-
- 10:00 Arsenije Teodorović i srpska crkva u Budimu, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
170 godina Galerije Matice srpske
ARSENIJE TEODOROVIĆ I SRPSKA CRKVA U BUDIMU - izložba (18.10.2017.-1.7.2018.)
- 12:00 Smrt Karađorđa Petrovića, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
SMRT KARAĐORĐA PETROVIĆA - izložba (30.11.2017.-31.8.2018.), povodom dvestote godišnjice od ubistva vožda Karađorđa
autori izložbe: Vladimir Merenik, Boško Ljubojević, Nebojša Damnjanović, Borislav Korica
dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović
Svake subote u 13 časova stručno vođenje kroz postavku za individualne posetioce
- 09:00 Đorđe Stanojević - čovek koji je osvetlio Srbiju, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
ĐORĐE STANOJEVIĆ - ČOVEK KOJI JE OSVETLIO SRBIJU - izložba (12.1.-30.9.2018.)
realizacija: Istorijski muzej Srbije pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije, a uz podršku JP Elektroprivreda Srbije
- 10:00 Švicarija: skupnost, umetnost in narava, LJ
-
Ustvarjalni center Švicarija/MGLC, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
ŠVICARIJA: SKUPNOST, UMETNOST IN NARAVA - razstava (8.2.2018.-6.1.2019.)
NIKA AUTOR
STOJAN BATIČ
DRAGICA ČADEŽ
JURE DETELA
META GRGUREVIČ
FRANCE GRUDEN
SERGEJ KAPUS
JANEZ LENASSI
KAREL PLEMENITAŠ
KAREL PUTRIH
DRAGO TRŠAR
DUŠAN TRŠAR
LUJO VODOPIVEC
BILAL YILMAZ
avtorica projekta, razstave: Yasmín Martín Vodopivec
- 09:00 Srbija 19 godina od 1999 - I dok su bombe padale, BG
-
Istorijski muzej Srbije, Trg Nikole Pašića 11, Beograd
SRBIJA 19 GODINA OD 1999 - I DOK SU BOMBE PADALE - izložba (23.3.- 11.6.2018.), povodom obeležavanja devetnaest godina od NATO agresije na SR Jugoslaviju
autori izložbe: Tijana Jovanović Češka i dr Dušica Bojić
umetnice/ci: Bilјana Willimon i Vladimir Veličković
dizajn postavke: Izabela Martinov Tomović
- 10:00 Valovi: 50 let umetniškega delovanja Milenka Matanoviča, LJ
-
+MSUM | Muzej sodobne umetnosti Metelkova, Maistrova 3, Ljubljana
VALOVI: 50 LET UMETNIŠKEGA DELOVANJA MILENKA MATANOVIČA (1947, Ljubljana) - razstava (29.3.-24.6.2018.)
kustos razstave: Igor Španjol
- 10:00 Vlasta Zorko, MB
-
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6, Maribor
VLASTA ZORKO - retrospektiva (30.3.-3.6.2018.)
kustosinja razstave: Breda Kolar Sluga
- 12:00 NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti, BG
-
Salon Muzeja savremene umetnosti, Pariska 14, Beograd
NACRT: Orijentisanje u savremenoj novomedijskoj umetnosti - izložba (30.3.-18.6.2018.)
umetnici: Jin-Đu Čen (Tajvan), Džejms T. Hong (SAD/Tajvan), Bedfejt VR [Šon Gledvel (Australija/Velika Britanija) i Leo Fejber (Australija)], Dejan Grba (Srbija), Džonatan Haris (SAD), Greg Hohmat (SAD), Ron Hat (SAD), Nikola Megre (Francuska), Brendan Hauel (SAD), Keli Mark (Kanada), Julijan Palač (Austrija), Aleksander Šelov (Nemačka), Sintfarm [Vladimir Todorović (Singapur) i Andreas Šlegel (Singapur)]
autori izložbe: Dejan Grba (Srbija), Ana Novakov (SAD), Ivon Senuf (Španija), članovi međunarodnog konzorcijuma kustosa i umetnika Provisional Art Spaces [PAS]
- 12:00 Luis Kamaćo, BG
-
Institut Servantes, Čika-Ljubina 19, Beograd
LUIS KAMAĆO (Španija): GRAN VIA. ODJECI GRADA - izložba fotografija (3.4.-20.6.2018.)
- 11:00 Formula čula, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
FORMULA ČULA - izložba djela iz Zbirke marginalne umjetnosti i zbirki MSU-a (6.4.-15.9.2018.)
kustosica izložbe: Daniela Bilopavlović Bedenik
- 12:00 Ana Milenković, BG
-
Galerija Novembar, Kursulina 22, Beograd
ANA MILENKOVIĆ: BOGOVI SU PALI NA TEME - izložba (10.4.-3.6.2018.)
- 12:00 Priče, privremene, ZG
-
Galerija Nova, Teslina 7, Zagreb
PRIČE, PRIVREMENE - grupna izložba (11.4.-2.6.2018.)
Ana Dana Beroš i Matija Kralj - novi rad
Goran Dević: Buffet Željezara - dokumentarni film
Tonči Vladislavić, Lea Vene, Ivana Čuljak: Pričam ti priču ... iglom i koncem - projekt
organizacija: Galerije Nova i kustoski kolektiva WHW
- 11:00 Katarina Velika - carica svih Rusa, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
KATARINA VELIKA - CARICA SVIH RUSA - izložba iz Državnog muzeja Ermitaž iz St. Peterburga (12.4.-29.7.2018.)
kustosice izložbe: Natalia Bakhtareva, Iva Sudec Andreis, Danijela Marković
- 11:00 Tomislav Gotovac, LJ
-
Mestna galerija Ljubljana, Mestni trg 5, Ljubljana
TOMISLAV GOTOVAC: NE SPRAŠUJTE, KAM GREMO / DON’T ASK WHERE WE’RE GOING - retrospektivna razstava (12.4.-10.6.2018.)
kustosinji: Ksenija Orelj & Nataša Šuković
- 10:00 David Lynch, LJ
-
Mednarodni grafični likovni center, Grad Tivoli, Pod turnom 3, Ljubljana
DAVID LYNCH: OGENJ NA ODRU - razstava (13.4.-29.7.2018.)
kustos razstave: Božidar Zrinski
- 12:00 Đorđe Ivačković, BG
-
Galerija Rima, Pariska 8, Beograd
ĐORĐE IVAČKOVIĆ (1930-2012) 1961/1962 - izložba (13.4.-25.5.2018.)
- 12:00 Arhitektonska grupa MEČ, BG
-
Muzej savremene umetnosti Beograd/Legat Milice Zorić i Rodoljuba Čolakovića, Rodoljuba Čolakovića 2, Beograd
Arhitektonska grupa MEČ: MUSTAFA MUSIĆ, DEJAN EĆIMOVIĆ (1948-2002), MARJAN ČEHOVIN, STEVAN ŽUTIĆ, SLOBODAN MALDINI - retrospektivna izložba (13.4.-26.5.2018.)
kustos izložbe: Biljana Tomić
urednici knjige o grupi MEČ: Biljana Tomić i Zoran Erić
dizajner knjige: Andrej Dolinka
lektor knjige: Dušan Đorđević Mileusnić
tekstovi u knjizi: Biljana Tomić, Miško Šuvaković, Ljiljana Blagojević, Jurij Kobe, Nikola Polak
izložbu otvara: Ljiljana Blagojević
- 10:00 Vlasta Zorko, MB
-
UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor
VLASTA ZORKO (1934, Maribor) - razstava del iz Zbirke UGM po izboru kiparke + brunch (14.4.-17.6.2018.)
- 09:00 All That We Have in Common, SK
-
Contemporary Art Museum of Macedonia, Самоилова бб, Skopje
ALL THAT WE HAVE IN COMMON / СÈ ШТО НИ Е ЗАЕДНИЧКО (18.4.-5.6.2018.)
куратори на проектот: Мира Гаќина и Јованка Попова
учесници: Ана Адамовиќ (Србија), Маја Бајевиќ (Босна и Херцеговина), Жанета Вангели (Македонија), Велимир Жерновски (Македонија), Христина Иваноска (Македонија), Славица Јанешлиева (Македонија), Ѓорѓе Јовановиќ (Македонија), Шејла Камериќ (Босна и Херцеговинa), Албан Муја (Косово), Ахмет Огут (Турција), Мариа Пападимитриу (Грција), Рената Пољак (Хрватска), Анри Сала (Албанија/Франција), Флака Халити (Косово), Ибро Хасановиќ (Босна и Херцеговина), Иштван Ист Хузјан (Словенија), Јане Чаловски (Македонија), Билјана Џурџевиќ (Србија)
- 10:00 Pasteli Marka Čelebonovića, NS
-
Spomen-zbirka Pavla Beljanskog, Trg galerija 2, Novi Sad
PASTELI MARKA ČELEBONOVIĆA - izložba (19.4.-3.6.2018.)
autori izložbe: Aleksandra Tomić, Milica Orlović Čobanov
- 10:00 Sjaj renesanse, NS
-
Muzej grada Novog Sada, Petrovaradin, Novi Sad
SJAJ RENESANSE - izložba (19.4.-15.6.2018.)
organizacija: Muzej grada Novog Sada, Italijanski institut za kulturu u Beogradu i King Studio Fausta Fornazarija
- 10:00 Punktumi: Zbirka inostrane umjetnosti MSURS, BL
-
Muzej savremene umjetnosti Republike Srpske, Trg srpskih junaka 2, Banja Luka
PUNKTUMI: ZBIRKA INOSTRANE UMJETNOSTI MSURS - izložba (20.4.-30.8.2018.)
Oto Pine (Otto Piene), Ginter Iker (Günther Uecker) i Hajnc Mak (Heinz Mack) iz grupe ZERO, Fridensrajh Hundertvaser (Friedensreich Hundertwasser), Hans Hartung (Hans Hartung), Pjer Alešinski (Pierre Alechinsky), Stenli Vilijem Hajter (Stanley William Hayter), Žan Mesažije (Jean Messagier), Zao Vu-Ki (Zao Wou-Ki), Šoići Hasegava (Shōichi Hasegawa), Jase Tabući (Yasse Tabuchi), Antonino Virduco (Antonino Virduzzo)…
- 12:00 Natalija Šeruga Golob, MB
-
Lutkovno gledališče Maribor, Vojašniški trg 2a, Maribor
NATALIJA ŠERUGA GOLOB: SALVE REGINA - razstava (20.4.-2.6.2018.)
kustosinja razstave: Nataša Juvan
- 15:00 Prisotnosti, MB
-
Kibla, Maribor
Kibla Portal, Valvasorjeva 40, Maribor
PRISOTNOSTI - skupinska razstava akademske slikarke Metke Krašovec in umetnic in umetnikov - njenih študentov na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje (UL ALUO) v Ljubljani (20.4.-7.7.2018.)
