• Search form

10.08.2020 | 20:07

…ako utopija uspe…

…ako utopija uspe…

Galerija doma omladine Beograda predstavlja u avgustu grupnu izložbu “…ako utopija uspe…”, najavljenu kao zbir manifesta afirmisanih interdisciplinarnih umetnika, koji u različitim vremenskim periodima predstavljaju referentni sistem izgrađen na politici kontrakulture - Sane Garić, Uroša Đurića, Daniela Kovača, Zorana Marinkovića, Aleksandra Obućine i Bojana Slačale.

Prikazom njihovog delovanja na likovnoj sceni dolazi do opšteg sagledavanja pojedinačnih estetika i intelektualnog promišljanja o važnosti prespajanja visoke umetnosti i mejnstrima. Progresivnom izgradnjom novih vrednosti od 80-ih godina do danas, autori se kroz vizuelnu umetnost nadovezuju na ideologiju rokenrol muzike – ističu važnost kritičkog stava i podsećaju na značaj individualnosti i emancipacije pojedinca, navela je urednica likovnog programa DOB-a Jelena Pavićević.

Sana Garić (Beograd, 1983), muzičarka i multimedijalna umetnica, predano se bavi koncertnom aktivnošću kroz saradnju sa mnogim bendovima i kao solo izvođač (autorskom muzikom za performanse i ambijentalnom elektronskom muzikom). Diplomirala je 2009. na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, a redovno izlaže od 2005. Članica je ULUS-a od 2012. i ULUPUDS-a od 2010. godine. Objavila je album “Svet za nas” 2016. godine i ostvarila zapažene nastupe na festivalima: Exit u Novom Sadu, INmusic u Zagrebu, Drimon u Severnoj Makedoniji, Avant Music u Moskvi, Kvir_feminist_actziya u Beču...

Uroš Đurić (1964) aktivno izlaže od 1989. godine, a radovi mu se nalaze u mnogobrojnim javnim i privatnim kolekcijama širom Evrope i SAD. Njegov opus je od najranijih dana prisutan na međunarodnoj sceni, a ovih dana mu je sedam radova uvršćeno i u stalnu postavku Muzeja Albertina u Beču.

Daniel Kovač (Pančevo, 1974), član rok grupe Jarboli i eksperimentalnog Jesenjeg orkestra, autor je i koautor gotovo sto pesama tih sastava. Objavio je i dva solo albuma - instrumentalni “Psiha i Pan” (2018) i lo-fi album “Karantin” (2020), nastao za vreme izolacije zbog virusa korona. Napisao je četiri knjige (Logika reke pruga i otpada, Carstvo, Uzvodni bluz i Klara i Leksikon minimalnog života), te snimio nekoliko kratkih filmova (Vikend na Moravi, Sama sebi branim da te pogledam, Sto skokova…). Crta u kompjuterskom programu Paint i bavi se grafikom.

Zoran Marinković (1966, Gornji Milanovac), osnivač, glavni autor i vođa rok grupe Bjesovi, završio je slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu 1992. godine, u klasi profesora Čedomira Vasića, a 2014. upisao je doktorske studije slikarstva na FLU. Dobitnik je nagrade Fonda Miloša Bajića, a na XVIII Memorijalu Nadežde Petrović (1994) u Čačku dobio je prvu nagradu sa Urošem Đurićem. Muzej savremene umetnosti u Beogradu je 2005. godine Marinkovića uvrstio u 50 najbitnijih srpskih slikara 90-ih. Radovi mu se nalaze u njihovoj kolekciji. Bio je početkom 2007. direktor Kulturnog centra Gornji Milanovac. Objavio je knjigu “Seti se subote i Botičelija” za SKC Novi Sad. Poslednjih 15 godina bavi se filmom i samostalnim muzičkim projektima pod pseudonimom Bjesomar.

Aleksandar Obućina (Beograd, 1996), likovni umetnik i član rok grupe Sveta pseta, završio je Školu za dizajn, smer dizajn ambalaže u Beogradu 2015. godine, te FLU u Beogradu 2019. godine, u klasi profesora Vladimira Milanovića. Ostvario je tri samostalne i učestvovao na više grupnih izložbi.

Bojan Slačala (1977) diplomirao je grafiku na FLU u Beogradu 2003. godine, u klasi profesora Mileta Grozdanića. Član Bavi se muzičkom i likovnom umetnošću. Osnivač je i frontmen grupa Stuttgart Online i Artan Lili. Član je ULUS-a (Sekcija proširenih medija) od 2014. godine.

Izložba “…ako utopija uspe…” biće otvorena od 11. do 28. avgusta.

Iako je DOB zbog mera za suzbijanje širenja virusa korona privremeno odložio održavanje svih programa, Galerija ostaje otvorena za publiku, ali isključivo za pojedinačne posete. Otvaranja izložbi neće biti organizovana ni u narednom periodu.

(SEEcult.org)

Video
02.12.2024 | 22:06

VOĐENJE: Ana Knežević - Geometrija praznine

Nema umetnosti bez eksperimenta, stav je umetnice Ane Knežević, koji je dokazala na delu izložbom "Geometrija praznine" u Salonu Muzeja savremene umetnosti u Beogradu, čiji je katalog nedavno objavljen, a jedan od predstavljenih r