Lives in Zurich
DAVID MALJKOVIĆ, 1973, Rijeka, Croatia. Lives in Zagreb
BJARNE MELGAARD, 1967, Sydney, Australia. Lives in Oslo
JELENA MIJIĆ, 1989, Novi Sad, Serbia. Lives in Belgrade and New York
RADENKO MILAK, 1980, Travnik, Bosnia and Herzegovina. Lives in Banja Luka
BRANKO MILISKOVIĆ, 1982, Belgrade, Serbia. Lives in Belgrade
TAKASHI MURAKAMI, 1962, Tokyo. Lives in Tokyo
KAZUMI NAKAMURA, 1956, Chiba, Japan. Lives in Tokyo
NEMANJA NIKOLIĆ, 1987, Valjevo, YU. Lives in Belgrade
YOKO ONO, 1933, Tokyo, Japan. Lives in New York
DUŠAN OTAŠEVIĆ,1940, Belgrade, YU. Lives in Belgrade
ĐORDĐE OZBOLT, 1967, Belgrade, YU. Lives in London
ATHENA PAPADOPOULOS, 1988, Toronto, Canada. Lives in London
PAULO NIMER PJOTA, 1988, São José do Rio Preto, Brazil. Lives in Sao Paulo
AGNIESZKA POLSKA, 1985, Lublin, Poland. Lives in Berlin
MAGALI REUS, 1981, The Hague, Netherlands. Lives in London
PAMELA ROSENKRANZ, 1979, Uri, Switzerland. Lives and works in Zurich
CLAUDE RUTAULT, 1941, Trois-Moutiers, France. Lives in Paris
TORBJØRN RØDLAND, 1970, Stavanger, Norge. Lives in Los Angeles
TOM SACHS, 1966, New York, USA. Lives in New York
CINDY SHERMAN, 1954, New York, USA. Lives in New York
CHIHARU SHIOTA, 1972, Osaka, Japan. Lives in Berlin
SUMAKSHI SINGH, 1980, New Delhi, India. Lives in Chicago
HITO STEYERL, 1966, Germany. Lives in Berlin
VELICOVIC VLADIMIR, 1935, Belgrade, YU. Lives in Belgrade and Paris
HANNAH WEINBERGER, 1988, Filderstadt, Germany. Lives in Basel and Zurich
ANICKA YI, 1971, Seoul, South Korea. Lives in New York
KATARINA ZDJELAR, 1979, Belgrade, lives in Rotterdam
URBAN ZELLWEGER, 1991, Zurich, Switzerland. Lives in Zurich
XU ZHEN, 1977, Shanghai, China. Lives in Shanghai
- 18:00 Savremeno mašinstvo, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Ciklus: Savremeno mašinstvo
ROBOTI I ROBOTIKA - predavanje
predavač: prof. dr Dragan Milutinović, Mašinskog fakulteta u Beogradu
- 18:00 9. Mikro FAF, BG
-
9. Mikro FAF - festival amaterskog filma (17-19.10.2018.) Muzej Jugoslovenske kinoteke Beograd
18:00-19:00 Takmičarski program 8
Stefan Mikić: Braća (9:54, Srbija)
Jana Stojaković: Shutting Down (4:20, Srbija)
Matt Bissett-Johnson: Mysterical Planet (1:56, Australija)
Filip Stojiljković: Kako glasi ono pitanje? (3:48, Srbija)
Lidija Ilić: Život moj (1:51, Srbija)
Antonio Palumbo: Emoticon (10:00, Italija)
Zavod ZVVIKS/grupa autora: Dodgeball (2:24, Slovenija)
Petar Bačkonja: 2D zamka - Kako nacrtati brata (2:57, Srbija)
Lazar Bačkonja: Kuvanje sa čudovištem (1:14, Srbija)
Lenka Begović, Anja Đurić: Sasvim običan dan (3:32, Srbija)
Sajjad Delafrooz: The Choice (4:45, Iran)
grupa autora KC Baraka: Večera (8:14, Srbija)19:30-20:30 Takmičarski program 9
David E. Munz-Maire: Chateau Sauvignon: terroir (13:10, SAD)
Nika Belianina: The River of the Kukamas (7:17, Peru)
Lilita Grinberga: Music for 2 Pianos and Tape Recorder (3:52, Velika Britanija)
Marko Kovač: Novčanik (3:15, Srbija)
Maša Zia Lenárdič, Anja Wutej: Disconnected (8:15, Nemačka/Slovenija)