Razstavljajo Metka Krašovec in umetniki (po abecednem redu): Karmen Bajec, Viktor Bernik, Saša Bezjak, Gigo de Brea, Andrej Brumen Čop, Mitja Ficko, Dušan Fišer, Marija Flegar, Milan Golob, Marko Jakše, Anja Jerčič Jakob, Barbara Jurkovšek, Jurij Kalan, Maja Kastelic, Aleksij Kobal, Robert Lozar, Izar Lunaček, Mojca Oblak, Rok Predin, Arjan Pregl, Irena Romih, Zvonka Simčič, Matic Sonnenwald, Natalija Šeruga, Katarina Toman Kracina, Petra Varl, Sebastijan Vojvoda, Marij Vrenko, Mojca Zlokarnik, Živa Žitnik
kuratorja razstave: Nina Jeza (KID Kibla) in Arne Brejc (Galerija Equrna)
- 10:00 14. Međunarodni bijenale umetnosti minijature, GM
-
Kulturni centar, Vojvode Milana Obrenovića 4, Gornji Milanovac
14. MEĐUNARODNI BIJENALE UMETNOSTI MINIJATURE - slikarstvo, grafika, skulptura, crtež, primenjena umetnost, fotografija, intermedija (21.4.-20.6.2018.)
organizacija: Kulturni centar Gornji Milanovac (Ustanova za kulturu, umetnost i vanškolsko obrazovanje)
- 11:00 Christian Romanowski, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti/Mali salon, Korzo 24, Rijeka
CHRISTIAN ROMANOWSKI: ONO ME GLEDA - izložba (24.4.-27.5.2018.)
kustosi: Filip Beusan i Leonida Kovač
- 11:00 Stephan Lupino, ZG
-
Galerija Klovićevi dvori, Jezuitski trg 4, Zagreb
STEPHAN LUPINO - izložba (25.4.-3.6.2018.)
autorica stručne koncepcije i kustosica: Jasmina Bavoljak
- 10:00 Rena Rädle i Vladan Jeremić, ZG
-
Park Stara Trešnjevka, Zagreb
RENA RÄDLE I VLADAN JEREMIĆ: TREŠNJEVAČKI MOTIVI - instalacija u javnom prostoru (pet objekata s grafikama) (26.4.-16.7.2018.)
- 10:00 Jožef Pehan, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
JOŽEF PEHAN - UMETNIK NA PREKRETNICI VEKOVA - izložba dela iz fonda Gradskog muzeja u Vrbasu i kolekcije Mandić (27.4.-16.6.2018.)
organizacija: Narodni muzej Zrenjanin, Gradski muzej Vrbas
- 10:00 Miloš Šobajić, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
MILOŠ ŠOBAJIĆ (1945, Beograd): BEŽANJE I GUŠENJE - izložba (27.4.-25.5.2018.)
tekst: Slavko Timotijević
- 10:00 Maja Dragićević Roganović, PG
-
JU Muzeji i galerije, Marka Miljanova 4, Podgorica
MAJA DRAGIĆEVIĆ ROGANOVIĆ: FOTOGRAFI NA CRNOGORSKOM DVORU - izložba (27.4.-25.5.2018.)
http://podgorica.me/2018/04/27/izlozba-fotografi-na-crnogorskom-dvoru-autora-maj...
- 09:00 Ben Cain, VO
-
Apoteka, Trgovačka/Merceria 22, Vodnjan
BEN CAIN: SMALL SUBJECT FACTORY - izložba (28.4.-3.6.2018.)
http://www.supplementgallery.co.uk/artists/ben_cain
www.facebook.com/ApotekaProstorZaSuvremenuUmjetnost
Apoteka obilježava 5 godina rada
- 10:00 Od ćelije do domena - evolucija života na Zemlji, BG
-
Muzeja nauke i tehnike - Beograd, Dobračina 51, Beograd
OD ĆELIJE DO DOMENA - EVOLUCIJA ŽIVOTA NA ZEMLJI - izložba posvećena naučnoj teoriji evolucije i savremenim otkrićima (3.5.-3.6.2018.)
organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd, Srpsko evoluciono društvo i Prirodnjački muzej u Beogradu
- 10:00 Moć bilja, BG
-
SANU, Beograd
Galerija nauke i tehnike SANU, Đure Jakšića 2, Beograd
MOĆ BILJA - izložba povodom obeležavanja 70 godina Instituta za proučavanje lekovitog bilja „Dr Josif Pančić” (3-25.5.2018.)
- 10:00 Milutin Garašanin (1843-1898-2018), BG
-
SANU, Beograd
Biblioteka SANU (u vitrinama ispred čitaonice)
MILUTIN GARAŠANIN (1843-1898-2018) - izložba (3-25.5.2018.)
- 11:00 Majska izložba grafike beogradskog kruga, BG
-
Grafički kolektiv, Obilićev venac 27, Beograd
MAJSKA IZLOŽBA GRAFIKE BEOGRADSKOG KRUGA (3-24.5.2018.) i dodela nagrade Veliki pečat Grafičkog kolektiva
- 10:00 Anamarija Vartabedijan, BG
-
Biblioteka grada Beograda
ANAMARIJA VARTABEDIJAN (1974, Beograd): U POTRAZI ZA SVETIM ZNAKOM - izložba slika (4-24.5.2018.) i knjiga umetnika
- 10:00 Upute za gledanje - Što bi tijelo htjelo, RI
-
Muzej moderne i suvremene umjetnosti, Krešimirova 26c, Rijeka (70. rodjendan)
UPUTE ZA GLEDANJE - ŠTO BI TIJELO HTJELO? - izložba (4.5.-1.7.2018.)
Umjetnici: Getulio Alviani, Vojin Bakić, Alberto Biasi, Jakov Brdar, Ivan Čižmek, Tomislav Ćurković, Vlasta Delimar, Boris Demur, Juraj Dobrović, Igor Eškinja, Ivan Faktor, Ivo Gattin, Nina Ivančić, Sanja Iveković, Olga Jančić, Željko Jerman, Marijan Jevšovar, Duje Jurić, Ivo Kalina, Željko Kipke, Ivan Kožarić, IRWIN, Julije Knifer, Vlado Kristl, Ferdinand Kulmer, Mirna Kutleša, Stevan Luketić, David Maljković, Marijan Molnar, Vlado Martek, Dalibor Martinis, Paula Muhr, Edo Murtić, Dan Oki, Hermann J. Painitz, Goran Petercol, Ivan Picelj, Božidar Rašica, Igor Rončević, Franc Rotar, Aleksandar Srnec, Damir Stojnić, Robert Šimrak, Miroslav Šutej, Nikola Ukić, Josip Vaništa, Victor Vasarely, Vilko Žiljak; Pozvani umjetnici: Marija Ančić, Tajči Čekada, Kata Mijatović, Ivana Pegan Baće, Davor Sanvincenti
kustosice: Vilma Bartolić, Ksenija Orelj, Sabina Salamon, Nataša Šuković
- 12:00 Damjan Kovačević, BG
-
Galerija TransformArt, Svetog Save 8, Beograd
DAMJAN KOVAČEVIĆ (1983, u Bihać): OPSERVATORIJA DUHA - izložba (4-25.5.2018.)
organizacija: Galerija TransformArt, Beograd, Galerija Boris, Pariz
- 14:00 Vesna Pavlović, BG
-
Galerija Laufer, Svetozara Radića 4 (Savamala), Beograd
VESNA PAVLOVIĆ: SITES OF MEMORY - samostalna izložba (4.5.-18.6.2018.) i otvaranje galerije Laufer
- 10:00 Izbrala Vlasta Zorko, MB
-
UGM, Strossmayerjeva 6, Maribor
IZBRALA VLASTA ZORKO - druga postavitev del iz zbirke UGM po izboru kiparke (5.5.-17.6.2018.)
- 10:00 Sanja i Milan Radosavljević, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
SANJA RADOSAVLJEVIĆ (1971. godine u Negotin) i MILAN RADOSAVLJEVIĆ (1964, Negotin): DIGITALNI OTISCI NA PLATNU - izložba (7-28.5.2018.)
- 11:00 Tatjana Strugar, BG
-
Galerija Remont, Beograd
TATJANA STRUGAR: O VULGARNOM - izložba (7-25.5.2018.)
- video projekcije, crteži i fotografije -
Izložba O vulgarnom bavi se emocijama, strahom, željom, moći i nemoći, ženi kao drugom polu, tabuima. Osmišljena je da uputi na odnose kako u umetnosti tako i u životu pojedinca, umetnika prema društvenim očekivanjma, zahtevima, vrednostima, tj uklapanja u opšte prihvaćene norme društva.
- 10:00 Drvene romaničke vratnice splitske katedrale, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
DRVENE ROMANIČKE VRATNICE SPLITSKE KATEDRALE - ISTRAŽIVANJE, RESTAURIRANJE I ZAŠTITA - izložba (8.5.- 8.6.2018.) i međunarodni znanstveno-stručni skup
autorica konzervatorsko-restauratorskog programa i izložbe: Žana Matulić Bilač
znanstveni savjetnik: Joško Belamarić
suradnici na programu: Charles Indekeu, Franko Ćorić, Arsen Duplančić, Mladen Čulić, Smiljan Glušćević, Jasenka Govorčin, Jelena Trajković, Neli Ružić, Cristina Thieme
kustos: Branko Francheschi - 10:00 Anđela Micić, BG
-
Galerija NLB Banke, Bulevar Mihajla Pupina 165v, Novi Beograd
Figurae Feminae
ANĐELA MICIĆ (1992, Kragujevac) - prodajna izložba (8.5.-21.6.2018.)
- 10:00 Forma, primena, umetnost, BG
-
Muzej grada Beograda, Resavska 40b, Beograd
FORMA, PRIMENA, UMETNOST - izložba (8-26.5.2018.) Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu povodom 70 godina
postojanja
- 11:00 Zavihajmo rokave, CE
-
Likovni salon Celje, Trg celjskih knezov 9, Celje
ZAVIHAJMO ROKAVE - razstava (8.5.-10.6.2018.)
umetniki in umetnice: Ana Čigon, Saša Spačal, Ida Hiršenfelder, Lenka Đorojević, Matej Stupica, Tomaž Furlan, IVAN (Iva Tratnik in Andreja Džakušič), Neža Knez, Polonca Lovšin, Sašo Sedlaček
kustosice: Vesna Bukovec (sodelavka Postaje DIVA pri SCCA-Ljubljana) in Maja Hodošček (kuratorka Centra sodobnih umetnosti Celje / Likovni salon)
- 11:00 Mice Poptsis, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
MICE POPTSIS - izložba skulptura (8-26.5.2018.)
- 12:00 Gordana Drinković, ST
-
Kapela sv. Arnira, Ulica kralja Tomislava, Split
GORDANA DRINKOVIĆ: SUZE OKRENUTE PREMA NEBU - izlozba (8.5.-6.6.2018.)
- 10:00 Mihael Milunović, KG
-
Galerija Rima, Branka Radičevića 20, Kragujevac
MIHAEL MILUNOVIĆ (1967, Beograd): SLIKE - izložba (9.5.-4.6.2018.)
- 10:00 63. Majski susreti, BG
-
Akademija 28, Nemanjina 28, Beograd
63. MAJSKI SUSRETI - izložba slika (9.5.-11.6.2018.)
- 10:00 Usitnjavanje - priča o avanu, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu, Studentski trg 13, Beograd
USITNJAVANJE - PRIČA O AVANU - izložba (9.5.-4.6.2018.)
organizacija: Etnografski muzej u Beogradu, Muzej nauke i tehnike, Farmaceutski fakultet
- 10:00 Sanja Iveković, ZG
-
HDD galerija, Boškovićeva 18, Zagreb
SANJA IVEKOVIĆ: DVOSTRUKI ŽIVOT: DIZAJN, UMJETNOST, AKTIVIZAM - izložba (10.5.-1.6.2018.)
kustosi izložbe: Marko Golub i Dejan Kršić
- 10:00 Milan Miletić, BG
-
Studentski kulturni centar, Beograd
Ciklus: Strip i ilustracija
MILAN MILETIĆ (Gornji Milanovac): KONJANICI - izložba stripa i ilustracije (10-24.5.2018.)
