Hyphen na fasadi MSUZ
Medijska fasada Muzeja savremene umetnosti (MSU) u Zagrebu narednih mesec dana predastavlja video rad hrvatske umetnice Magdalene Pederin, trokanalnu instalaciju “Hyphen”, koja problematizuje prezentovanje informacija u različitim medijima. Rad Magdalene Pederin treće je delo u produkciji MSU, nastalo za zapadnu fasadu nove zgrade tog muzeja, koja ima tri velika LED-ekrana.
Medijska fasada Muzeja savremene umetnosti (MSU) u Zagrebu narednih mesec dana predastavlja video rad hrvatske umetnice Magdalene Pederin, trokanalnu instalaciju “Hyphen”, koja problematizuje prezentovanje informacija u različitim medijima.
Rad Magdalene Pederin treće je delo u produkciji MSU, nastalo za zapadnu fasadu nove zgrade tog muzeja, koja ima tri velika LED-ekrana.
Prema navodima MSU, elektronika je deo naše svakodnevnice i rad “Hyphen” može se definisati kao generičan, nadahnut neposrednim okruženjem - od hardvera do DVD-ja, od softvera do tipografije. Sve su to prepoznatljiva oruđa i označitelji ere koju svakodnevno konzumiramo.
Haotično zagađenje tehnologijom ovde je prevedeno u lični umetnički jezik, procesom redukcije i selekcije.
Magdalena Pederin u radu “Hyphen” istražuje, između ostalog, šta znači informacija prezentovana u različitom mediju. Na primer, drugačiji efekt ima informacija o tome da dolazi smak sveta objavljena na naslovnoj stranici novina od one na filmskom plakatu.
Novine nam donose informacije poput one o zemljotresu na Haitiju ili da je “Avatar” srušio rekorde zarade, ali kada bi posetilac bioskopa, koji je došao da vidi najnoviji blokbaster s 3D naočarima, ugledao "lepota je obećanje sreće" možda bi pomislio da je došao kraj sveta.
Međutim, ista informacija ponuđena kao deo umetničkog dela izloženog u javnom prostoru deluje obećavajuće, pa čak i smirujuće.
Tekstovi u radu preuzeti su iz knjige Slavoja Žižeka “O vjerovanju, nemilosrdna ljubav”, zatim iz eseja Borisa Groysa “Povratak u budućnost”, kao i iz teksta Rade Jarka “Postmoderna avangarda”.
U zagrebacckom MSU od 16. aprila otvorena je i izložba “Žulja li nas sve što je levo? - Ponos i predrasude (post)komunističkog raja”, koja govori o društvima, ali i o pojedincima, protagonistima prošlih vremena, pre i posle pada Berlinskog zida, od Tita, Honeckera, Tuđmana, Miloševića i vlastitih očeva, pa sve do muzičkih pop ikona, ali i fiktivnih državnih paktova, utopijskih svemirskih projekata ili postkomunističkog raja divlje gradnje.
Sajt zagrebacckog MSU je www.msu.hr
V.T. (SEEcult.org)