Vasiliy Kiselev: Mother (4:44, Rusija)
Jovan Rakić: Nasleđe (5:10, Srbija)
Saman Hosseinpuor: The Last Embrace (4:00, Iran)
Jelena Novaković: Lopovka (5:15, Srbija)21:00 Dodela nagrada
- 18:00 27. Dani Zorana Radmilovića, ZA
-
27. DANI ZORANA RADMILOVIĆA (14-22.10.2018.) Zaječar
Dom kulture u Kotlujevcu
18:00 IZ POČETKA - psihološka duodrama po motivima drame „Square One”, oskarovca srpskog porekla, Stiva Tešića
Narodno pozorište Timočke Krajine Zoran Radmilović, Zaječar
igraju: Ana Bretšnajder i Miloš Tanasković
Narodno pozorište Timočke Krajine Zoran Radmilović
19:00 Promocija novih izdanja Sterijinog pozorja (knjige i časopis „Scena”)
govori: dr Miroslav Miki Radonjić, teatrolog, direktor Sterijinog pozorja
20:00 Vilijam Šekspir: KRALJ LIR
Narodno pozorište iz Sarajeva
režija: Dijego de Bre
- 18:30 Dobrudžanski ratnici | Plakatiranje genocida, KG
-
Amidžin konak, Kragujevac
18:30 DOBRUDŽANSKI RATNICI - izložba
autori: dr Predrag Bajić, Ilija Komnenović, mr Vojislav Martinov
Konak kneza Mihaila, Kragujevac
19:00 PLAKATIRANJE GENOCIDA - izložba
autor: Drago Njegovan
19:30 dr Drago Njegovan: PLAKATIRANJE GENOCIDA: KATALOG NEMAČKIH I HRVATSKIH NACISTIČKO-USTAŠKIH PLAKATA I LETAKA U SREMU ZA VREME DRUGOG SVETSKOG RATA (1941-1945) - predstavljanje knjige
- 18:30 Poslednji portret | Franc, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
18.30 POSLEDNJI PORTRET / FINAL PORTRAIT (Velika Britanija/Francuska, 2017, 90 min)
režija, scenario: Stanley Tucci
uloge: Geoffrey Rush, Armie Hammer, Clémence Poésy, Sylvie Testudhttps://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=e3iFt_lOxIw
20.30 FRANC (Francuska/Nemačka, 2017, 113) - projekcija povodom 100-godišnjice kraja Prvog svetskog rata
režija: Fransoa Ozon
- 19:00 Jesmo li prestali da se smejemo, BG
-
UK Parobrod, Kapetan Mišina 6a, Beograd
Otvoreni studio Aleksandra Đuričića: JESMO LI PRESTALI DA SE SMEJEMO?
učesnici: Ivan Ivanović, Sergej Trifunović, Slavimir Stojanović Futro, Voja Žanetić
- 19:00 Jana Ljubičić, Viktorija Jovanović, Goranka Matić, BG
-
Galerija Pro3or, Koče Popovća 9, Beograd
JANA LJUBIČIĆ (1995, Beograd), VIKTORIJA JOVANOVIĆ (1993, Pert/Beograd), GORANKA MATIĆ (1949) - izložba fotografija (19-27.10.2018.)
- 19:00 Dušica Dražić i Vim Jansen, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd
Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd
DUŠICA DRAŽIĆ i VIM JANSEN: PROJEKTOR - izložba (19-29.10.2018.), instalacija bronzani projektor, 35 mm film i fotografije
19.30/20.30 Film
kustos izložbe: Una Popović
Film se projektuje svakoga dana (osim utorkom): 12.30, 13.30, 14.30, 15.30, 16.30, 17.30,18.30 i 19.30 časova
- 19:00 Smilja Ivetić, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
SMILJA IVETIĆ: PRIČAM TI PRIČU - izložba (19-31.10.2018.)
- 19:00 Armin W. Nimra - Ruckerbauer i Gerhard Flekatsch, NS
-
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
ARMIN W. NIMRA - RUCKERBAUER i GERHARD FLEKATSCH (Grac): TRACES - izložba (19.10.-3.11.2018.)