- 10:00 Veljko Lalić, BG
-
Goethe institut/Galerij Menjačnica, Knez Mihailova 50, Beograd
VELJKO LALIĆ (1955): GRUPNI PORTRETI SNOVA / BEOGRADSKI MATRIKS / 1:1, 1:10, 1:100, I… - izložba (10.5.-3.6.2018.)
- 10:00 Ko je Malvina Hofman, SO
-
Gradski muzej Sombor, Trg Republike 4, Sombor
Srbija, rat i plakat 1914-1918, u okviru obeležavanja stogodišnjice Velikog rata
KO JE MALVINA HOFMAN - izložba (10-23.5.2018.)
autor izložbe: Vladimir Čeh
organizacija: Institut za istoriju oglašavanja, uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije i Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu
- 10:00 Savremena crnogorska likovna umetnost, NI
-
Oficirski dom, Orlovića Pavla 28a, Niš
SAVREMENA CRNOGORSKA LIKOVNA UMETNOST - izložba (10-30.5.2018.)
autorka izložbe: Maja Dedić, kustoskinja Centra savremene umjetnosti Crne Gore iz Podgorice
umetnici/ce: Bojana Bogavac, Tijana Dujović Liščević, Nada Kažić, Biljana Keković, Ljiljana Kolundžić, Tijana Gordić, Nataša Đuranović, Vladimir Đuranović, Nataša Đuović, Milena Mijović Durutović, Ratko Odalović, Jelena Pavićević, Ivanka Vana Prelević, Adin Rastoder, Željko Reljić, Maja Šofranac, Nenad Šoškić, Ivana Tiodorović, Ivana Tiodorović, Vlatka Vujošević, Vukčević Nina
- 10:00 Sv Spiridon - zaboravljeni čudotvorac, NS
-
Muzej Vojvodine, Dunavska 35, Novi Sad
SV SPIRIDON - ZABORAVLJENI ČUDOTVORAC - izložba (10.5.-10.7.2018.)
autori: Suzana Milovanović, muzejska savetnica, istoričarka i Aleksandar Petijević, muzejski savetnik, etnolog
- 10:00 Mediji su u vazduhu, pod zemljom, nad vodom, u vatri, NS
-
Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Dunavska 37, Novi Sad
MEDIJI SU U VAZDUHU, POD ZEMLJOM, NAD VODOM, U VATRI - izložba (10.5.-3.6.2018.)
umetnici: ANNA DOT (Esp), REGINA DE MIGUEL (Esp), VAHIDA RAMUJKIĆ (Ser), KOMŠILUK IZ DETELINARE / DETELINARA'S NEIGHBORS (Ser), KUDA.ORG (Ser) & MIREIA SALLARÈS (Esp), KATARINA ŠEVIĆ (Ser/Hu), LEA VIDAKOVIĆ (Ser)
kustosi: Núria Solé Bardalet, Oriol Fontdevila, Gordana Nikolić, Sanja Kojić Mladenov
produkcija: Muzej savremene umetnosti Vojvodine, u saradnji sa: Fundació Antoni Tàpies
- 11:00 Klaus Mertens, BG
-
Nacionalna galerija, Dositejeva 1, Beograd
KLAUS MERTENS - izložba drvoreza i objekata (10-24.5.2018.)
- 12:00 Žarko Aleksić, ZG
-
Galerija Miroslav Kraljević, Šubićeva 29, Zagreb
ŽARKO ALEKSIĆ (1985, Knjaževac): PLIVANJE PROTIV STRUJE SVIJESTI - izložba (10.5.-2.6.2018.) i performans
Žarko Aleksić: Brain Pictures - predavanje i predstavljanje umjetnikovog višegodišnjeg multidisciplinarnog istraživačkog projekta
- 12:00 1. Rijeka mini art 2017 - nagrađeni autori
-
Galerija Juraj Klović, Verdijeva 19b, Rijeka
1. međunarodni salon umjetnosti minijature, RIJEKA MINI ART 2017. - izložba nagrađenih autora (10-24.5.2018.)
Nagradu u vidu priznanja i izložbe dobili su sljedeći autori:
Josip Mijić, Hrvatska - za kiparstvo i dobitnik Grand prixa
Žarko Vučković, Srbija - za crtež
Sara Matejčić, Hrvatska - za slikarstvo
Ana Radosavljević, Srbija - za grafiku
Iva Šarić, Hrvatska - za fotografiju
- 12:00 Fabricio Belomo, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Podroom, Trg republike 5
FABRICIO BELOMO (1982, Bari): MECCANICISMO / MEHANICIZAM - izložba (10-31.5.2018.)
kustos: Mario Margani
- 12:00 BINA 2018 u Kulturnom centru Beograda
-
Kulturni centar Beograda
Likovna galerija, Knez Mihailova 6
BINA 2018 u Kulturnom centru Beograda (10-31.5.2018.)
LISABON NASTUPA - izložba
koncept i organizacija: Lisabonski trijenale arhitekture, Portugal
učesnici: Studio aspa, Studio Barbas Lopes Architects, Studio can ran, Studio Miguel Marcelino, Studio PLCO Architects, Studio site specific, architecture
LISABON NASTUPA - film
režija: Pedro Kabelejra
scenario: Patrisija Portela
fotografija: Katarina Boteljo
NAGRADE I KONKURSI 2017-2018
urednik: DAB, BINA
- 12:00 1 na 1 Kustosi : Umetnici, BG
-
Kulturni centar Beograda
Galerija Artget (17. godina) Trg republike 5/I
Umetnički direktor Galerije Artget u 2018: Ivan Manojlović
1 NA 1 Kustosi : Umetnici (10-31.5.2018.)
IVAN MANOJLOVIĆ : NIKOLA RADIĆ LUCATI
JELENA MATIĆ : IVA KONTIĆ I MAJA MAKSIMOVIĆ
ANDREA PALAŠTI : SLOBODAN ŠUŠNJEVIĆ
ANA PANIĆ : ANDREJ ĐERKOVIĆ
SLAĐANA PETROVIĆ VARAGIĆ : STEFANA SAVIĆ
- 08:00 diSTRUKTURA, SU
-
Savremena Galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica
diSTRUKTURA (Milan Bosnić i Milica Milićević): We are living in a beautiful wOURld - Austria - izložba (11.5.-11.6.2018.)
kustosica: Nela Tonković
organizacija: Savremena Galerija Subotica
- 10:00 Miroslav Munižaba, ZR
-
Kulturni centar Zrenjanina
MIROSLAV MUNIŽABA (1949, Sremska Mitrovica) - izložba (11-24.5.2018.) dobitnika druge nagrade Likovnog salona 30X30 za 2017. godinu
- 12:00 Razstava nominirancev Nagrade skupine OHO 2018, LJ
-
Center in Galerija P74, Trg Prekomorskih brigad 1, Ljubljana
Razstava nominirancev NAGRADE SKUPINE OHO 2018 (11-25.5.2018.) in razglasitev letošnjega zmagovalca
NANA WOLKE
ĐEJMI HADROVIĆ
DANILO MILOVANOVIĆ
NEŽA KNEZ
- 12:00 Goran Prodan i Vladimir Bugarin, LB
-
Lamparna, Labin
GORAN PRODAN I VLADIMIR BUGARIN: LAŽA FOTOMONTAŽA - retrospektivna izložba ilustracija - fotomontaža (11-24.5.2018.) objavljenih u posljednjih 10 godina u „La kosti“, popularnom satiričkom prilogu Glasa Istre
- 10:00 19. Bijenale studentske grafike Srbije, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
19. BIJENALE STUDENTSKE GRAFIKE SRBIJE (12-31.5.2018.)
Izlažu studenti i postdiplomci sa:
Fakulteta likovnih umetnosti iz Beograda
Fakulteta primenjenih umetnosti iz Beograda
Akademije umetnosti iz Novog Sada
Fakulteta umetnosti iz Niša
Fakulteta umetnosti iz Zvečana - Kosovska Mitrovica
Filološko-umetničkog fakulteta iz Kragujevca
Kraljevske akademije lepih umetnosti iz Antverpena, Belgija, gosti Bijenala
Nagrade Bijenala:
Jovana Jovanović, III godina, FLU Beograd
Milena Vasojević, IV godina, FPU Beograd
Nikola Garović, III godina, FILUM Kragujevac
Vidan Ristović, IV godina, FILUM Kragujevac
Ana Karolina Multas (Ana Karolina Multas), master, Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen
Maarće Meert (Maartje Meert), master, Kraljevska akademija lepih umetnosti iz Antverpen
Pohvale:
Dragana Kovačević, IV godina, AU Novi Sad
Marko Zajić, III godina, AU Novi Sad
Vanja Pašić, IV godina, FULIM Kragujevac
žiri: Maja Simić, magistar likovnih umetnosti, grafičar (predsednica), Marija Backić, istoričar umetnosti, Viktor Mijatović, magistar likovnih umetnosti, grafičar
Nagrada Bijenala se sastoji u organizovanju samostalne izložbe nagrađenom autoru u Galeriji Doma kulture Studentski grad
- 10:00 Majska skupština 1848 - 170 godina posle, NS
-
Galerija Matice srpske, Novi Sad
Muzeji za 10
MAJSKA SKUPŠTINA 1848 - 170 GODINA POSLE - izložba (13.5.-1.9.2018.)
autorka izložbe: dr Snežana Mišić
- 08:00 Obnova srpske umetnosti posle 1950. godine, ZR
-
Savremena galerija Zrenjanin, Trg slobode 7, Zrenjanin
Muzeji za 10
OBNOVA SRPSKE UMETNOSTI POSLE 1950. GODINE: BEOGRADSKA GRUPA, GRUPA 57, UMETNICI IZVAN GRUPA - izložba radova iz zbirke Savremene galerije Zrenjanin (14.5.-6.7.2018.)
autor i kustos izložbe: Sunčica Lambić-Fenjčev
- 10:00 Vilmoš Harmoš Vili, NS
-
Galerija SULUV, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
VILMOŠ HARMOŠ VILI (1954, Novi Sad) - izložba crteža (14-25.5.2018.)
- 10:00 Smederevo: grad i ljudi u umetnosti 20. veka, SD
-
Muzej u Smederevu, Omladinska 4, Smederevo
Muzeji za 10
SMEDEREVO: GRAD I LJUDI U UMETNOSTI 20. VEKA - izložba (14.5.-30.6.2018.)
autorka izložbe: mr Snežana Cvetković, visa kustoskina Muzejau Smederevu
- 10:00 Žensko stvaralaštvo u arhitekturi i dizajnu: evropski i lokalni kontekst, BG
-
Muzej primenjene umetnosti, Vuka Karadžića 18, Beograd
ŽENSKO STVARALAŠTVO U ARHITEKTURI I DIZAJNU: EVROPSKI I LOKALNI KONTEKST - 3 izložbe (14.5.-2.6.2018.)
100 DELA | 100 ŽENA | 100 GODINA, Evropske žene u arhitekturi i dizajnu 1918-2018 (deo evropskog projekta MoMoWo)
MoMoWo - putujuća izložba fotografija sa međunarodnog konkursa na temu kuća i stanova žena dizajnera
NJEN KRUG - Žensko stvaralaštvo u arhitekturi XX veka u Srbiji i Crnoj Gori
autorke: Milena Zindović, Andrea Tamaš Dačić i Ivana Stanojeva
organizacija: Muzej primenjene umetnosti i Žensko arhitektonsko društvo ŽAD
- 14:00 Stijepo Brbora, BG
-
БартcелонаBelgrade Design District, 1 Sprat, lokal 96
STIJEPO BRBORA: GLORY HOLES - photography exhibition (14-26.5.2018.)
