Renata Koler, O suprematizmu
Novosadska umetnica Renata Koler prvi put se samostalno predstavlja u Beogradu izložbom “O suprematizmu” u Centru za grafiku kojom ukazuje na konceptualno polje delovanja i smisao prezentovanja teorijskog kroz umetnost i umetničkog kroz teorijsko. Rad prilagođen prostoru galerije, izveden je u tradicionalnoj tehnici linoreza na platnu, a sačinjen je iz dva dela - jedne grafike postavljene u prostoru i četiri grafike postavljene na zid. Neobičnim grafičkim rešenjima, Renata Koler relativizuje medij grafike izmeštajući je u prostor, čime proširuje njeno polje delovanja.
Novosadska umetnica Renata Koler prvi put se samostalno predstavlja u Beogradu izložbom “O suprematizmu” u Centru za grafiku kojom ukazuje na konceptualno polje delovanja i smisao prezentovanja teorijskog kroz umetnost i umetničkog kroz teorijsko.
Rad prilagođen prostoru galerije, izveden je u tradicionalnoj tehnici linoreza na platnu, a sačinjen je iz dva dela - jedne grafike postavljene u prostoru i četiri grafike postavljene na zid. Neobičnim grafičkim rešenjima, Renata Koler relativizuje medij grafike izmeštajući je u prostor, čime proširuje njeno polje delovanja.
Prema navodima Save Stepanova u katalogu, projekat mlade grafičarke Renate Koler, posvećen suprematističkim idejama Kazimira Maljeviča, zapravo je novi ovovremenski pokušaj preispitivanja ontološkog bića slike-grafike, te još jedna provera mogućnosti funkcionalizacije osnovnih modernističkih principa u umetnosti aktuelnog trenutka.
“Neobičnim grafičkim tvorevinama, linorezima koji su otisnuti na platnu, Renata Koler potvrđuje svoju izvornu grafičku opsesivnost. Drugi i drugačiji materijali, kombinacija klasičnog linoreza i neklasične podloge, eksperimentisanje sa otiskivanjem, sukcesivno otiskivanje iste ploče na jedinstvenu platnenu podlogu-odvode ovaj grafički postupak u prošireno polje grafike. Istovremeno, konstitucijom i načinom prezentacije Koler se približila slici i slikarstvu”, naveo je Stepanov.
Stepanov je napomenuo i da pritom, ma koliko to zazvučalo kontradiktorno, Renata Poljak uspeva da sačuva suverenu autentičnost grafičkog medija.
Osnovna namera umetnice - u tom grafičkom segmentu njenog projekta - jeste da se preispitaju i otvore nove mogućnosti upravo autentičnih grafičkih postupaka (crtež, rezanje ploče, otiskivanje, prezentovanje), definisanje grafičko-likovnih elemenata otiska (plastička struktura) i njenih konceptualnih značenja, naveo je Stepanov.
Renata Koler, rođena 1976. godine u Novom Sadu, diplomirala je 2006. na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, odsek grafike, u klasi profesora Radovana Jandrića, kod koga je trenutno na master studijama.
Priredila je deset samostalnih izložbi u zemlji i inostranstvu i izlaže na brojnim grupnim izložbama od 2002.
Bila je stipendistkinja Kultur kontakta 2006. godine, a pohađala je i letnju Akademiju lepih umetnosti “Oskar Kokoska” (odsek grafike, tradicionalna/digitalna), u klasi profesora Konrada Wintera u Salcburgu.
Predstavljala je novosadsku Akademiju umetnosti sa Danilom Prnjatom i Selenom Junačkov 2005. godine u Pečuju.
Izložba “O suprematizmu” u Centru za grafiku i vizuelna istraživanja, “Akademija” Fakultet likovnih umetnosti u Beogradu biće otvorena od 3. do 21. marta, a deo je ciklusa kojim FLUC predstavlja četvoro umetnika koji dolaze iz Novog Sada.
Sajt Centra za grafiku je www.fluc.org
*Renata Koler, O suprematizmu, linorez na platnu, deo grafike
(SEEcult.org)