- 19:00 5. STIFF, RI
-
Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka
5. Međunarodni studentski filmski festival - STIFF: SNOVI /DREAMS (18-21.10.2018.)
19:00 RAVNOTEŽA / BALANCE
21:30 MEKI RUBOVI / ROUND CORNERS
- 19:00 Cruising sa Srđanom Sandićem: Vladimir Tabašević, ZG
-
mama, Zagreb
Cruising sa Srđanom Sandićem: VLADIMIR TABAŠEVIĆ (Mostar)
- 19:00 Oto Bihalji-Merin i graditelji moderne misli, BG
-
Kuća legata, Kneza Mihaila 46, Beograd
OTO BIHALJI-MERIN I GRADITELJI MODERNE MISLI - tematska izložba (19.10.-6.11.2018.)
autorka izložbe i monografije: Nina Krstić
organizacija: Muzej naivne i marginalne umetnosti, Kuća legata
- 19:00 Mnoga lica narcisa, BG
-
Biblioteka grada Beograda
4. Ciklus tribina: Mnoga lica narcisa
ZLOĆUDNI NARCIZAM LIČNOSTI SA ISTORIJOM ZLOSTAVLJANJA U DETINJSTVU
predavač: Abigail Golomb, trening analitičar i dečji psihoanalitičar Izraelskog psihoanalitičkog društva
organizacija: Psihoanalitičko društvo Srbije u saradnji sa Bibliotekom grada Beograda
- 19:00 4. Varoš fest
-
4. Festival omladinskih pozorišta VAROŠ FEST (19-28.10.2018.) Kotor Varoš
19.10.
ŽDREPCI
Teatar Harlekin, Postojna, Slovenija20.10.
NIČIM IZAZVANI
Pozorište Jovan Sterija Popović, Kotor Varoš
21.10.
PALATA SMIJEHA
Dramski studio Maske, Kostajnica
23.10.
SA PREVODOM ZA ODRASLE
Dis teatar, Banja Luka
24.10.
GRADSKI TAMBURAŠKI ORKESTAR, BANJA LUKA
25.10.
STATUS VEZE
Dis teatar, Banja Luka
26.10.
IZ TRI UGLA - monodrama
Senad Milanović27.10.
DOSIJE KONTROLNI
AKUD Su Lola, Subotica, Srbija
28.10.
MIT O CRNOJ KRALJICI
Mješoviti ansambl BiH - 19:00 Preduzetnički duh - usudi se da maštaš o svom poslu, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
Ciklus: Budi bolji
PREDUZETNIČKI DUH - USUDI SE DA MAŠTAŠ O SVOM POSLU - predavanje
predavač: dr Boris Popov, vlasnik i senior konsultant u “TIM Centru” i profesor na Odseku za psihologiju
- 19:00 7. GoetheFEST 2018, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
7. GoetheFEST 2018: NORMALAN ŽIVOT (18-24.10.2018.)
19.00 MANIFEST (Nemačka, 2014/2015, 98 min)
r: Julijan Rozefelt
21.00 MEKI NOŽ - BREHTOV FILM ZA TRI GROŠA (Belgija/Nemačka, 2018, 130 min)
r: Joahim Lang
- 19:00 Vlastelinska porodica Pejačević u Sremu, IĐ
-
Kulturni centar Indjija
Kuća Vojnovića, Cara Dušana 3, Inđija
VLASTELINSKA PORODICA PEJAČEVIĆ U SREMU - gostujuća izložba Zavičajnog muzeja Ruma (19.10.-7.11.2018.)
- 19:00 Dušan Savković Dukatti, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
DUŠAN SAVKOVIĆ DUKATTI: NIJE SVE TAKO CRNO - izložba
- 19:00 Srbija 1914-1918, NS
-
Muzej grada Novog Sada, Tvrdjava 4, Petrovaradin, Novi Sad
SRBIJA 1914-1918. NEMOJTE NAS ZABORAVITI - izložba
organizacija: Muzej grada Novog Sada, Vojni muzej, Beograd i Narodni muzej Šabac
autor izložbe: Gordana Bulović, viši kustos istoričar Muzej grada Novog Sada
- 19:00 Vladimir Mojsilović, BG
-
Galerija Narodne banke Srbije, Nemanjina 17, Beograd
VLADIMIR MOJSILOVIĆ: MALI GRAĐANSKI RAZGOVORI U RUKAVICAMA - izložba slika (19-27.10.2018.)
https://wiener.co.rs/collecting-is-connecting/vrhunska-dela-savremene-srpske-umetnosti/
- 19:00 13. DOKUart - u gostima, ZG
-
13. DOKUart - festival dokumentarnog filma (6-12.10.2018.) Bjelovar
Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb
DOKUart u Gostima
19.10.