- 10:00 Bane Milenković, ST
-
Galerija umjetnina, Kralja Tomislava 15, Split
BANE MILENKOVIĆ (1963, Novi Sad): SALON CIPELA - izložba (15.5.-3.6.2018.)
kustosica: Iva Körbler
- 10:00 Aleksandar Bajunović, BG
-
Art galerija Gasto bara 20/44, Skadarska 40b, Beograd
Umetnička organizacija Linija
ALEKSANDAR BAJUNOVIĆ (1995, Šabac) izložba (15.5.-15.6.2018.)
- 10:00 Nesnovna kulturna dediščina Srbije, LJ
-
Slovenski etnografski muzej, Metelkova 2, Ljubljana
NESNOVNA KULTURNA DEDIŠČINA SRBIJE / NEMATERIJALNO KULTURNO NASLEĐE SRBIJE - izložba (15.5.-4.6.2018.) Centra za nematerijalno kulturno nasleđe Srbije pri Etnografskom muzeju u Beogradu
- 10:00 Tatjana Koraksić, BG
-
Fakultet likovnih umetnosti/Centar za grafiku i vizuelna istraživanja Akademija, Pariska 16, Beograd
TATJANA KORAKSIĆ (1963, Beograd): SEME / SEED ILI SEJANJE / SEEDING - izložba (15-29.5.2018.)
- 10:00 Predrag Pedja Milosavljević, BG
-
Dvorska Galerija, Dragoslava Jovanovića 7, Beograd
PREDRAG PEDJA MILOSAVLJEVIĆ (1908-1989) - izložba (15-26.5.2018.) povodom 110.godišnjece njegovog rodjenja
- 10:00 Mihailo Petrović Alas, BG
-
SANU, Beograd
MIHAILO PETROVIĆ ALAS - izložba povodom 150 godina od rođenja Mihaila Petrovića Alasa (15.5.-22.6.2018.)
autori: Žarko Mijajlović, Marija Šegan Radonjić, Maja Novaković i Stevan Mićić
- 11:00 Fransoaz Emeneger i Kristian Hamašer, BG
-
Galerija Haos, Dositejeva 3, Beograd
FRANSOAZ EMENEGER (FRANÇOISE EMMENEGGER) i KRISTIAN HAMAŠER (CHRISIANE HAMACHER): LIMES - RAZGRANIČENJE - izložba skulptura i crteža u prostoru, na zidu galerije i papiru (15.5.-15.6.2018.)
- 12:00 Jovan I. Rakidžić, BG
-
Galerija 212, Vlajkoviceva 25, Beograd
JOVAN I. RAKIDŽIĆ (1944, Dobrica): Sve se u prirodi može svesti na … KRAJ - izložba (15-29.5.2018.)
- 12:00 Davor Gromilović, BG
-
Dom omladine Beograda
DAVOR GROMILOVIĆ (Sombor): UNTOLD TALES - izložba (15.5.-1.6.2018.)
- 12:00 Voranc Kumar, LJ
-
Galerija Škuc, Stari trg 21, Ljubljana
16. leto Šole za kuratorske prakse in kritiško pisanje: Svet umetnosti
VORANC KUMAR: NEKAJ MINUT KASNEJE - razstava (15.5.-7.6.2018.)
kurator in kuratorke: Urška Aplinc, Maja Burja, Anja Guid, Ajda Ana Kocutar, Iza Pevec, Adrijan Praznik
mentori: Alenka Gregorič, Miran Mohar
- 10:00 Olivera Milunović, BG
-
Galerija Singidunum, Knez Mihailova 40, Beograd
OLIVERA MILUNOVIĆ: SVILENA LEPOTA ĆIRILICE - izložba povodom Dana slovenske pismenosti (16-25.5.2018.)
- 10:00 Ignasi Aballí, ST
-
Palača Milesi | Galerija umjetnina | Galerija Kula, Split
IGNASI ABALLÍ (Barcelona, 1958): EXHIBITION CONTINUES - izložba (16.5.-16.6.2018.)
kustos izložbe: Duje Mrduljaš
organizacija: Galerija umjetnina u suradnji s Galerijom Kula i Zavodom HAZU
- 10:00 120 godina od rođenja Desanke Maksimović, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
Hol Biblioteke
SREĆA JE LEPA SAMO DOK SE ČEKA (STO DVADESET GODINA OD ROĐENJA DESANKE MAKSIMOVIĆ) - izložba knjiga (16-31.5.2018.)
autor izložbe: Rastko Marković
- 10:00 Inovativni finski dizajn, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
INOVATIVNI FINSKI DIZAJN - izložba (16-26.5.2018.)
Izložbu će otvoriti Perti Ikonen, ambasador Finske u Srbiji
organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor, u sardnji sa ambasadom Finske
- 10:00 Japanizam u Banatu: 1869-1969, ZR
-
Narodni muzej Zrenjanin, Subotićeva 1, Zrenjanin
Muzeji za 10
JAPANIZAM U BANATU: 1869-1969 - izložba (16.5.-21.6.2018.)
autor izložbe i pratećeg kataloga: Dejan Vorgić, kustos - istoričar umetnosti zrenjaninskog muzeja
- 10:00 Eugen Borkovsky, UM
-
MMC galerija Grada Umaga, Trg Marije i Line, Umag
EUGEN BORKOVSKY: TRAGOVI - samostalna izložba (16.5.-7.6.2018.)
- 08:00 Presecanje medija, SU
-
Savremena Galerija Subotica, Park Rajhl Ferenca 5, Subotica
PRESECANJE MEDIJA - izložba (17.5.-20.7.2018.)
umetnici/ce: KSENIJA KOVAČEVIĆ, KORINA GUBIK, LASLO ANTAL, IVANA MARIĆ, KONSTANTIN STEFANOVIĆ, LEONID PILIPOVIĆ
autor izložbe: Miroslav Jovančić, kustos SGSU
- 09:30 Ivonna Thein, NI
-
Galerija Art 55, Ćirila i Metodija 17a, Niš
IVONNA THEIN (Nemačka): BODY OPTIONS - izložba (17.5.-6.6.2018.)
Izložbu će otvoriti prof. Branimir Karanović
- 10:00 Milija Glišić, BG
-
Galerija '73, Beograd
MILIJA GLIŠIĆ (1932, Riljac) - retrospektivna izložba skulptura (17-29.5.2018.)
- 10:00 Poklon - zbirka Olge Vujadinović Blažek (1936-2015), KŠ
-
Umetnička galerija Kruševac, Majke Jugovića 12, Kruševac
Muzeji za 10
POKLON - ZBIRKA OLGE VUJADINOVIĆ BLAŽEK (1936-2015) - izložba (17.5.-30.6.2018.)
autorka izložbe: Biljana Grković
- 10:00 Nenad Raca, BG
-
Mala galerija ULUPUDS-a, Uzun Mirkova 12, Beograd
NENAD RACA (1955, Zagreb): NAKIT - izložba (17-24.5.2018.)
- 10:00 Karađorđeva - Mozaik, BG
-
Umetnički paviljon Cvijeta Zuzorić, Mali Kalemegdan 1, Beograd
KARAĐORĐEVA - MOZAIK - izložba izabranih radova studenata druge i treće godine odseka Primenjeno slikarstvo i studenata treće i četvrte godine odseka Konzervacija i restauracija FPU izvedenih na predmetima Osnove zidnog slikarstva i Osnove monumetalnog slikarstva tokom školske 2016. i 2017. godine (17-28.5.2018.)
- 10:00 Mikan Aničić, BG
-
Galerija RTS, Takovska 10, Beograd
MIKAN ANIČIĆ (Srbija/Francuska): DVORSKI PORTRETI BEZ KRALJA - izložba slika (17.5.-17.6.2018.)
govore: Nikola Kusovac, član Saveta za likovno stvaralaštvo RTS, filozof Dragoljub Kojčić, istoričar umetnosti Maja Živanović i autor
- 12:00 Umetnička kolaborativna grupa Dim Tim, BG
-
Galerija Zvono, Beograd
Umetnička kolaborativna grupa Dim Tim: KA UTOPIJI - XII samostalna izložba (17.5.-1.6.2018.)
- 10:00 Mladi kipari Zagreba, SE
-
Galerija Oblok Knjižnice Sesvete, Trg D.Domjanića 6, Sesvete
MLADI KIPARI ZAGREBA: 4 - izložba (18-25.5.2018.)
IVAN ČUJA
LUKA KREŠIMIR STIPIĆ
IVAN NESTIĆ
ADRIAN MAROK
https://www.facebook.com/MKZ-Mladi-kipari-Zagreba-903860819758130
- 10:00 33. Likovna kolonija grafike grada Smedereva 2017, GR
-
Centar za kulturu Grocka/Rančićeva kuća, Majevička 9, Grocka
33. LIKOVNA KOLONIJA GRAFIKE GRADA SMEDEREVA 2017. godine - grupna izložba (18-29.5.2018.)
učesnici: Marija Sibinović (Beograd), Jana Danilović (Užice), Jelena Damnjanović (Šabac), Marijana Janković (Ivanjica), Dajana Jekić (Banja Luka), Bojana Mihajlović (Banja Luka), Rumen Rajkov (Haskovo, Bugarska), Georgi Kanarov (Trnovo, Bugarska)
gosti: Mika Lovre (Beograd), Bojan Bikić (Beograd), David Vartabedijan (Beograd)
- 10:00 Rozemari Trokel, CT
-
Galerija Miodrag Dado Đurić, Balšića pazar bb, Cetinje
ROZEMARI TROKEL (1952) - putujuća izložba Instituta za odnose sa inostranstvom iz Štutgarta (ifa) (17.5.-10.7.2018.)
- 10:00 Ivan Čižmek, ZG
-
Društvo arhitekata Zagreba, Trg bana Josipa Jelačića 3/I, Zagreb
IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (18-26.5.2018.)
organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba
https://www.facebook.com/events/361396341013858/
http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture
- 10:00 Biti drugi - 60 godina Radio Beograda 2, BG
-
Radio Beograd/Kamena sala, Hilandarska 2, Beograd
BITI DRUGI - 60 GODINA RADIO BEOGRADA 2 - izložba (18.5.-7.10.2018.)
