• Search form

09.02.2016 | 18:02

Amandmani umetničkih udruženja

Amandmani umetničkih udruženja

Udruženja dramskih i baletskih umetnika, književnih prevodilaca i  kompozitora i Srpsko književno društvo uputili su Skupštini Srbije i njenom odboru za kulturu amandmane na Predlog zakona o izmenama i dopunama Zakona o kulturi koji se tiču formulisanja obaveze lokalnih samouprava u preuzimanju plaćanja doprinosa za samostalne umetnike, finansiranje projekata od posebnog interesa i ostanak posebnih priznanja umetnicima za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi.

Predloženi amandmani, kako su saopštila umetnička udruženja povodom početka rasprave o izmenama o dopunama Zakona o kulturi, trebalo bi da funkcionalno unaprede predloženi zakon i pobolјšaju položaj umetnika i kulture u Srbiji.

Reč je o amandmanima koji nisu prihvaćeni tokom i nakon javne rasprave o predloženom zakonu, a formulisani su na osnovu negativnih iskustava i problema u primeni sadašnjeg Zakona o kulturi.

Umetnička udruženja podsetila su da vode decenijsku borbu za rešavanje problema koje samostalni umetnici imaju zbog nepostojanja pravne regulative i sistemskih rešenja u ovoj oblasti.

Trenutno oko 2.000 umetnika i članova njihovih porodica nije u mogućnosti da overi zdravstvene knjižice i ostvari svoje pravo na zdravstvenu zaštitu. Dugovanja samostalaca po osnovu doprinosa za obevezno socijalno osiguranje, nastala kašnjenjem uplata lokalne samouprave, nepostojanje obaveze i uslova za sve opštine i gradove u Srbiji da izdvajaju budžetska sredstva za tu namenu, te nejasna nadležnost ministarstava za kulturu i finansije u tumačenju i sprovođenu zakona iz te oblasti, nameću potrebu za jasnim definisanjem obaveza lokalne samouprave i nadležnih institucija u Zakonu o kulturi, saopštila su umetnička udruženja, smatrajući da izmene i dopune zakona sada pružaju jedinstvenu priliku za rešavanje tih problema.

Zbog toga očekuju da će poslanici uvažiti amandmane i na taj način obezbediti egzistencijalne uslove za  rad samostalnih umetnika, kao i ambijent za razvoj umetničkog stvaralaštva u Srbiji u najširem smislu.

Umetnička udruženja ukazuju i na neophodnost prepoznavanja projekata od opšteg interesa u kulturi koji bi imali garantovanu finansijsku podršku na period od pet godina. Time bi se obezbedio kontinuirani rad i strateški razvoj festivala, manifestacija i drugih projekata čiji je kredibilitet potvrđen dugogodišnjim postojanjem, kvalitetom umetničkih i kulturnih programa.

“Dosadašnji diskontinuitet u podršci značajnim manifestacijama utiče na kvalitet njihove umetničke ponude i nemogućnost ostvarivanja dugoročnih cilјeva. Planskim finansiranjem projekta od opšteg interesa u kulturi država bi imala mogućnost da implementira strategiju kulturnog razvoja u praksi”, navedeno je u saopštenju.

Umetnička udruženja skreću pažnju i na to što se u tekstu izmena i dopuna Zakona o kulturi potkrala gruba greška kojom se prevođenje stručnih i naučnih tekstova (tehnička, pravna, poslovna i naučna dokumentacija) definiše kao umetnička delatnost. S obzirom da bavlјenje umetnošću podrazumeva stvaranje kreativnih autorskih dela koja sadrže određena estetska obeležja, teorija književnosti nedvosmisleno svrstva književno prevođenje u umetnost, ali ne i prevođenje stručne i naučne dokumentacije.

Povodom predloženog ukidanja dodele priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, umetnička udružeja navela su da su očekivala dodatno angažovanje resornog ministarstva i vlade kako bi se uspostavili i učvrstili institucionalni okviri, propisali i striktno primenili mehanizmi i profesionalni kriterijumi.

Ističući da su nacionalna priznanja značajna stimulativna mera kulturne politike koja ima za cilј podsticaj umetničkog stvaralaštva, umetnička udruženja smatraju i da se time Srbija odužuje umetnicima koji su svojim stvaralaštvom doprineli kulturnom razvitku zemlјe, pokazujući da se ne odriče svojih vrhunskih stvaralaca koji, kao i mnogobrojni sportisti i naučnici, “pronose njenu slavu širom sveta i doprinose očuvanju kulturnog identiteta buduće članice Evropske unije”.

Predloženim ukidanjem priznanja za vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi Vlada Srbije, kako je ocenjeno, nedvosmisleno stavlјa do znanja da više ne postoje umetnici koji daju vrhunski doprinos nacionalnoj kulturi, odnosno da država nije u mogućnosti da prepozna vrhunski umetnički domet i adekvatno ga vrednuje.

Zajedničko saopštenje potpisali su predsednici Udruženja dramskih umetnika Srbije Vojislav Brajović, Srpskog književnog društva Vule Žurić, Udruženja baletskih umetnika Srbije Anđelija Todorović, Udruženja kompozitora Srbije Ivana Trišić i Udruženja književnih prevodilaca Srbije Miloš Konstantinović.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r