DJECA / KINDERS (Austrija, 2016., 95 min) - hrvatska premijera
redatelji i scenaristi: Arash i Arman T. Riahi20.10.
LA CHANA (Španjolska, Island, 2016.,82 min) - hrvatska premijera
redateljica i producentica: Lucija Stojević - 19:00 Priče o migracijama, BG
-
Narodna biblioteka Srbije, Skerlićeva 1, Beograd
PRIČE O MIGRACIJAMA - tribina
učestvuju: Kajoko Jamasaki, Dana Todorović, Stevan Tontić, Žarko Radaković i Dragoslav Dedović
- 19:00 24. Mesto žensk, LJ
-
24. Mednarodni festival sodobnih umetnosti MESTO ŽENSK (4-8.10.2018.) Ljubljana
Nova pošta
19:00 S*S - predstava
20:00 ZBOR ZA PUBLIKO - pogovor
- 19:00 Christiane Peschek & Markus Guschelbauer, LJ
-
Photon Gallery, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana
19.00 Pogovor z avtorjema
20.00 CHRISTIANE PESCHEK & MARKUS GUSCHELBAUER: ROMANTOLOGY
http://www.christianepeschek.com
http://www.markusguschelbauer.com
kurator: Dejan Sluga
- 19:00 11. Kondenz, BG
-
11. KONDENZ festival savremenog plesa i performansa 2018 (15.10.-1.11.2018.) Beograd
Ostavinska galerija
TANJA MARKOVIĆ: PERFORMANS U VREMENU DRUŠTVENIH MREŽA
- 19:30 7. Tuzla film festival
-
7. TUZLA FILM FESTIVAL (12-19.10.2018.)
Narodno pozorište
Ceremonija zatvaranja, dodjela vila TFF
Serija Novine
režija: Dalibor Matanić
- 19:30 Aleksandar od Jugoslavije, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Vuk Drašković: ALEKSANDAR OD JUGOSLAVIJE - promocija romana
izdavač: Laguna
govore: književni kritičar Ljiljana Šop, književnik Gojko Tešić, i autor
umetnički program: glumac Ivan Vučković
- 20:00 12. Teatar u jednom dejstvu, ML
-
Centar za kulturu Mladenovac, Vojvode Putnika 7, Mladenovac
12. Pozorišni festival TEATAR U JEDNOM DEJSTVU (15-22.10.2018.)
Rajner Verner Fasbinder, Mihael Fengler: ZAŠTO JE POLUDEO GOSPODIN R?
Jugoslovensko dramsko pozorište
režija: Bobo Jelčić
igraju: Boris Isaković, Nataša Tapušković, Branko Cvejić, Dubravka Kovjanić, Milan Marić, Bojan Dimitrijević, Jelena Stupljanin, Vesna Čipčić, Feđa Stojanovi, Pavle Korać
- 20:00 Klubski maraton 2018, IZ/CE/KA
-
KLUBSKI MARATON 2018 (14.9.-2.11.2018.)
20.00 Hangar bar Izola
21.00 Tamkoučiri Celje
SAMUEL BLUES
CHINA TRAFFIC
21.00 MC Kotlovnica Kamnik
- 20:00 13. Zagreb kom
-
Narodni dom HAZU, Opatička 18 (Gornji Grad), Zagreb
13. ZAGREB KOM - zagrebački međunarodni festival komorne glazbe (12-20.10.2018.)
MOZARTOVA SOAREJA
Wolfgang Amadeus Mozart: Trio u Es-duru „Kegelstatt“, KV 498; Wolfgang Amadeus Mozart: Klavirski kvartet br. 1 u g-molu, KV 478 *** pauza *** Wolfgang Amadeus Mozart: Klavirski trio br. 5 u C-duru, KV 548; Wolfgang Amadeus Mozart: Kvintet za gudače br. 4 u g-molu, KV 516
Susanna Yoko Henkel - violina
Boris Brovtsyn - violina
Florian Donderer - violina
Guy Ben-Ziony - viola
Sara Ferrández - viola
Tanja Tetzlaff - violončelo
Santiago Cañon Valencia - violončelo
Sharon Kam - klarinet
Lauma Skride - klavir - 20:00 Ingmar Bergman 100 godina od rođenja, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
INGMAR BERGMAN 100 GODINA OD ROĐENJA - restaurisani filmovi (16-21.10.2018.)