- 10:00 Ipak, pohvala ruci, BG
-
Etnografski muzej u Beogradu/Manakova kuća, Gavrila Principa 5, Beograd
IPAK, POHVALA RUCI - izložba (18-31.5.2018.)
umetnici: Zaim Balović-Zadža, Ljiljana Gavrilović, Mario Ukmar-Tedi
kustosi izložbe: Saša Srećković i Branka Ivanić
Izložbu prate i radionice:
Izrada unikatnog nakita (Mario Ukmar-Tedi)
Od babe do devojke - restauracija manjih predmeta (Zaim Balović-Zadža)
Izrada minijaturnih kućica od glinamola (Bojana Ban, akad. slikar)
- 10:00 26. Međunarodni salon urbanizma, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
26. MEĐUNARODNI SALON URBANIZMA (Niš, 2017.) - izložba (18-25.5.2018.)
- 11:00 Parallel, MB
-
Umetnostna galerija Maribor/Studio, Trg Leona Štuklja 2, Maribor
PARALLEL ǀ Redko nedolžno, nikoli preprosto - razstava (18.5.-16.6.2018.)
sodelujoči umetniki: Joséphine Desmenez (Francija), Philipp Meuser (Nemčija), Livia Sperandio (Italija), Nita Vera (Finska)
kustosinja razstave: Maria Faarinen (Finska)
- 11:00 Ignasi Aballi, ZG
-
Muzej suvremene umjetnosti Zagreb
IGNASI ABALLI (1958, Barcelona): EXHIBITION CONTINUES - izložba (18.5.-15.6.2018.)
kustosica: Martina Munivrana
- 12:00 Višnja Petrović, BG
-
Galerija Lucida, Čika Ljubina 11, Beograd
VIŠNJA PETROVIĆ (1960, Novi Sad): BELEŠKE O KATASTROFAMA - izložba (18-30.5.2018.)
- 17:00 Milica Krstić, BG
-
Art-kafe galerija Beti Ford, Zetska 2, Beograd
Umetnikov otisak
MILICA KRSTIĆ (Pančevo): POKRETI - izložba fotografija (18-26.5.2018.)
- 09:00 Rodjenje humanoidne robotike, ŠA
-
Narodni muzej Šabac, Masarikova 13, Šabac
RODJENJE HUMANOIDNE ROBOTIKE - izložba (19.5.-11.6.2018.), povodom 50 godina Centra za robotiku Instituta „Mihajlo Pupin“
- 10:00 Gustav Klimt - Preteča moderne, NI
-
Univerzitetska biblioteka Nikola Tesla, Kej Mike Paligorića 2, Niš
GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (19-27.5.2018.)
- 10:00 150 godina bečke ulice Ringštrase, NM
-
Muzej Kotarka, Maršala Tita 105, Novo Miloševo
150 GODINA BEČKE ULICE RINGŠTRASE - OD POČETKA RADOVA DO DANAS - izložba (19.5.-30.6.2018.)
- 10:00 Secesija - sloboda stvaranja, BG
-
Muzej Jovana Cvijića/Galerija Karst, Jelena Ćetković 5, Beograd
SECESIJA - SLOBODA STVARANJA - izložba fotografija detalja u arhitekturi beogradske secesije (19.5.-10.2018.)
autori: Danko Strahinić, Lana Milanović, Sandra Sević, Milica Jović, Milinko Radosavljević, Dragan Cerović, Irina Brajović, Dunja Marić, Miloš Jurišić, Branko Šekerović, Sofija Bjegović, Miloš Stojanović, Duško Vukić, Lidija Franović, Jovana Kuzmanović, Sofija Ivanović, Sonja Jankov, Milica Macanović, Angelina Bartula, Milorad Stokin, Sanja Ratković, Marija Spasojević, Roberto Konte (Italija)
autorke izložbe i kataloga: Majda Sikošek i ma Angelina Banković
dizajn: Braća Burazeri i Bodin Jovanović
organizacija: Muzej grada Beograda i Klub Lepota života
- 10:00 Giorgio Morandi, SO
-
Kulturni centar Laza Kostić, Sombor
GIORGIO MORANDI (1890-1964, Bolonja) - izložba (19.5.-7.6.2018.) reprodukcija Morandijevih akvarela 50 acquarelli di Giorgio Morandi koje je 1974. publikovao Zurlini Valerio
autor izložbe: Živa Škodlar Vujić
organizacija: Kulturni centar Laza Kostić Sombor u saradnji sa Visconti Fine Art Gallery iz Ljubljane
- 12:00 Gustav Klimt - Preteča moderne, TI
-
Srednja Tehnička škola Mileva Marić, Glavna 7-9, Titel
GUSTAV KLIMT - PRETEČA MODERNE - izložba (19.5.-10.6.2018.)
- 12:00 Oaza, BG
-
Gelerija Blatobran, Gospodar Jevremova 38, Beograd
OAZA - izložba vaza srpskih umetnik/keramičara (19-27.5.2018.)
- 17:00 Jubilej novosadskog Aero kluba 1923-2018, NS
-
Galerija La Vista, Mite Ružića 2, Novi Sad
JUBILEJ NOVOSADSKOG AERO KLUBA 1923-2018 - izložba (19.5.-2.6.2018.)
- 09:00 Marina Radulović, NI
-
Cafe galerija Paris Art, Mije Petrovića 4, Niš
MARINA RADULOVIĆ (1985, Niš): 5 MINUTA …ISPRED TEBE… - izložba kolaža (20-27.5.2018.)
- 11:00 Max Dereta, SB
-
Foto galerija Lang, Langova 15, Samobor
MAX DERETA (Nizozemska): CIRKUS MAKSIMUS - izložba fotografija (20.5.-17.6.2018.)
- 10:00 Korina Gubik, NS
-
Mali likovni salon, Bulevar Mihajla Pupina 9, Novi Sad
KORINA GUBIK (1987, Senta): TABU - izložba (21.5.-2.6.2018.)
- 12:00 Dragana Maravić, NS
-
Dvorac Eđšeg Kulturnog centra Novog Sada, Antona Čehova 4, Novi Sad
DRAGANA MARAVIĆ - izložba slika (21-27.5.2018.)
- 12:00 Snežana Vujović Nikolić, BG
-
Kulturni centar Kuća kralja Petra I, Vase Pelagića 40, Beograd
SNEŽANA VUJOVIĆ NIKOLIĆ (1959, Beograd): OSVIT - izložba slika (21-26.5.2018.)
- 16:00 Proširena fotografija, ZG
-
Galerija Spot, Čanićeva 6, Zagreb
Zaboravljeno nasljeđe - europska avangardna umjetnost na mreži / Forgotten Heritage - European Avant-garde Art Online
https://www.forgottenheritage.eu/artists
PROŠIRENA FOTOGRAFIJA - izložba u tri sukcesivna segmenta predstavlja radove pojedinih hrvatskih neoavangardnih umjetnika aktivnih od sredine 1960-ih nadalje (23.4.-1.6.2018.)
Medij fotografije i mogućnosti izraza - III tematski segment (21.5.-1.6.2018.)
Petar Dabac (1942)
Enes Midžić (1946)
Vlado Martek (1951)
kustosi: Sandra Križić Roban, Lana Lovrenčić, Jelena Pašić iz Ureda za fotografiju
- 08:00 Mia Maraković, ZG
-
KGZ/Galerija VN, Ilica 163a, Zagreb
MIA MARAKOVIĆ: TRANSPARENTNE GRANICE - izložba (22.5.-9.6.2018.)
- 10:00 150 godina postojanja Saveza inženjera i tehničara Srbije, BG
-
SANU, Beograd
Svečana proslava 150 godina postojanja Saveza inženjera i tehničara Srbije
PROŠLOST, SADAŠNJOST I BUDUĆNOST INŽENJERSTVA I ARHITEKTURE U SRBIJI
- 10:00 Kosta Bunuševac i Vesna Milunović, BG
-
Galerija SULUJ, Beograd
KOSTA BUNUŠEVAC i VESNA MILUNOVIĆ: MAESTRI SLIKARSKIH ILUZIONIZAMA - zajednička izložba (22-31.5.2018.)
- 10:00 Svesrpski dečji sabor, BG
-
Dečji kulturni centar Beograd, Takovska 8, Beograd
SVESRPSKI DEČJI SABOR (23-27.5.2018.)
- 11:00 Samo dvaput se živi | Živi i pusti gruge ga umru, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
11:00 SAMO DVAPUT SE ŽIVI (VB, 1967)
You Only Live Twice
uloge: Šon Koneri (Sean Connery), Akiko Vakabajaši (Akiko Wakabayashi)
režija: Luis Gilbert (Lewis Gilbert)
13:30 ŽIVI I PUSTI DRUGE DA UMRU (VB 1973)
Live and Let Die
ul. Rodžer Mur (Roger Moore), Japet Koto (Yaphet Kotto)
r. Gaj Hamilton (Guy Hamilton)
- 11:30 7. Maj mesec matematike (M3), BG
-
7. MAJ MESEC MATEMATIKE (M3) (14-30.5.2018.)
organizacija: Centar za promociju nauke u saradnji sa Matematičkim institutom SANU
- 12:00 12. Svetlobna gverila, LJ
-
12. SVETLOBNA GVERILA: BARVE (11.5.-16.6.2018.) Ljubljana
Aleksandra Stratimirović (SE/RS) & Athanassios Danilof (GR), Yoko Seyama (DE/JP), Boštjan Čadež (SI), Kurt Laurenz Theinert (DE), Srednja šola za oblikovanje in fotografijo, Maro Avrabou & Dimitri Xenakis (FR), Jaka Šimenc & Akaša Bojić & Luka Umek (SI), Marko Batista (SI), Matej Bizovičar (SI), Chaga Unsane Designs (SI), Bilal Yilmaz (TR), Metka Mikuletič & Nuša Jurkovič (SI), Mojca Zlokarnik (SI), Andreja Džakušić (SI) & Keiko Miyazaiki (SI/JP), Miran Kreš (SI), Marija Jenko (SI), Natan Esku (SI), Natalija Črnčec & Nina Šulin (SI), Erik Matrai (HU), Akademija za likovno umetnost in oblikovanje (SI), Fakulteta za arhitekturo, Tina Mozetič (SI), udeleženci Laboratorija Svetlobne gverile
mentorji: MO:YA (AT) & Sašo Sedlaček, Damijan Kracina, Jaka Šimenc, Brane Ždralo, Luka Frelih
