Status samostalnog umetnika
Udruženje likovnih umetnika Srbije (ULUS) organizuje 16. novembra u Umetničkom paviljonu “Cvijeta Zuzorić” tribinu o statusu samostalnih umetnika danas, kao prvi u nizu sličnih razgovora koji su planirani uoči skupštine tog udruženja, u cilju upoznavanja članstva sa aktuelnim problemima u radu ULUS-a i stanju u profesiji.
Tribine bi trebalo da pomognu u artikulisanju stavova i formiranju zahteva likovnih umetnika, najavio je Upravni odbor ULUS-a.
Predstavnici ULUS-a su, inače, u okviru Koordinacionog odbora reprezentativnih udruženja, inicirali izmenu Zakona o doprinosima kako bi se, kako je navedeno, korigovala zakonska kolizija koja postoji između Zakona o kulturi, koji obavezuje lokalnu samoupravu na plaćanje doprinosa samostalnim umetnicima, i u više navrata menjanog Zakona o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, koji kaže da lokalna samouprava može preuzeti plaćanje doprinosa za samostalne umetnike.
Prema navodima ULUS-a, analiza te situacije dovela je do zaključka da zakonska neusklađenost stvara probleme u primeni, te je nužno usklađivanje zakonskih rešenja.
ULUS je naveo da neažurnost gradskih vlasti u plaćanju doprinosa samostalnim umetnicima i konstantno kašnjenje u ispunjavanju obaveza plaćanja doprinosa po kvartalima stvara preduslove za gomilanje kamata, koje opterećuju račune samostalnih umetnika i ometaju ih u ostvarivanju osnovnih egzistencijalnih prava na zdravstveno i penzijsko osiguranje.
Na inicijativu predstavnika ULUS-a, kako je navedeno, u KOO je odlučeno da se od Sekretarijata za kulturu Skupštine grada Beograda zatraži odgovor u vezi sa nepotvrđenim informacijama da grad neće platiti četvrti kvartal do kraja tekuće godine.
“Samostalnim umetnicima je poslednjih godina predlagano da samostalno izvrše uplatu jednog kvartala (20.000 dinara) i time izbegnu posledice gomilanja kamata. Prebacivanje obaveza plaćanja doprinosa na teret umetnika, što je predloženo kao rešenje za predupređivanje posledica kašnjenja uplata od strane grada, jeste rešenje koje stavlja umetnike u neravnopravan položaj i ne može biti mera koju treba da podrže udruženja, već treba da izvrše pritisak u raznim formama na lokalne samouprave i uslove ih da izvršavaju svoju zakonsku obavezu”, naveo je ULUS.
ULUS je proteklog leta dobio novo rukovodstvo, nakon višemesečnog previranja i rasprava dve sukobljene strane u tom udruženju, čiji koreni sežu do 1919. godine.
Upravo 15. novembra 1919. godine održan je u u sali Druge beogradske gimnazije prvi sastanak likovnih umetnika - slikara i vajara, a za predsednika je izabran slikar Uroš Predić.
(SEEcult.org)