JESENJA SONATA (FR/SRN/ŠVE/VB 1978)
Höstsonaten
ul. Ingrid Bergman (Ingrid Bergman), Liv Ulman (Liv Ullmann)
r. Ingmar Bergman (Ingmar Bergman)
- 20:00 26. Vršačka pozorišna jesen
-
Narodno pozoriste Sterija, Svetosavski trg 6, Vršac
26. Festival pozorišne klasike VRŠAČKA POZORIŠNA JESEN (19-27.10.2018.)
19.10.
Rože Vitrak: VIKTOR ILI DECA NA VLASTI
NP Sterija Vršac
režija: Aleksandar Švabić
20.10.
Ana Đorđević: ANIKA I NJENA VREMENA (inspirisano pripovetkama Ive Andrića)
Srpsko narodno pozorište Novi Sad i Beo ART, Beograd
režija: Ana Đorđević
21.10.
Aleksandar Sergejevič Puškin: EVGENIJE ONJEGIN
Pozorište mladih Novi Sad
režija: Boris Liješević
22.10.
Borislav Pekić: KOREŠPODENCIJA
Zvezdara teatar Beograd
režija: Gorčin Stojanović
24.10.
Nikolaj Vasiljevič Gogolj: MIRGOROD
NP Kikinda
režija: Anđelka Nikolić
25.10.
Gabrijel Ševalje: KLOŠMERL
Beogradsko dramsko pozorište
režija: Kokan Mladenović
26.10.
Ežen Labiš: FLORENTINSKI ŠEŠIR
Pozorište Boško Buha
režija: Darijan Mihajlović
27.10.
Svečano zatvaranje Festivala, dodela nagrada
GOSPOĐE I POLICAJAC / DOAMNELE ȘI POLIȚISTUL (po ideji Tudora Mušateskua / după o idee de Tudor Mușatescu) - predstava u čast nagrađenih
Narodno pozorište Sterija Vršac - Profesionalna scena na rumunsom jeziku „Petru Krdu“
- 20:00 9. One Take Film Festival, ZG
-
9. ONE TAKE FILM FESTIVAL (19-21.10.2018.) Zagreb
19.10.
Kino Europa/Velika dvorana
20:00 Otvorenje festivala
Spoj
Uspon
Quidnunc
Pljačka
22:00 Loading...
Havaji
Oslo
20.10.
Kino Europa/Velika dvorana
17:00 Konkurencija
Igra u četvero
19:00 One take in love
Pogreška boga Erosa
Program Amore
Bijeg
Izračunati površinu trokuta
Prekid
Ljubav
Dosje
20:00 Konkurencija
Invazija
22:00 Loading...
Tisuću puta laku noć
Kino Europa/Dvorana Müller
10:00 Radionica
Obuhvat svijeta u jednom kadru
13:30 Okrugli stol
Dramaturgija jednog kadra
15:00 Konkurencija
Laura
Težak izbor
Niz zečju rupu
Vulkan - Meditacije 0
16:00 Konkurencija
Tišina
Kumovi
Odbacivanje uloge
Čokoladni vjetar
17:00 One take in space
Buduća prošlost
Noć, zvijezde
Kraljica srca
Prije ili kasnije svi ćemo otputovati u Italiju
19:00 Konkurencija
Jedan kadar
Santa Teresa
Pljačka
Puna glava radosti
20:00 Predstavljamo sveučilište u Hildesheimu
21:00 Almost one
Stalak
Ja sam Azriel
Rekvijem
Sljedeća postaja glavna ulica
Gost
Majka
22:00 Konkurencija
Svadba
21.10.
Kino Europa/Velika dvorana
17:00 Konkurencija
Harmonija
Rosie, Oh
Bez izlaza
Nevidljiva ruka Adama Smitha
18:00 Konkurencija
Lijen
20:00 Zatvaranje
Dodjela Grand Prix One Take Film Festivala
Loading...