Galerija Vžigalica
12.00 YOKO SEYAMA: MELODY DOTS 14 - COLOUR / MELODIČNE TOČKE 14 - BARVA & SAIYAH #2 - instalaciji
12.00 ALEKSANDRA STRATIMIROVIĆ & ATHANASSIOS DANILOF: COLOUR WHEELS / BARVNI KROGI - objekti
12.00 BOŠTJAN ČADEŽ: KOLORAMA - instalacija
Trg Francoske revolucije
21.30 KURT LAURENZ THEINERT: MAGICAL COLOUR SPACE / ČAROBNI BARVNI PROSTOR - instalacija
Vrt ob Križevniški cerkvi
21.30 MARO AVRABOU & DIMITRI XENAKIS: GMO: GREEN MARVELLOUS OPULENCE / GSO: ČUDOVITO ZELENO OBILJE - objekti
Križanke
21.30 SREDNJA ŠOLA ZA OBLIKOVANJE IN FOTOGRAFIJO LJUBLJANA: DRUGI MI - objekti
Križevniška Soteska
21.30 JAKA ŠIMENC & AKAŠA BOJIĆ & LUKA UMEK: SVETLOBNA NIT - instalacija
Fasada ZRC SAZU, Gosposka ulica
21.30 MARKO BATISTA: BARVE V GIBANJU - interaktivna video projekcija
Soteska
21.30 MATEJ BIZOVIČAR: RIBOGUNCI - instalacija (11.5.-31.8.2018.)
Novi trg
21.30 A:PART: INTERKONEKTOR - interaktivni objekt
Zvezda park
21.30 BILAL YILMAZ: BUTTERFLY / METULJ - interaktivni objekt
Ploščad pri Cankarjevem domu
21.30 METKA MIKULETIČ & NUŠA JURKOVIČ: VZPOREDNI SVET - interaktivna projekcija
Glavna tržnica, fasada Mahrove hiše
21.30 MOJCA ZLOKARNIK: MESTO IN BARVA - video projekcija (11-25.5.2018.)
Palača Cukrarna
18.00 MARIJA JENKO: UPODOBITEV SVETLOBE - objekti
18.00 NATAN ESKU: PLANTASMA - objekti
18.00 KEIKO MIYAZAKI: DREAM CEMETERY / POKOPALIŠČE SANJ - objekt
18.00 NATALIJA R. ČRNČEC & NINA ŠULIN: SOBITI - instalacija
18.00 MIRAN KREŠ: Z - instalacija
18.00 ERIK MATRÁI: GLORY CONE / STOŽEC SLAVE - objekt
18.00 LABORATORIJ SVETLOBNE GVERILE - serija objektov & instalacij
18.00 ALUO (smer kiparstvo): ODSOTNOST JE (PRISOTNA) SEDANJOST - instalacija na fasadi palače Cukrarna
Različne lokacije po mestu
TINA MOZETIČ: ROGNIK - serija objektov
- 12:00 19. Platforma.Hr 2018, ZG
-
19. PLATFORMA.HR 2018: SURADNJA (18-26.5.2018.) Zagreb
12.00-19.00 UPUH/PULS program: Futur II: izložbeno interaktivni postav
17.00 UPUH/PULS program: U kakvom sistemu na(ne)staje umjetnost danas? - razgovor
F22/Frankopanska 22
19.30 N.Kurtela: 365 RutinaIlica 8/Kupalište Diana
21.00 Projekt TASKG.Kamnikar/Alumni ADU: Osvrtask
- 14:00 Nesvrstani - Tjedan za ljude i umjetnost, ZG
-
Lauba - Kuća za ljude i umjetnost, Prilaz baruna Filipovića 23a, Zagreb
Umjetnička konvencija: NESVRSTANI - TJEDAN ZA LJUDE I UMJETNOST (22-27.5.2018.)
14:00-22:00 izlagačko prodajni program
14:00-20:00 live street art
17:00 Glazbeni program Lighttune G.
18:00 ZAŠTO JE U HRVATSKOJ SVA UMJETNOST POSTALA DOBRA? - okrugli stol
moderira: Ana-Marija Koljanin
sudjeluju: Darko Fritz, Marko Golub, Žarko Paić, Leila Topić20:00 Glazbeni program: DJ Sinke Fresh
21:00 Motovun Film Festival predstavlja:
Klasici 21Pjesme s drugog kata (Švedska, 2000., 98')
Roy Andersson
- 14:00 Muzički razgovori sa Felcom, BG
-
Beogradska filharmonija, Studentski trg 11, Beograd
MUZIČKI RAZGOVORI SA FELCOM (šef dirigent Gabrijel Felc) (24.1.-20.6.2018.)
Igor Ranković - bas trombon
program: L. van Betoven: Sedam varijacija na temu iz Mocartove Čarobne frule, K.M. fon Veber: Romansa, S. Šulek: Sonata Vox Gabrieli
- 14:00 Rimsko kupatilo, BG
-
Ambasada Japana, Trešnjinog cveta 13, Novi Beograd
RIMSKO KUPATILO / THERMAE ROMAE (Japan, 2012, 108 min) - komedija, Sci-Fi (titl na srpski jezik)
reditelj: Takeući Hideki
Zainteresovani za projekciju se mogu prijaviti isključivo putem mejla: culture@s1.mofa.go.jp (broj mesta je ograničen)
- 15:00 Beskrajna priča: Moje ime je Jelena, BG
-
Goethe-Institut Beograd, Knez Mihailova 50, Beograd
Projekat Beskrajna priča nastao je saradnjom između Dopunske škole na srpskom jeziku u Štutgartu (Nemačka) i OŠ Dušan Jerković iz Inđije: MOJE IME JE JELENA - roman na srpskom jeziku
Deca pisci, njih 7 iz Štutgarta i 3 iz Inđije, čitaju odlomke romana, koji je 2018. godine preveden sa srpskog na nemački jezik
Deca iz Srbije i deca iz Nemačke su naizmenično radila na tematici knjige i svoje ideje, svoj talenat pretvarale i unele u roman čija je glavna junakinja Jelena, devojčica iz Centra za decu bez roditeljskog staranja Zvečanska
- 16:00 Mihailo Petrović Alas, BG
-
SANU, Beograd
MIHAILO PETROVIĆ ALAS - izložba povodom 150 godina od rođenja Mihaila Petrovića Alasa (15.5.-22.6.2018.)
autori: Žarko Mijajlović, Marija Šegan Radonjić, Maja Novaković i Stevan Mićić
DODELA NAGRADA MATEMATIČKOG INSTITUTA SANU
- 16:30 Transcedentalni film, BG
-
TRANSCEDENTALNI FILM (23/24.5.2018.)
23.5.
16:30 TOKIJSKA PRIČA (JP 1953)
Tôkyô monogatari
ul. Čišu Rju (Chishû Ryû), Čieko Higašijama (Chieko Higashiyama)
r. Jasudžiro Ozu (Yasujirô Ozu)
19:00 RANO LETO (JP 1951)
Bakushû
ul. Secuko Hara,
r. Jasudžiro Ozu (Yasujirô Ozu), Čišu Rju (Chishû Ryû)
21:00 STRADANJE JOVANKE ORLEANKE (FR 1958)
La passion de Jeanne d'Arc
ul. Marija Mel Falkoneti (Maria Melle Falconetti), Ežen silven (Eugène Silvain)
r. Karl Teodor Drejer (Carl Th. Dreyer)
24.5.
17:00 REČ (DK 1955)
Ordet
ul. Henrik Malberg (Henrik Malberg), Emil Has Kristensen (Emil Hass Christensen)
r. Karl Teodor Drejer (Carl Th. Dreyer)
19:00 DNEVNIK SEOSKOG SVEŠTENIKA (FR 1951)
Journal d'un curé de campagne
ul. Klod Lajdu (Claude Laydu), Žan Rivejr (Jean Riveyre)
r. Rober Breson (Robert Bresson)
21:00 STRADANJE JOVANKE ORLEANKE (FR 1962)
Procès de Jeanne d'Arc
ul. Florens Karez (Florence Carrez), Žan-Klod Furno (Jean-Claude Fourneau)
r. Rober Breson (Robert Bresson)
- 18:00 Razgovori o geopolitici, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
RAZGOVORI O GEOPOLITICI - tribina
autor i predavač: Milorad Vukašinović, novinar i publicista
- 18:00 Život originala, BG
-
KomBank Art hol, Trg Politika 1, Beograd
ŽIVOT ORIGINALA - izložba o konzervaciji i restauraciji umetničkih dela Odseka konzervacija i restauracija Fakulteta primenjenih umetnosti (23.5.-10.6.2018.)
organizacija: KomBank Art hol i Fakultet primenjenih umetnosti
- 18:00 Praktikum, BG
-
Muzej afričke umetnosti, Andre Nikolića 14, Beograd
PRAKTIKUM - tematska vođenja kroz stalnu postavku MAU (21-28.5.2018.)
OD SAVANE DO MUZEJA - ŽIVOT MUZEJSKOG PREDMETA
Ana Milovanović, studentkinja master studija etnologije i antropologije
- 18:00 Boris Burić, BG
-
Magacin u Kraljevića Marka, Beograd
BORIS BURIĆ (1981, Beograd): THE BEAUTY IS IN THE STREET - samostalna izložba (22-26.5.2018.)
organizacija: ProArtOrg
- 18:00 Emocionalni vampiri | Emocionalni vampiri na poslu, BG
-
Delfi Café (SKC) Beograd
Lagunin serijal: Razgovor s povodom
Predstavljanje knjiga
EMOCIONALNI VAMPIRI
EMOCIONALNI VAMPIRI NA POSLU
izdavač: Laguna
govore: dr Katarina Petrović, psihijatar, prof dr Divna Vuksanović, književnica i filozofkinja, Filip Đorđević, psiholog i psihoterapeut i Aleksandra Čabraja, prevodilac
- 18:00 7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI, PA
-
7. Međunarodno bijenale umetničkog dečjeg izraza - BUDI LEPO SE IGRAJ (11.5.-11.6.2018.) Pančevo
- 18:30 Solo pevači MŠ Jovan Bandur Pančevo, PA
-
Muzička škola Jovan Bandur Pančevo, Vojvode Živojina Mišića 3, Pančevo
SOLO PEVAČI MUZIČKE ŠKOLE JOVAN BANDUR PANČEVO, klasa prof. Tatjane Stojiljković
klavirska saradnja: prof. Ane Milatović
program: A. Skarlati, V.A. Mocart, P.I. Čajkovski, F. Šubert…
besplatno
- 18:30 Florensina knjižara | Dovlatov, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
18.30 FLORENSINA KNJIŽARA / THE BOOKSHOP (Deu/Esp/GBR, 2018, 108 min) - drama, po romanu “Bookshop” Penelope Ficdžerald
režija: Isabel Coixet
igraju: Emily Mortimer, Bill Nighy, Patricia Clarkson
https://www.youtube.com/watch?v=J_MymsQiSDA
https://www.youtube.com/watch?v=jzTQkKieahM
20.30 DOVLATOV (Rusija/Poljska/Srbija, 2018, 126 min) - biografski film o piscu Sergeiu Dovlatova
režija: Aleksei German
igraju: Milan Marić, Danila Kozlovsky
- 19:00 Knez Arsen Karađorđević, NS
-
Kulturni centar Novog Sada
KNEZ ARSEN KARAĐORĐEVIĆ - tribina
autor i predavač: msr Srđan Graovac, istoričar
- 19:00 Veče Etnološkog filma, BG
-
Manakova kuća, Gavrila Principa 5, Beograd
Veče Etnološkog filma
DUHOVI (Tajland, 4’ 30”, 2017)
režija: Rajan Anderson
producent: Oxlaey Media
scenarista: Rosmarin Onprom, Monrudi Kunpet
kamerman: Rajan Anderson
montaža: Rajan Anderson
KURUPIRA (Portugalija, 11’ 45”, 2016)
režija: Pedro Figeiredo Neto
producent: Pedro Figeiredo Neto
scenarista: Pedro Figeiredo Neto
kamerman: Pedro Figeiredo Neto
montaža: Pedro Figeiredo Neto
NEOBIČNA POVEST O PRINCU DETMERU (Francuska, 21’ 29 ”, 2017)
režija: Adrijen La Vaper, Korto Vaklav
producent: Adrijen La Vaper
scenarista: Adrijen La Vaper, Korto Vaklav
kamerman: Adrijen La Vaper
montaža: Korto Vaklav, Adrijen La Vaper
moderator diskusije nakon projekcije filmova: Miloš Rašić, doktorand na Odeljenju za etnologiju i antropologiju, istraživač saradnik - Etnografski institut SANU
- 19:00 Nagrada Žensko pero, BG
-
Hotel Radisson Blu, Bulevar Vojvode Mišića 15, Beograd
Dodela nagrade ŽENSKO PERO za 2017. godinu, koju dodeljuje magazin Bazar Politika i firma Sun, Moon & Stars
dobitnica: MIRA POPOVIĆ s knjigom BUĐENJE
izdavač: Geopoetika, Beograd
- 19:00 ’68. u Rijeci i svijetu, RI
-
’68. U RIJECI I SVIJETU - podsjetnik na revolucionarnu godinu (23-25.5.2018.) Rijeka
23.5.
OKC Palach, Kružna 8
19.00 BUNT: `68. U RIJECI I SVIJETU - izložba
20.00 1968: ŠTO SE DOGAĐALO U SVIJETU, A ŠTO U RIJECI? - panel rasprava
sudjeluju: redatelj Rajko Grlić, povjesničar Hrvoje Klasić, novinar Neven Šantić i istraživač Bruno Vignjević
Nakon rasprave će: RITAM REVOLUCIJE by RADIO ROŽA - glazbeni program
24.5.
OKC Palach, Kružna 8
18:30 PLENUMOVIE - dokumentarni film
autorice: Marta Batinić, Ana Jurčić, Sanja Kapidžić (Rijeka)
produkcija: Filmaktiv
20.00 RIJEČKI OTPOR: BLOKADA 2009 - velika tribina
sudjeluju: Zorana Jančić, Bruna Nedoklan, Ivana Kljajić i Renato Stanković, uz niz drugih sudionika i sudionica spomenute blokade te drugih gostiju
Nakon tribine: 86. BY MILE HUND - glazbeni program
25.5.
Filozofski fakultet (dvorana F-006) Sveučilišna Avenija 4
14.00 Sylvain Lazarus (francuski sociolog i mislioc politike): FIGURA RADNIKA I POLITIKA U FRANCUSKOJ: 1968.-2018 - predavanje
moderacija: prof. Ozren Pupovac
- 19:00 Turneja Slobodne zone 2018
-
TURNEJA SLOBODNE ZONE 2018
DAN OSLOBOĐENJA (Latvia/Norveška/Slovenija, 2016, 100 min) - dokumentarni film
režija: Morten Traavik, Uģis Olte
uloge: Milan Fras, Janez Gabrič, Luka Jamnik, Rok Lopatič, Ivan Novak, Mina Špilerprodukcija: VFS FILMS, Traavik.Info
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: IDFA filmski festival Amsterdam, 2016, Ljubljana internacionalni festival dokumentarnog filma, 2017, DocAviv internacionalni filmski festival, 2017, Geteborg Film Festival, 2017, Skoplje Film Festival, 2017
www.liberationday.filmČAVELA (USA, 2017, 93 min) - dokumentarni film
režija: Catherine Gund, Daresha Kyi
uloge: Pedro Almodóvar, Elena Benarroch, Miguel Boséproducija: Aubin Pictures
distribucija: Latido Filmsfestivali i nagrade: Berlinale, 2017, Nagrada publike, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Počasna nagrada, Frameline San Francisco International LGBTQ Film Festival, 2017, Nagrada publike, L.A. Outfest , 2017, Glavna nagrada žirija, L.A. Outfest , 2017, Sidnej međunarodni filmski festival, 2017, Sheffield Doc/Fest, 2017
www.chavelavargasfilm.comhttps://www.youtube.com/watch?v=XKyj5Tzrumo
ĆAMBRA (Italija/Brazil/Nemačka/Francuska/SAD/Švedska, 2017, 120 min) - igrani film
režija: Jonas Carpignano
uloge: Pio Amato, Koudous Seihon, Iolanda Amato, Damiano Amatoproducija: Stayblack Productions, RT Features, Sikelia Productions, Rai Cinema
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: Label Europa Cinemas, Filmski festival u Kanu, 2017, CPH PIX , 2017, International Confederation of Art Cinemas Award, Jameson CineFest - Miskolc međunarodni filmski festival, 2017, Filmski festival u Minhenu, 2017
www.peccapics.com/product/a-ciambraCRVENI PAS: PRAVI PLAVI (Australia, 2016, 88 min) - igrani film
režija: Kriv Stenders
uloge: Jason Isaacs, Levi Miller, Bryan Brown, Hanna Mangan Lawrence, Thomas Cocquerel
produkcija: Woss Group Film Productions
distribucija: Five Stars Film Distributionfestivali i nagrade: Nagrada udruženja filmskih kritičara Australije, 2017, Berlinale, 2017, Pula filmski festival, 2017, Sundance, 2017, Međunarodni filmski festival u Torontu, 2017
www.facebook.com/reddogau500 GODINA (Guatemala, 2017, 108 min) - dokumentarni film
režija: Pamela Yates
montaža: Peter Kinoy
uloge: Irma Alicia Velásquez Nimatuj, Matilde Terraza Gallego, Daniel Pascual Hernándezprodukcija: Skylight Production
distribucija: Skylight Productionfestivali i nagrade: Traverse City Film Festival, 2017, Human Rights Watch Film Festival, London, 2017, Seattle international Film Festival, 2017, Sundance Film Festival, 2017, International Film Festival and Forum on Human Rights, Geneva, 2018
500years.skylight.is - 19:00 Moj film je bolji od tvog #23, BG
-
Dom omladine Beograda
MOJ FILM JE BOLJI OD TVOG #23
4 pitanja o filmu / 3 gosta / 2 minuta za odgovor / 1 pobednik
Tribina, kviz, revolveraški obračun, rolerkoster. Žestoke diskusije o filmu kakve još niste videli! Novi program u Domu omladine za filmske entuzijaste, pasionirane gledaoce, poznavaoce trivije, i sve koje zanima film. Zabavne diskusije o filmu, ljudi koji poznaju film za ljude koji vole film.
Tema za maj: HIPSTER SPECIJAL
Pre nego što počne leto i posvetimo se isključivo lakoj zabavi i velikim blokbasterima, u maju se bavimo alternativnim, dokumentarnim i umetničkim filmom, drugim rečima onim što je popularno među hipsterskom omladinom. U fokusu će biti dokumentarni filmovi i filmovi Vesa Andersona.
U ringu: Sofija Budimir, montažerka, Igor Stanojević, reditelj i selektor festivala Beldoks i Marko Grba Singh, reditelj i umetnički direktor festivala Beldoks
autori i sudije: Miloš Petrik, Miloš Cvetković i Sofija Vuković
- 19:00 11. Subversive festival, ZG
-
11. SUBVERSIVE FESTIVAL: SLOBODA I POETSKA PRAVDA (6-23.5.2018.) Zagreb
11. SUBVERSIVE FORUM (13-23.5.2018.)
- 19:00 11. Španski metar, BG
-
Dom omladine Beograda
11. ŠPANSKI METAR (16-30.5.2018.) Beograd
Ženski ugao
19:00 MLADA (Španija, 2015, 93 min) - drama
režija: Paula Ortis
scenario: Paula Ortis, Havijer Garsija Aredondo (Delo: Federiko Garsija Lorka)
uloge: Inma Kuesta, Asier Ećeandija, Aleks Garsija, Luisa Gavasa, Karlos Alvares-Novoa, Ana Fernandes, Konsuelo Truhiljo, Letisija Dolera, Marija Alfonsa Roso
https://www.youtube.com/watch?v=zsU_0QTKVMM
21:00 ŠTA JE SVE POTREBNO DA BUDEŠ NORMALNA OSOBA (Španija, 2015, 94 min) - romantična komedija
režija: Letisija Dolera
scenario: Letisija Dolera
uloge: Letisija Dolera, Manuel Burke, Đordi Ljodra, Silvija Munt, Miki Esparbe, Aleksandra Himenes, Blanka Apilanes, Horhe Suket, Karmen Maći, David Verdager, Nurija Gago, Irene Visedo
- 19:00 12. Trgni se! Poezija!, BG/NS/ČA/KG
-
Studentski kulturni centar, Kragujevac
12. Beogradski festival poezije i knjige TRGNI SE! POEZIJA! (17-23.5.2018.) Beograd, Novi Sad, Čačak, Kragujevac
TRGNI SE! POEZIJA!: Kirjakos Haralambidis(Carujuća Famagusta), Brane Senegačnik (Tišina i druge pesme), Pavle Rak, Aleksandra Milanović, Stevan Tatalović(Ustupanje mesta), Milan Dobričić (Dnevnik glavobolje), Dejan Matić
organizacija: Treći Trg i Biblioteka grada Beograda
- 19:00 Časopis Savremena biblioteka, BG
-
Biblioteka grada Beograda
Časopis SAVREMENA BIBLIOTEKA: KALIMAHOVI NASTAVLJAČI - predstavljanje
učestvuju: Milica Stevanović, Snežana Nenezić, Ljubica Petković, Marija Bogdanović i Ivana Milutinović
- 19:00 Ivan Čižmek, ZG
-
Hrvatski muzej arhitekture (HAZU), Ivana Gorana Kovačića 37, Zagreb
IVAN ČIŽMEK: GRAD GORGONE, APROPRIJACIJA U 99 SLIKA - izložba (23.5.-20.6.2018.)
organizacija: Hrvatski muzej arhitekture HAZU i Društvo arhitekata Zagreba
https://www.facebook.com/events/361396341013858/
http://info.hazu.hr/hr/o-akademiji/jedinice/hrvatski_muzej_arhitekture
- 19:00 Solo - Star Wars priča 3D, BG
-
Kombank dvorana | Cineplexx Ušće Shopping Center | Cineplexx Delta City | Cineplexx BIG Beograd
SOLO - STAR WARS PRIČA 3D - premijera
režija: Ron Hauard
igraju: Alden Ehrenrajh, Tandi Njuton, Pol Betani, Vudi Harlison,
- 19:00 Goran Janković, BG
-
Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd
GORAN JANKOVIĆ: SMISAO - izložba slika
- 19:00 Od ćelije do domena - evolucija života na Zemlji, BG
-
Muzeja nauke i tehnike - Beograd, Dobračina 51, Beograd
OD ĆELIJE DO DOMENA - EVOLUCIJA ŽIVOTA NA ZEMLJI - izložba posvećena naučnoj teoriji evolucije i savremenim otkrićima (3.5.-3.6.2018.)
prof. dr Milan Ćirković, Astronomska opservatorija Beograd/The Future of Humanity Institute Oxford University: Konvergencija i kontingencija iz astrobiološke perspektive - predavanje
organizacija: Muzej nauke i tehnike - Beograd, Srpsko evoluciono društvo i Prirodnjački muzej u Beogradu
- 19:30 Zona Zamfirova, BG
-
Pozorište na Terazijama, Terazije 29, Beograd
ZONA ZAMFIROVA - 100 izvođenje mjuzikla
režija, tekst i songovi: Kokan Mladenović
kompozitor: Marko Grubić
dirigent: Milan Nedeljković
koreografija: Mojca Horvat
kostimografija: Tatjana Radišić
scenografija: Marija Kalabić
igraju: Ivan Bosiljčić, Ivana Popović, Nebojša Dugalić, Danica Maksimović, Ivana Knežević, Milena Živanović, Slobodan Stefanović.., balet, hor i orkestar Pozorišta na Terazijama
- 19:30 Trubadur, BG
-
Narodno pozorište, Beograd
Djuzepe Verdi: TRUBADUR - opera
Ljubodrag Begović, bariton (prvi put u ulozi Grofa Lune)
- 19:30 Detinjstvo u praistoriji, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Ciklus: Detinjstvo u praistoriji
UPOTREBA MLEKA U ISHRANI PRAISTORIJSKIH LJUDI
predavači: prof. dr Vesna Dimitrijević, Filozofski fakultet u Beogradu i dr Ivana Živaljević, Institut Biosens u Novom Sadu
- 20:00 Bourek - slika kao film u jednom kadru, ZG
-
Studentski centar, Zagreb
BOUREK - slika kao film u jednom kadru - premijera biografskog dokumentarnog filma