Utøya 22. srpnja
Kino Europa/Dvorana Müller
10:00 Radionica
15:00 Konkurencija
Plavo poput lavande
Quidnunc
Spoj
Dolazak
Grčka tragedija
16:00 Konkurencija
Aurora
Swêdi
Pogledaj me
Uspon
Anđeli
Bez jutra
17:00 Filmovi s radionica
18:00 One shot movie competition
Skoro dva
Mrtvi zapad
Potraga
Prvi spojevi s komičarkom
Pogođeni
Nedjetinjast
Epilog
Prioritet
Na kraju slijepe ulice
Mama
21:00 Pobjednički film
- 20:00 Vigilance, Bezdan & Hellsword, LJ
-
Gromka - AKC Metelkova, Ljubljana
VIGILANCE (Slo) - UGH!
https://vigilanceofficial.bandcamp.com
https://www.facebook.com/VigilanceAdelsberg/BEZDAN (Cro) - black/thrash metal
https://bezdannikaddan.bandcamp.com/releases
https://www.facebook.com/bezdannikaddan/HELLSWORD (Slo) - speed/black metal
https://hellsword.bandcamp.com
https://www.facebook.com/hellswordband/ - 20:00 SKC i FMU predstavljaju, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
Pijanistički resital VALENTINE KOSTANDINOVIĆ
- 20:00 50. BEMUS, BG
-
50. Beogradske muzičke svečanosti BEMUS (10-20.10.2018.)
Narodni muzej
KONCERT IZVORNE NARODNE MUZIKE
Autor: dr Dimitrije Golemović
besplatno
- 20:00 Frane Parać, ZG
-
Muzej Mimara, Rooseveltov trg 5, Zagreb
FRANE PARAĆ - autorski koncert u povodu 70. rođendana
program:
Dona nobis pacem, za zbor a cappella
Ruke, za zbor a cappella (hrvatska praizvedba)Zbor HRT-a | Tomislav Fačini, dirigent
Koncert za violinu i gudače
Sreten Krstić - violina | Zagrebački solisti
Muzika za gudače i čembalo
Pavao Mašić - čembalo | Zagrebački solisti
Koncert za violinu, violu i gudače
Sreten Krstić - violina | Hrvoje Philips - viola | Zagrebački solisti
Memorie, za glas i komorni ansambl
Kristina Kolar - sopran | Cantus Ansambl | Zagrebački solisti | Berislav Šipuš, dirigent
Završna scena iz treće slike opere Judita
Kristina Kolar - sopran | Siniša Galović - tenor | Cantus Ansambl | Zagrebački solisti | Zbor HRT-a | Tomislav Fačini, dirigentorganizacija: Hrvatsko društvo skladatelja i Cantus d.o.o.
- 20:00 Ne pozabite na rože, LJ
-
Slovensko narodno gledališče Drama Ljubljana, Erjavčeva 1, Ljubljana
NE POZABITE NA ROŽE - premiera
režiserka: Ivana Djilas
dramaturginja: Ana Duša
scenografinja: Sara Slivnik
kostumografinja: Jelena Proković
skladatelj: Boštjan Gombač
lektorica: Tatjana Stanič
igrata: Polona Vetrih, Lara Bešić (violončelo)
- 20:00 37. Skopje Jazz Festival
-
37. SKOPJE JAZZ FESTIVAL (18-21.10.2018.)
Македонска опера и балет
20:00 WADADA LEO SMITH (САД)
МКЦ Дансинг Сала
24:00 THURSTON MOORE (САД)
- 20:00 Not the Right Leg, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
NOT THE RIGHT LEG - prva repriza predstave
Otvoreno pozorište Cirkusfera Tri groša
autor i izvođač: Danka Sekulović
kompozitor i izvođač: Branko Džinović
režija: Ana Popović
scenografija: Karkatag Kolektiv
kostim: Senka Radivojević
lutke: Lana Rakanović
art direkcija i fotografija: Slavica Dolašević
- 20:00 Dani Smiljane Mandukić 2018, BG
-
DANI SMILJANE MANDUKIĆ 2018 (17-21.10.2018.) Beograd
Pozorište lutaka Pinokio
MADNESS - predstava
Plesni teatar Sjene iz Šibenika (Hrvatska)
koreografija: Zorana Mihelčić
igraju: Ana Škarica, Ivana Vukšić, Nika Garma, Matea Kalabrić, Karla Šupe, Magdalena Šuperba, Bruna Grgurin