besplatno
Wiener Blut - animirani film
Zlatko Bourek i Pavle Štalter
- 20:00 58. BAP, BG
-
Dom kulture Studentski grad, Beograd
58. Festival beogradskih amaterskih pozorišta BAP (21-25.5.2018.)
- 20:00 Kod šejtana ili jedna dobra žena, LA
-
Puls teatar, Hilandarska 2, Lazarevac
KOD ŠEJTANA ILI JEDNA DOBRA ŽENA - premijera
- 20:00 33. Dani poezije 2018, ZA
-
Narodno pozorište Timočke krajine Radmilović Zaječar, Timočke bune 16, Zaječar
33. Festival mladih pesnika DANI POEZIJE 2018. (23-26.5.2018.)
- 20:00 Smrt fašizmu! O Ribarima i Slobodi, NS
-
Firchie Think Tank Studio, Novi Sad
SMRT FAŠIZMU! O RIBARIMA I SLOBODI - premijera dokumentarne predstave o sećanju na Iva Lolu i porodicu Ribar
koncept, režija i dramaturgija: Milena Bogavac
ko-autori i izvođači: Đorđe Živadinović Grgur, Nina Nešković, Strahinja Blažić, Sunčica Milanović, Nikola Živanović
producenti: Vlatko Sekulović, Branimir Brkljač
izvršna producentkinja: Aneta Goranović
originalna muzika: Dragoljub Đuričić
scenski pokret i koreografija: Andreja Kulešević
kostim: Ivana Nestorović
video: Ivan Stojiljković
vizuelni identitet i dizajn: Slavimir Stojanović
fotografija: Jelena Janković
stručni saradnik: Srđan Milošević
stručni konsultanti: Olga Manojlović Pintar, Milovan Pissari, Maja Maksimović, Aleksandar Sekulović, Mila Turajlić, Miloš Baković Jadžić, Matija Jovanović, Jelena Veljić, Jana Šarić, Ivan Mandić, Muharem Bazdulj, Branislav Grubački, Vojislav Arsić, Vladan Čelebonović, Dunja Badnjević i Ruža Ristanović
dizajn svetla: Arijan Igić
dizajn zvuka: Jovan Bulat
organizatorke: Dunja Đokić, Marina Umihanić
produkcija: Reflektor teatar
ko-producenti: UK Parobrod, Beograd; FIAT, Podgorica; Firchie Think Thank Studio, Novi Sad, AKUD Ivo Lola Ribar, Beograd i Mokrin House, Mokrin
- 20:00 Ansambl Binički, BG
-
Kolarčeva zadužbina, Beograd
Ansambl BINIČKI - koncert
- 20:00 FMU u Jevrejskoj opštini Beograd
-
Jevrejska opština Beograd, Kralja Petra 71a, Beograd
Ciklus koncerata: FMU u Jevrejskoj opštini Beograd
Koncert KAMERNIH ANSAMBALA FMU, iz klase Dejana Subotića, vanr. prof.
program: Mocart, Veber, Šostakovič, Rahmanjinov
besplatno
- 20:00 Beltango kvintet, BG
-
Bitef teatar, Skver Mire Trailović 1, Beograd
BELTANGO KVINTET / BELTANGO QUINTETO: Aleksandar Nikolić (bandoneon), Jovan Bogosavljević (violina), Ivana Nikolić (klavir/vokal), Bogdan Pejić (el.gitara), Ljubinko Lazić (kontrabas)
gosti koncerta: Angel Coria i Anna Yarigo
organizacija: Bitef teatar, u saradnji sa Ambasadom Republike Argentine u Srbiji
- 20:00 21. FAKI, ZG
-
AKC Medika, Pierottijeva 11, Zagreb
21. Festival alternativnog kazališnog izričaja FAKI (22-27.5.2018.)
20:00 PUZZLE PIE(S)CES (Srbija): WALLS (40')
21:00 HIJA DE ROSA (Čile/Njemačka): LA(S) CAÍDA(S) (10')
- 20:00 Milutin Obradović, BG
-
Galerija ULUS, Beograd
MILUTIN OBRADOVIĆ: OBIČAN MALECKI SVET - izložba (23-29.5.2018.)
- 20:00 Valentina Stanojević, NI
-
Koncertno-izložbeni prostor Fakulteta umetnosti u Nišu
VALENTINA STANOJEVIĆ - flauta
- 20:00 Ksenija Čerče, LJ
-
SCCA-Ljubljana
KSENIJA ČERČE (1969): NE - razstava (23-30.5.2018.)
- 20:00 Savremena nemačka drama 1-3, KO
-
Kino Boka, Pjaca od kina bb, Kotor
Književni kafe na turneji: Kotor
SAVREMENA NEMAČKA DRAMA - razgovor o antologiji u tri toma (period od kraja Drugog svetskog rata do današnjih dana)
izdavač: Zepter Book World
zastupljeni dramski autori nemačkog jezika XX i XXI veka: Bertold Breht, Elijas Kaneti, Hajner Miler, Maks Friš, Peter Handke, Rajner Verner Fasbinder, Tomas Bernhard, Elfrida Jelinek, Lukas Berfus…
- 20:00 Festival italijanskog filma, BG
-
Jugoslovenska kinoteka, Beograd
FESTIVAL ITALIJANSKOG FILMA (23-27.5.2018.)
Specijalan gost: Alesandro Bertolaci, dobitnik Oskara za najbolju šminku u filmu Samoubilački odred
23.5.
20:00 LJUBAV I KRIMINAL / AMMORE E MALAVITA (Italija, 2017, 133 min) - krimi/romantična komedija
režija: Antonio Maneti, Marko Maneti
uloge: Đampaolo Moreli, Serena Rosi, Klaudija Đerini...
24.5.
18:00 LUDI ZA FUDBALOM / CRAZY FOR FOOTBALL (Italija, 2016, 73 min) - dokumentarni
režija: Volfango De Bjazi
20:30 DEVET I PO MESECA / 9 LUNE E MEZZA (Italija/Španija 2017, 90 min) - komedija
režija: Mikela Andreoci
uloge: Klaudia Đerini, Paskvale Petrolo aka Lilo, Đorđo Pazoti...
25.5.
18:00 NEOBIČNE STRANKINJE / STRANE STRANIERE (Italija, 2016, 72 min) - dokumentarni
režija: Eliza Amoruzo
uloge: Fensja “Sonia” Džou, Ana Laznibat, Ljuba Jovićević...
20:30 NEŽNOST / LA TENEREZZA (Italija, 2017, 103 min) - drama
režija: Đani Amelio
uloge: Elio Đermano, Đovana Mecođorno, Mikaela Ramacoti...
26.5.
18:00 MAČKA PEPELJUGA / GATTA CENERENTOLA (Italija, 2017, 86 min) - animirani
režija: Alesandro Rak, Ivan Kapjelo, Marino Gvarnijeri, Dario Sansone
uloge: Masimilijano Galo, Maria Pia Kalcone, Alesandro Gasman, Marjano Riđilo, Renato Karpentjeri
20:30 PROMENA VREMENA / L’ORA LEGALE (Italija, 2017, 92 min) - komedija
režija: Salvatore Fikara, Valentino Pikone
uloge: Salvatore Fikara, Valentino Pikone, Vinčenco Amato...
27.5.
18:00 LENJIVCI / LENJIVCI / GLI SDRAIATI (Italija, 2017, 120 min) - komedija
režija: Frančeska Arkibuđi
uloge: Klaudio Bizio, Gado Bakini, Antonija Trupo, Koki Ponconi...
20:30 MOGU DA PRESTANEM KAD GOD ŽELIM AD HONOREM / SMETTO QUANDO VOGLIO - AD HONOREM (Italija, 2017, 96 min) - akcioni/komedija
režija: Sidni Sibilija
uloge: Edoardo Leo, Valerio Aprea, Paolo Kalabrezi, Libero De Rienco...
- 20:00 Kroz tamno ogledalo, RI
-
Art-kino, Krešimirova 2, Rijeka
Bergmanova godina
KROZ TAMNO OGLEDALO / SÅSOM I EN SPEGEL (Švedska, 1961., 89 min)
režija: Ingmar Bergman
scenarij: Ingmar Bergman
uloge: Harriet Andersson, Gunnar Björnstrand, Max von Sydow
fotografija: Sven Nykvist
montaža: Ulla Ryghe
glazba: Erik Nordgren
- 20:00 (Po)bednici, BG
-
Kulturni centar Čukarica, Turgenjevljeva 5, Beograd
(PO)BEDNICI - predstava
Dramska grupa Prve kragujevačke gimnazije
režija: Stefan Pavlović
- 21:00 Vlatko Stefanovski, PG
-
Hotel CentreVille, Podgorica
VLATKO STEFANOVSKI - koncert
- 21:00 Okupirani bioskop, BG
-
Kulturni centar Beograda
OKUPIRANI BIOSKOP (Srbija, 2018, 100’) - dokumentarni film (nagrada direktora BELDOCS festivala)
režija: Senka Domanović
Q&A Senka Domanović
- 21:00 Zlatno doba korejskog filma 1955-69, ZG
-
Kino Tuškanac, Tuškanac 1, Zagreb
Panorama: ZLATNO DOBA KOREJSKOG FILMA 1955-69 (17-23.5.2018.)
MAGLA / ANGAE (Južna Koreja, 1967, boja, 80 min)
režija: Soo-yong Kim
fotografija: Jang Seok-jun
- 22:00 Retrospektakl: DJ Marko Nastić, BG
-
Beogradski sajam
RETROSPEKTAKL: istorija klabinga u jednoj noći - DJ MARKO NASTIĆ obeležava 20 godina karijere
https://www.facebook.com/djmarkonastic
1000/1200/1500 din
- Okupirani bioskop prvi put u Čačku
- Aleksandar Denić predstavlja Srbiju na 60. Bijenalu u Veneciji
- Objavljeni rezultati konkursa MKI za savremeno stvaralaštvo za 2022.
- Marijana Cvetković: Raste bes u svim sektorima kulture
- Praviti se lud ili otvoriti oči
- A1 Kinoteka letnji bioskop ponovo na krovu Doma Vojske
- Uži izbor za Politikinu nagradu za 2023.
- Najuži izbor za NIN-ovu nagradu za 2022.
- Preminula Jasna Tijardović Popović
- Nadežda Petrović u Narodnom muzeju
- Ispred vremena i izvan - Vladan Radovanović u MSUB
- Stručna recepcija Bitefa u Srbiji
- Finalisti nagrade Radoslav Putar za 2024.
- 20. ZagrebDox - najbolje od najboljeg
- Novi cirkus na 21. BFI
- Otisak vremena
- Fabrove smernice za izvođače XXI veka
- Pasaž – paradoks pravde
- Metamorfoze lutka
- Preminuo Ričard Sera
- Konkurs za objavljivanje tri prve knjige mladih autora
- Konkurs za III Međunarodno trijenale autoportreta i portreta
- Konkurs za Ukrštene umetničke rezidencije u oblasti stripa za 2024.
- Konkurs Miksera za mlade umetnike Black Box: Bez kompromisa
- Konkurs za nagradu Milutin Bojić za 2024.
- Poziv za učešće na radionici Interakcija: Teen Doc 2024.
- BOLD konkurs za male grantove
- Novi konkurs Booke i OTP banke za neobjavljeni roman
Izazovi projektnog finansiranja nezavisne kulture
Predstavnici nezavisnih scena Hrvatske, Srbije, Slovenije, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, Kosova i Crne Gore govore u video intervjuima o problemima i izazovima projektnog finansiranja, specifičnostima u tom pogledu u svojim sredinama i