nakon predstave razgovor sa učesnicima
200 din
besplatno
- 20:00 5. Impulse festival, RI
-
5. IMPULSE FESTIVAL (13.10.-10.11.2018.) Rijeka
WHITE ON WHITE - koncertna promocija albuma Out of nowhere
- 20:00 11. Festival pobednika festivala, BG
-
Centar za kulturu i obrazovanje Rakovica, Miška Kranjca 7, Beograd
11. FESTIVAL POBEDNIKA FESTIVALA (15-20.10.2018.)
KAINOV OŽILJAK
Šabačko pozorište
režija: Jug Radivojević
- 20:00 Grebeni od kostiju, BG
-
Guarnerius, Beograd
Boris Jovanović Kastel: GREBENI OD KOSTIJU - promocija knjige poezije
- 20:15 Repetitor, Spiridon, ZG
-
KSET, Zagreb
REPETITOR (Beograd) - garaž-postpunk-noise
support: Spiridon (Makarska)
- 21:00 2. Zvuk Beograda festival
-
Grad, Beograd
2. ZVUK BEOGRADA FESTIVAL
HAZE & ASH (Crna Gora)
https://www.youtube.com/watch?v=MMnVBl8UEjc
DOGS IN KAVALA (Beograd)
https://www.youtube.com/watch?v=pndJBC1sseg
TURISTI (Beograd)
https://www.youtube.com/watch?v=350qPsIl_Qo
https://www.facebook.com/events/965656986940567/
400 din
- 21:00 Taken by noise #001, NS
-
CK13, Novi Sad
Taken by noise #001 - mini festival ambijentalne i eksperimentalne muzike
21:30 MRT
22:10 PLAMEN VEČNOSTI
22:50 DICHOTOMY ENGINE
23:30 ENDLES NEJMLES & VIANDE
- 21:00 Kanda, Kodža i Nebojša, BG
-
Elektropionir, Cetinjska 15, Beograd
KANDA KODŽA I NEBOJŠA - obeležavanje 10. godina DEVETOG ŽIVOTA
- 21:00 3. Bomb Music Festival, KV
-
Centar za kulturu Kovin, Cara Lazara 85, Kovin
3. BOMB MUSIC FESTIVAL (18-20.10.2018.)
21.00 VIN TRISTE
22.00 HALFTONES
00.00 MISTAKEMISTAKE
- 21:00 Oluja fest, ZG
-
Močvara, Trnjanski nasip bb, Zagreb
OLUJA FEST ekstremnog metala (19/20.10.2018.)
19.10.
SCHIRENC PLAYS PUNGENT STENCH (Austrija) - death metal
DECOMPOSING ENTITY (Zagreb) - death metal
LIV (Zagreb) - old school speed/trash
NEGATIVE SLUG! (Zagreb) - doom sludge noise grind
20.10.
THE STONE (Beograd) - black metal
BEDNJA (Varaždin) - post black metal
ZLOBNIK (Šibenik) - black/death metal
HESPERIAN DEATH HORSE (Zagreb) - avant-garde/post metal
- 22:00 Svemirko, KG
-
Studentski kulturni centar, Kragujevac
SVEMIRKO - koncert
https://www.youtube.com/watch?v=X1HWM1mKrlc
- 22:00 Mad hause band, BG
-
Klub Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd
MAD HAUSE BAND - rock’n’roll
besplatno
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Partibrejkers uveličali Zemun fest
- Mestopriča Mirjane Bobe Stojadinović u Galeriji ULUS
- Nova-stara kulturna politika, NS EPK uzor
- Dah, prostor, svetlost
- Nikola Selaković novi ministar kulture
- Studija o srpskoj istoriji u srpskim dramama
- Nagrade 46. Salona arhitekture
- Poruke za Svetski dan igre
- Izoštravanje percepcije
- Radikalno optimistična Dua Lipa na leto u Puli
- Treće Novosadske pozorišne igre – pogled u bolju budućnost
- Konkurs za nagradu Milan Mladenović za 2024.
- Poziv za buduće producente - FIST19 program usavršavanja
- Regionalni konkurs za učešće na II Studentskom bijenalu scenskog dizajna
- Konkurs Organizacije srpskih studenata u inostranstvu
- Konkurs za dodelu nagrade Pavle Janković Šole za 2024.
- Konkurs za 21. Međunarodni salon stripa u Beogradu
- Konkurs za regionalni umetnički projekat ECHO CURVE
- Konkurs za najbolјu studentsku kratku priču
VOĐENJE: IRWIN – NSK State – It's a Beautiful Country
IRWIN: NSK State – It's a Beautiful Country, Umetnički pav